Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 napisz DONOS@
BIP

Arkadiusz Bałazy-71 rocznica Zbrodni Katyńskiej (1940-2011)

 

Czym jest Zbrodnia Katyńska?

Zbrodnia Katyńska to rozstrzelanie ponad 14 tys. polskich jeńców wojennych i blisko 7,5 tys. cywilnych więźniów dokonana wiosną 1940 roku na polecenie najwyższych władz Związku Radzieckiego. Za zbrodnię tę odpowiada państwo sowieckie: jego funkcjonariusze państwowi i partyjni.

Nazwa Zbrodni pochodzi od miejscowości Katyń koło Smoleńska, gdzie 13 kwietnia 1943 roku odnaleziono pierwsze groby zamordowanych oficerów polskich.

 

Dlaczego rozstrzelanie ponad 21 tys. Polaków jest zbrodnią?

Po pierwsze, jej ofiarą padli bezbronni jeńcy wojenni, których prawo międzynarodowe zabraniało mordować. Po drugie, cywilni więźniowie nie popełnili żadnych przestępstw przeciwko Związkowi Radzieckiemu, wobec czego skazanie ich na śmierć było bezprawiem i zbrodnią.

Jakiego rodzaju zbrodnię stanowi mord w Katyniu?

Jest to jednocześnie zbrodnia ludobójstwa, zbrodnia wojenna i zbrodnia przeciwko ludzkości.

Prawda o Katyniu, wyeliminowana ze  szkół i książek, przetrwała jednak w społeczeństwie polskim. We wrześniu 1989 roku w nowo wybranym Sejmie została zgłoszona interpelacja w sprawie Katynia. W tekście interpelacji wzywano władze polskie do wyjaśnienia wszystkich spraw związanych ze sprawą katyńską. Nowa polityka państwa sowieckiego w okresie Gorbaczowa, a także wysiłki rosyjskich historyków demokratów doprowadziły do przyznania się Rosjan do tej okrutnej zbrodni. 13 kwietnia 1990 roku sowiecka agencja prasowa TASS wydała na ten temat krótki komunikat. Odpowiedzialnością za zbrodnie obciążono jednak tylko NKWD – sowieckie służby bezpieczeństwa.

 

Opracował: Arkadiusz Bałazy

 

Elżbieta Szleszyńska
pon, 18 kwietnia 2011 22:24
Data ostatniej edycji: pt, 03 czerwca 2016 10:01:07

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę