Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 18 stycznia 2025 napisz DONOS@

Badania dla każdego

Główne zdjęcie
Lech Antoni Kołakowski poseł na Sejm RP

Wprowadzenia pakietu corocznych nieodpłatnych dla pacjenta badań profilaktycznych realizowanych przez lekarzy rodzinnych: morfologia z rozmazem, ALT (aminotransferaza alaninowa), AST (aminotransferaza asparaginianowa), TSH (tyreotropina), mocznik, kreatynina, amylaza, glukoza, CRP (białko ostrej fazy), elektrolity, badanie ogólne moczu – chce poseł Lech Antoni Kołakowski z Łomży. W interpelacji skierowanej do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza podkreśla, że dziś w Polsce na diagnostykę laboratoryjną wydaje się pięciokrotnie mniej niż w Europie Zachodniej i ośmiokrotnie mniej niż w USA.

- W Polsce wiele chorób diagnozowanych jest zbyt późno – twierdzi poseł Kołakowski przekonując, że bardzo często jest to takie stadium choroby, w którym nie jest już możliwe całkowite wyleczenie pacjenta, bądź też konieczna jest długotrwała i kosztowna terapia. W wielu przypadkach wcześniejsze postawienie prawidłowej diagnozy umożliwiłoby nie tylko całkowite wyleczenie, ale także możliwość leczenia w warunkach ambulatoryjnych, a nie szpitalnych, jak również sam proces leczenia byłby znacznie krótszy i zdecydowanie mniej kosztowny.
Zdaniem posła z Łomży obecna sytuacja wymaga jak najszybszego podjęcia działań polegających na wprowadzeniu pakietu corocznych obowiązkowych badań profilaktycznych realizowanych przez lekarzy rodzinnych.
- Pomogą one wcześniej wykryć zagrożenia i niebezpieczeństwa zdrowotne i dadzą szansą na całkowite wyleczenie, a szybkie podjęcie leczenia może uratować życie – napisał w interpelacji do ministra zdrowia poseł Lech Kołakowski.
Poseł proponuje, aby w pakiecie obowiązkowych corocznych badań znalazły się najważniejsze i jednocześnie najbardziej podstawowe badania: morfologia z rozmazem oraz elektrolity – ujawnią ogólną kondycję organizmu; ALT (aminotransferaza alaninowa) oraz AST (aminotransferaza asparaginianowa) - ocenią stan wątroby; amylaza - sprawdzi trzustkę; mocznik i kreatynina – pozwolą ocenić prace nerek; glukoza - pomoże wykryć cukrzycę; TSH (tyreotropina) – wskaże na choroby tarczycy; CRP (białka ostrej fazy) – wykaże ostry stan zapalny organizmu; ogólne badanie moczu - sprawdzi pracę nerek i całego układu moczowego.
- Badania te pomogą ocenić stan poszczególnych organów, jak również dadzą obraz funkcjonowania całego organizmu – podkreśla poseł Kołkowski. - Dzięki nim można będzie wykryć niedającą jeszcze żadnych objawów chorobę, zahamować postęp już istniejącej choroby, a w konsekwencji uniknąć ogromnych kosztów, jakie wiążą się ze zbyt późno postawioną diagnozą i podjętym leczeniem. I to co najważniejsze – zaoszczędzą cierpień wielu ludziom!



 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę