Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 20 grudnia 2024 napisz DONOS@

Nerwica żołądka – kogo najczęściej dopada i jak leczyć to schorzenie?

Życie w ciągłym pośpiechu, sytuacje i wydarzenia stresujące w pracy lub w domu, a do tego ciągle narastające zatrucie środowiska nie sprzyjają zdrowiu. Ludzie coraz częściej zapadają na różne choroby, które do tej pory zdarzały się stosunkowo rzadko, jak np. depresje, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, czy różnego rodzaju nerwice.

Co kryje się pod nazwą nerwica żołądka?

Jest to potoczne określenie pewnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, pojawiających się pod wpływem silnych emocji, nagłych, zaskakujących wydarzeń, kłopotów, czy stresu. Objawy te są dosyć charakterystyczne i bardzo nieprzyjemne, jak np. pojawienie się silnego bólu brzucha przed egzaminem, czy ważnym spotkaniem.

Objawy i okoliczności towarzyszące nerwicy żołądka

Objawy towarzyszące nerwicy żołądka mogą być podobne do różnych schorzeń somatycznych. Jednak przyczyny i okoliczności, w jakich się pojawiają, pozwalają łatwo wykluczyć poważne choroby układu pokarmowego. Do typowych symptomów nerwicy żołądka należą: ból brzucha, odbijanie, nudności, wymioty, biegunka oraz trudności w przełykaniu. Do powstawania chwilowych dysfunkcji żołądkowych i jelitowych mogą przyczynić się silne emocje, lęk, napięcie nerwowe i psychiczne, niepokój oraz uczucie stanu zagrożenia. Symptomy nerwicowe, które zakłócają funkcjonowanie układu pokarmowego u zdrowych osób, nie są trwałe i mogą mijać samoistnie. Nerwica żołądka nie jest schorzeniem zagrażającym życiu, jednak wywołuje bardzo dokuczliwe i kłopotliwe objawy.

Kto najczęściej choruje?

Nerwica żołądka dotyka kilku milionów ludzi na całym świecie. Najczęściej chorują na nią osoby bardzo wrażliwe, ambitne, nie radzące sobie ze stresem, reagujące paniką na sytuacje zagrożenia, mało odporne psychicznie. Zdarza się, że objawy nerwicowe występują po dłuższym czasie od zaistnienia sytuacji stresowej – w niektórych przypadkach trudno jest więc skojarzyć skutek z przyczyną, a osoby te bezskutecznie leczą chorobę objawowo. U wielu znerwicowanych osób może dojść nawet do stanu całkowitego wyczerpania emocjonalnego, bezsenności, a nawet wyczerpania fizycznego.

Jak przebiega leczenie nerwicy żołądka?

Często trudno jest zdiagnozować chorobę, jeśli pacjent nie skojarzył występujących dolegliwości z przyczyną, która je wywołuje. Najczęściej lekarz zleca wykonanie szeregu badań wykluczających organiczne przyczyny występujących dysfunkcji ze strony układu pokarmowego. Kluczową funkcję pełni jednak wywiad przeprowadzony z pacjentem. Po postawieniu diagnozy chorzy na nerwicę żołądka trafiają do odpowiedniego specjalisty – neurologa, nieraz nawet do psychiatry. Leczenie polega na przyjmowaniu środków uspokajających i przeciwlękowych. Zmniejszają one uczucie niepokoju, lęku, czy zagrożenia, co blokuje negatywne reakcje ze strony układu pokarmowego. Niekiedy, w lżejszych przypadkach, wystarczają uspakajające tabletki i syropy ziołowe. Poza leczeniem farmakologicznym stosuje się psychoterapię, która pomaga lepiej zrozumieć przyczynę lęku i uczy technik ułatwiających radzenie sobie ze stresem. Jeśli osoby chore przez dłuższy czas przebywają w trudnych, stresujących warunkach, powinny zastosować na jakiś czas dietę lekkostrawną i ograniczyć picie mocnej kawy i herbaty. Bardzo pomocne mogą okazać się również różne techniki relaksacyjne, masaż, muzykoterapia itp.

Osoby chore na nerwicę żołądka powinny dużo wypoczywać, najlepiej czynnie, na świeżym powietrzu, unikać sytuacji stresowych, a także często przebywać w otoczeniu pogodnych i wesołych osób, ponieważ wypoczęty i zrelaksowany człowiek lepiej radzi sobie z problemami. Zobacz także: „Karmienie sondą żołądkową – co warto o nim wiedzieć?"

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę