Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 04 stycznia 2025 napisz DONOS@

Mateusz Tyszka z I LO triumfuje w „Gwiezdnym kręgu”

18-letni Mateusz Tyszka, 3-klasista I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, zdobył drugie miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny krąg”. Finał odbywał się w czwartek i piątek w Słupsku, gdzie w gotyckim ratuszu łomżyniakowi gratulował Jan Truszczyński (lat 69), przewodniczący jury główny negocjator rządowy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. - Jestem bardzo dumna z Mateusza, bo w 14. edycji olimpiady pokonał ponad 3 i pół tysiąca uczniów z ponad 180 liceów i techników – cieszyła się z sukcesu wychowanka Katarzyna Lipska, ucząca historii w I LO. - Szczęście Mateuszowi sprzyjało, lecz zaowocowała wiedza, pracowitość i wytrwałość, jak wcześniej przez dwa lata w Olimpiadzie Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym.

Zanim Mateusz Tyszka z I LO w Łomży zdobył nagrodę za drugie miejsce „w „Gwiezdnym kręgu” - 5-dniowy wyjazd  w marcu 2019 r. do Brukseli – przeszedł kolejne etapy 14. OOWoUE. Najpierw w etapie szkolnym w Łomży odpowiadał na około 30 pytań testu: o funkcjonowanie UE, problemy i przyszłość. Później na etapie okręgowym w Ostrołęce zmierzył się z testem na ok. 100 pytań. Do ścisłego finału olimpiady w Słupsku, odbywającej się pod egidą Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, dotarła 10-tka. Z Mateuszem Tyszką wygrał rówieśnik i imiennik Mateusz Marzec z I LO imienia Tadeusza Kościuszki, tylko w Wieluniu. Ma 6 tytułów laureata i 4 finalisty olimpiad, np., ekonomicznej, przedsiębiorczości, wiedzy o Polsce i świecie współczesnym, o bezpieczeństwie i obronności. - Wieluń ma ok. 22 tysięcy mieszkańców, moim opiekunem jest Mama Anna Dziuba - Marzec – mówi zwycięzca Mateusz Marzec. - Nie pamiętam czasów, kiedy Polska nie należała do Unii, bo urodziłem się w roku 2000. Wielkim osiągnięciem Europejczyków jest to, że stworzyli tak duży organizm. Cieszę się: Polska jest w strefie Schengen, mamy wolny rynek i swobodne granice.
Trzecie miejsce zajął Jakub Al-Darawsheh z IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie.

Umie się uczyć, szukać źródeł i inspiracji, odkrywać
Podczas finału 14. „Gwiezdnego kręgu” uczestnicy odpowiadali na pytania opisowe i testowe oraz zabierali głos w debacie tzw. prezydenckiej: toczyła się z udziałem publiczności w auli ze sceną w słupskim ratuszu. Moderatorem dyskusji był prof. Jan Truszczyński - jego rodzina ze strony mamy wywodzi się z Łomży. Profesor zresztą jako negocjator przed akcesją Łomżę odwiedził w 2003 r., a 15 lat później mógł w Słupsku gratulować swemu prawie krajanowi, życząc Mateuszowi sukcesów. Chłopiec w 3. części finału wylosował pytania, dotyczące np. polityki energetycznej Unii, procedur postępowania przeciw państwu i zadawania pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości w Strasburgu,  kwestii ustrojowych państw Unii... Absolwent Szkoły Podstawowej nr 7 i Publicznego Gimnazjum nr 6 w Łomży – jak sam twierdzi – od zawsze interesował się historią, gdy uczyli go w podstawówce Pani Biedrzycka i Pan Zduńczyk, jednakże poszerzył i ugruntował wiedzę, pokazując swoje możliwości i umiejętności, w Publicznym Gimnazjum nr 6. Jego nauczycielem historii w PG 6 i w I LO jest nieprzerwanie Katarzyna Lipska. - Mateusz przez prawie sześć lat bardzo rozwinął  się intelektualnie, umie się uczyć, szukać źródeł i inspiracji, odnajdywać w setce informacji dobre i przydatne – wylicza zalety chłopca historyczka. - Mateusz ma w sobie ogromne pokłady empatii, jest kulturalny i taktowny, ma wyczucie sytuacji... W pierwszej klasie liceum uczestniczył w finale Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, w drugiej klasie został finalistą. Ciekawostką jest to, że w bieżącym roku szkolnym również bierze w niej udział. Jestem pewna, że sobie poradzi.

Populizm a wybory do Parlamentu Europejskiego 2019
Wychowawczynią Mateusza jest anglistka Krystyna Mrozicka. - To człowiek z pasją, ciekawością świata, ale także wielką determinacją i ambicją – charakteryzuje Mateusza. - Świetnie funkcjonuje w zespole klasowym: w klasie 1. został wybrany gospodarzem klasy. Bardzo angażuje się w życie klasy i jest w ścisłym zarządzie Samorządu Szkolnego. O jego popularności w LO i wśród kolegów świadczy wybór na gospodarza studniówki. Mateusz jest otwarty na innych, chodził do naszego PG 6 i dobrze się czuje w środowisku. W jego klasie jest sporo osób o podobnych zainteresowaniach, biorą też udział w pokrewnych lub tych samych olimpiadach. Wspólne zainteresowania łączą ludzi.
Dodamy, że zainteresowania i zdolności laureata ze Słupska doceniono kilka lat wcześniej, gdy jako gimnazjalista zdobył tytuł laureata konkursu: wiedzy obywatelskiej i ekonomicznej i historycznego. W klasie maturalnej przyszło mu na olimpiadzie „Gwiezdny krąg” rozważać kwestię: populizm a wybory do Parlamentu Europejskiego w  2019. Jego zdaniem, partie populistyczne mogą zwiększyć stan posiadania, jednak nie zaburzą procesu integracji w Europie. Naszego beniaminka interesuje także kino (poleca „Przesłuchanie” w reż. Bugajskiego), dobra książka („Nieznośna lekkość bytu” Kundery), podróże, zwłaszcza wycieczki górskie. W podróż do Brukseli wybierze się drugi raz: w 2017 r. olimpijczyk poznawał Parlament Europejski na zaproszenie europoseł Barbary Kudryckiej.
Mateusz Marzec po maturze wybiera się na ekonomię SGH i prawo UW. Mateusz Tyszka na prawo Uniwersytetu Warszawskiego. Poznali się w Słupsku, będą studiować w stolicy, może się spotkają.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę