Umowa na CUS podpisana
Zapowiadane Centrum Usług Społecznych powstanie w Łomży. Wprowadzi on sporo zmian w funkcjonowaniu opieki społecznej, a 270 osobom da opiekę ekstra. Podpisano umowę także na projekt edukacyjny, który poprzez praktyki, szkolenia czy staże ma pomóc uczniom przygotować się do wykonywania zawodu.
Dwie umowy z programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego na prawie 10 mln zł podpisano dziś w Łomży. Pierwszą, dotyczącą utworzenia w Łomży Centrum Usług Społecznych, podpisali członek zarządu województwa podlaskiego Jacek Piorunek i prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Za 5,9 mln zł utworzona zostanie nowa jednostka, która przejmie rolę Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Wiceprezydent Andrzej Stypułkowski mówił o rozszerzeniu usług świadczonych przez MOPS. CUS ma ruszyć w tym roku i w ramach projektu 270 osób (145 kobiet i 125 mężczyzn) może liczyć na „usługi extra”. Ci, którym uda się zakwalifikować do tego grona mogą liczyć m.in. na mobilną pielęgniarkę, wyjścia na basen, różne warsztaty w tym geriatryczne, pomoc psychologiczną, półkolonie dla dzieci. Dużo działań adresowanych jest do osób z niepełnosprawnością i osób w wieku senioralnym. Kwalifikować do tego grona będzie łomżyński MOPS. Możliwa jest rotacja uczestników.
W końcówce 2024 roku mieszkało w Łomży wg Ratusza około 16,5 tysiąca osób powyżej 60. roku życia. Zatem zdecydowana większość nie ma szans znaleźć się w tym programie „extra”. Dla nich, ale i dla innych mieszkańców, CUS będzie wykonywał zadania wynikające z ustawy o pomocy społecznej.
Druga umowa podpisana przez członka zarządu województwa podlaskiego Jacka Piorunka i dyrektora Naczelnej Organizacji Technicznej Piotra Grabaniego przewiduje „przygotowanie uczniów do wykonywania zawodu, poprzez praktyki, szkolenia i płatne staże, a docelowo zatrudnienie”. Obecny prezes Fundacji Filary Rozwoju Dariusz Budrowski dodawał, że szkolenia i wyjazdy studyjne uczniów łomżyńskich szkół będą się odbywały pod potrzeby konkretnych pracodawców, co ma ułatwić młodym ludziom wejście na rynek pracy.
Do realizacji zadań powołano 4 realizatorów projektu, którymi są łomżyńskie zespoły szkół zawodowych: Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży, Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 w Łomży, Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży, Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży.
W ramach projektu, który ma być realizowany do końca listopada 2026 (szacowana wartość 3 954 865,00 zł), 162 uczniów łomżyńskich zespołów szkół zawodowych uzyska nowe kwalifikacje lub kompetencje, a kompleksowym wsparciem objętych zostanie 270 uczniów, w tym 122 kobiety i 148 mężczyzn. Uczestnicy będą mieli możliwość skorzystania ze staży, szkoleń oraz wyjazdów studyjnych, które ułatwią im wejście na rynek pracy i dostosowanie się do wymagań współczesnej gospodarki.
źródło: Urząd Miejski w Łomży