Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 29 grudnia 2024 napisz DONOS@

Interpelacja do Marszałka w sprawie Linuksa

Poseł PIS - Pan Roman Czepe, przesłał nam kopię swojej interpelacji w sprawie stosowania systemu Linux w informatyzacji instytucji państwowych, skierowanej do Prezesa Rady Ministrów. Pan Czepe zachęcony przez środowisko informatyków zatrudnionych w oświacie przyjrzał się bliżej problemowi niepotrzebnego wydawania dziesiątków milionów złotych (z kieszeni podatników) na systemy Windows - stosowane szeroko w administracji publicznej.

Jak dowodzi poseł, za cenę samego oprogramowania do jednego komputera opartego na Windows, można stworzyć jedno, dwa stanowiska oparte na systemie Linux! Stąd według niego w administracji publicznej a szczególnie w oświacie powinno się stosować właśnie system Linux.

Pan Czepe wskazuje jako przykład takiego rozwiązania na inne kraje - państwa skandynawskie, Niemcy czy Chiny. Niestety w naszym kraju, zapóźnionym informatycznie, wciąż nie ma szerokiej świadomości jak wielkie zalety i jak znaczne korzyści finansowe może przynieść stosowanie systemu Linux.

Na koniec swojego listu poseł Roman Czepe wystosował do Prezesa Rady Ministrów - Kazimierza Marcinkiewicza pytania, na które również my oczekujemy odpowiedzi.
Za zgodą Pana Czepe pozwoliliśmy sobie na ich publikację.

1. Czy wiadomo, ile w skali całego kraju państwo wydaje pieniędzy na oprogramowanie komputerów w instytucjach państwowych?
2. Czy Rząd ma rozeznanie, w jakim zakresie w instytucjach (począwszy od Urzędu Rady Ministrów, ministerstw i ważniejszych urzędów państwowych) jest wykorzystywany system Linux?
3. Czy Rząd rozważa w najbliższych latach szersze zastosowanie systemu Linux w instytucjach państwowych w ramach nowej strategii informatycznej? Czy są opinie ekspertów w tej sprawie?
4. Czy wiadomo, jakie koszty w 2005 r. poniosło Ministerstwo Edukacji i Nauki na zakup programów komputerowych? Czy byłyby przeciwskazania, aby zastosować system Linux w oświacie - np. przy komputeryzacji szkół, wspomaganych ze środków państwowych i unijnych? Obecnie komputeryzacja taka obejmuje koszty, których nie da się uniknąć (budowa sieci komputerowych, zakup komputerów do szkół) oraz koszty wynikające z instalacji oprogramowania typu desktop i sieciowego, które to koszty można drastycznie ograniczyć poprzez instalację Linuksa.
5. Czy Rząd zamierza tolerować fakt, że państwo nasze zmusza swych obywateli do wydatków na komercyjne programy systemu Windows, czego najlepszym przykładem jest sposób rozliczania się obywatela z ZUS, bowiem program Prokomu nie jest przystosowany do Linuksa, a jedynie do Windowsa?


Mimo, że jest to dosyć samotny głos w tej sprawie, mamy nadzieję otrzymać odpowiedź od Pana Marcinkiewicza i postaramy się ją również zamieścić.
Dziękujemy za tą inicjatywę Panu Posłowi i mamy nadzieję, że takich głosów w nowym Rządzie znajdzie się więcej.

Treść całej interpelacji. Źródło: linux.pl

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę