Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 13 lutego 2025 napisz DONOS@

Korzystne dla pacjentów zmiany w wystawianiu recept

Od 14 lutego (najbliższego piątku) dzięki zmianie przepisów regulujących zasady wystawiania recept (nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych) darmowe leki dla seniorów 65+ oraz dla dzieci do 18. roku życia będą mogli wystawiać również lekarze z prywatnych praktyk. Zmiany w przepisach dotyczą również recept farmaceutycznych wystawianych w aptekach.

Dzięki zmianom prawnym wszyscy lekarze, niezależnie od miejsca zatrudnienia czy posiadania kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, będą mogli wystawiać recepty na darmowe leki. Dotychczasowa sytuacja, w której lekarz mógł przepisać pacjentowi refundowane leki jedynie w ramach wizyty w placówce współpracującej z NFZ, a w praktyce prywatnej już nie - została zniesiona.

Wykaz bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży w wieku do 18. roku życia zawiera ponad 2800 leków. Z kolei dla seniorów powyżej 65 lat to prawie 3800 bezpłatnych preparatów.

Pełną listę leków podlegających refundacji w przypadku dzieci i seniorów można znaleźć na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP).

Na liście leków refundowanych znajdują się m.in. leki antyhistaminowe, hipoglikemizujące, immunostymulujące (w tym szczepionki), hormonalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe, leki na choroby układu moczowego, oddechowego, pokarmowego czy też leki na nadciśnienie.

 

Farmaceuta wypisze receptę na szczepionkę

Od 14 lutego w aptekach, w których wykonywane są szczepienia, możliwe jest wystawianie recepty farmaceutycznej refundowanej na szczepionkę. Podanie szczepionki musi nastąpić w tej samej aptece. Warunkiem wystawienia recepty refundowanej jest weryfikacja ubezpieczenia pacjenta i wskazań do szczepienia.

 Dotychczas, aby skorzystać z refundowanej szczepionki, pacjent musiał udać się do POZ, gdzie otrzymywał receptę. Magister farmacji również mógł ją wystawić, niemniej preparat nie podlegał wtedy refundacji. Teraz wizyta w przychodni nie będzie konieczna, a mimo to szczepionka będzie bezpłatna, nawet jeśli wystawi ją farmaceuta, który także może podać ją pacjentowi.

Pacjenci mogą zaszczepić się w aptekach przeciwko Covid-19, pneumokokom oraz grypie. Szczepienia w aptekach są dość popularne, w województwie podlaskim w ubiegłym roku farmaceuci zaszczepili 9 i pół tysiąca osób. 

W województwie podlaskim jest kilkadziesiąt aptek, w których zaszczepimy się bezpłatnie, w samym Białymstoku – 13. listę aptek znajdą Państwo na stronie internetowej: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/zaszczep-sie-w-aptece#tabela

 

źródło: NFZ


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę