Nowe perspektywy dla gmin wiejskich
Rozwiązania wspierające rozwój obszarów wiejskich, pokonywania barier w dostępie do edukacji oraz wykorzystywanie możliwości gospodarczych i ekonomicznych wsi były głównymi tematami IX Kongresu Gmin Wiejskich, w którym wziął udział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Spotkanie odbyło się 24 października br. w Warszawie.
Wicepremier podkreślił potrzebę rozwijania potencjału inwestycyjnego terenów wiejskich. – Gminy współpracujące ze specjalnymi strefami ekonomicznymi, mają szansę na inwestycje, które z kolei przełożą się na szybszy rozwój gospodarczy, zmniejszenie bezrobocia, a także zwiększenie konkurencyjności całej gospodarki – powiedział.
Zwrócił także uwagę na korzyści płynące z działalności w strefach. - Przedsiębiorstwom, które uzyskały zezwolenia na działalność w SSE, przysługuje pomoc publiczna w formie zwolnienia podatkowego – dodał. Przypomniał również, że rząd pracuje nad usprawnieniem mechanizmów związanych z partnerstwem publiczno-prywatnym. – Chcemy stworzyć jak najlepsze warunki współpracy gmin z lokalnymi przedsiębiorcami - dodał.
Od lewej: Elżbieta Chojna-Duch,
Katarzyna Hall, Waldemar Pawlak
Szef resortu poinformował także o celach zawartych wkomunikacie Komisji Europejskiej dotyczącym spójności terytorialnej i przekształcania różnorodności terytorialnej wsi. – Zgodnie z dokumentem najważniejsze jest niwelowanie różnic rozwojowych i korzystanie z rozwiązań cywilizacyjnych na terenach wiejskich, aby podnieść ich znaczenie dla całej gospodarki – dodał.
***
Obok wicepremiera Waldemara Pawlaka w IX Kongresie Gmin Wiejskich udział wzięli, m.in.: minister edukacji narodowej Katarzyna Hall, wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch oraz doradca prezydenta RP Andrzej Stelmachowski.
Związek Gmin Wiejskich RP działa od 8 lat i jest największą organizacją zrzeszającą gminy wiejskie z całego kraju. Jego podstawowym celem jest integracja samorządów wiejskich i rozwiązywanie typowych problemów tego środowiska. Obecnie Związek zrzesza ponad 500 gmin wiejskich z terenu całego kraju. Zorganizowane za pośrednictwem Związku działania dotyczą m.in.: negocjacji z rządem, konsultacji w parlamencie, wymiany doświadczeń pomiędzy członkami, jak i działań w celu gospodarczego i kulturalnego rozwoju gmin wiejskich.