Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 19 stycznia 2025 napisz DONOS@

Śladami Simony Kossak

Aleksandra Jastrzębska z Łomży, Joanna Zakrzewska z Radziłowa i Victoria Grabowska z Ostrołęki to zwyciężczynie III regionalnego konkursu literacko-plastycznego „Na skraju puszczy”. Liceum Plastyczne im. Wojciecha Kossaka oraz działające przy szkole Stowarzyszenie im. Profesor Simony Kossak organizują go w celu przypomnienia dokonań nie tylko swego patrona, ale też jego wnuczki, zasłużonej dla ochrony przyrody i znanej z szacunku dla natury. Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęło 55 prac plastycznych oraz 17 literackich z 14 szkół podstawowych i gimnazjalnych z województwa podlaskiego oraz mazowieckiego.

Zmarła przed 11 laty profesor Simona Kossak była nie tylko wybitnym biologiem i naukowcem, ale pochodziła też z artystycznej rodziny – jej ojcem był wszak Jerzy, dziadkiem Wojciech, a pradziadkiem Juliusz Kossakowie, jedni z najwybitniejszych polskich malarzy. Poparła więc starania łomżyńskiego liceum o nadanie mu imienia Wojciecha Kossaka, zaprzyjaźniła się ze szkolną społecznością i często w Łomży bywała, aż do swej przedwczesnej śmierci. Pamięć o przyrodniku z artystyczną duszą wciąż jednak w „Plastyku” trwa, co potwierdza już trzecia edycja dedykowanego jej konkursu. Na część plastyczną tegorocznej edycji wpłynęło 55 prac z szkół, a jury w składzie: Antoni Mieczkowski, Teresa Adamowska i Anna Karwowska przyznało siedem nagród i wyróżnień. Najlepsza okazała się Victoria Grabowska ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Zofii Niedziałkowskiej w Ostrołęce, drugie ex aequo były Agnieszka Kaczyńska ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Szepietowie i Ola Jasiota z gimnazjum w Perlejewie, a trzecia Joanna Laszczkowska ze szkoły podstawowej w Wąsoszu. Były też trzy wyróżnienia: dla Natalii Cwaliny i Igi Perkowskiej, uczennic łomżyńskiej SP nr 1 oraz gimnazjalistki z Perlejewa Sabiny Niemyjskiej. Na część literacką wpłynęło 17 prac z dziewięciu szkół, a oceniały je Krystyna Cukrowska, Edyta Ejsmont i Ewa Zabielska.
W dziedzinie poezji zwyciężyła autorka wiersza „Puszcza-mym domem”, Joanna Zakrzewska uczennica szkoły podstawowej w Radziłowie, druga była Luiza Maria Lubowicka (SP2 imienia Mikołaja Kopernika w Wysokiem Mazowieckiem), trzecia Kinga Perzanowska (SP4 Ostrołęka), a wyróżniono Annę Gładysiak z Publicznego Gimnazjum nr 9 im. Rodziny Lutosławskich w Łomży. 
Uczennica tej szkoły okazała się też zwyciężczynią kategorii proza, a triumf Aleksandrze Jastrzębskiej zapewniło opowiadanie „Droga do celu”.
– Wiedziałam, że będzie konkurencja, ale wierzyłam w to, że mam w sobie tyle siły i takie zdolności, że mi się uda zwyciężyć! – mówi Aleksandra Jastrzębska. – Piszę już od kilku lat, zdobywałam już wcześniej nagrody w różnych konkursach. Interesuję się też pisaniem poezji, ale proza odpowiada mi bardziej: lepiej się w niej rozwijam, lepiej mogę coś opisać – tak jak tutaj, gdzie chciałam przedstawić Simonę Kossak jako taką osobę nie główną, okazującą poprzez rozmowę z drugim człowiekiem swoje cechy, żeby pokazała jaka jest.
II nagrodę zdobyła gimnazjalistka Natalia Sokołowska z Miejskiego Zespołu Szkół w Wysokiem Mazowieckiem, trzecią Julia Orzoł ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Baranowie, a wyróżnienie Kacper Janicki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Piątnicy. 
– Ten konkurs swoim zasięgiem, jak i realizacją zamierzeń, bardzo się rozwija – ocenia dyrektor „Plastyka” Lidia Jadwiga Radziwanowicz. – Początkowo był adresowany tylko do gimnazjalistów, ale z racji zmian w oświacie teraz kierujemy go również do uczniów szkół podstawowych, bo zauważalne jest, że z racji coraz mniejszej ilości klas gimnazjalnych uczniowie podstawówek zaczynają przeważać. Cieszy nas również fakt, że na konkurs wpływa coraz więcej prac z województw mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego, a ponieważ jest on spójny z linią programową szkoły i pielęgnuje dorobek artystyczny rodziny Kossaków, to na pewno będziemy dalej go organizować.

Wojciech Chamryk


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę