Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 11 stycznia 2025 napisz DONOS@

Karina i Zuzia zdają egzamin z tysiącami gimnazjalistów

Główne zdjęcie
Zuzia Makowska i Karina Wojtaszek

W Łomży w 7 szkołach zgłoszonych zostało do egzaminu gimnazjalnego 549 uczennic i uczniów, natomiast w powiecie łomżyńskim w 9 szkołach zdawać mogło 460 uczniów. Dwie sympatyczne 16-latki: Karina Wojtaszek i jej koleżanka Zuzia Makowska z SP nr 1 w Łomży również zaczęły 3-dniowy maraton sprawdzania wiedzy i umiejętności uczniów klas trzecich gimnazjalnych. - Trochę stresu było, ale tylko na początku, przed wejściem na salę i otworzeniem arkuszy egzaminacyjnych z historii i wiedzy o społeczeństwie – twierdzą zgodnie gimnazjalistki z „Jedynki”. - Najtrudniejsze było zadanie ze scharakteryzowania starożytnych Aten i Egiptu. A w rozprawce w części z językiem polskim trzeba było napisać, czy warto bronić swoich poglądów i uzasadniać argumentami z lektur.

Tegoroczny egzamin gimnazjalny odbywa się, gdy w szkołach trwa strajk nauczycieli o podwyżki. - Dyrektorzy szkół wykonali bardzo ciężką pracę, aby egzamin gimnazjalny mógł zgodnie z prawem odbyć się w terminie, w czym bardzo pomogli inni dyrektorzy, pracownicy organów prowadzących i kuratoriów oświaty – mówi Jolanta Gołaszewska, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży, która organizuje trzydniowy maraton sprawdzianów wiedzy i umiejętności dla uczniów klas trzecich gimnazjalnych. W zależności od wyników punktowych z części humanistycznej w środę, z przyrodniczo-matematycznej w czwartek, języka obcego w piątek, gimnazjaliści będą mieć większe lub mniejsze szanse na naukę w wybranej szkole średniej – liceum lub technikum. W tym roku będą rywalizować o miejsca z kończącymi podstawówkę 8-klasistami. Nałożenie się dwóch roczników to skutek reformy oświaty PiS: zlikwidowano gimnazja i przywrócono 8-letnie szkoły podstawowe. - Myślę, że dyrektorzy szkół średnich poradzą sobie ze znalezieniem dla każdego z nas, absolwentów miejsca – uspokaja Zuzia, przekonana, że szkoły średnie przygotują oddziały dla jednych i drugich.

„Jak mam dobre zdanie, to niełatwo mnie przekonać”
Krystyna Kamińska przyszła do szkoły w centrum Osiedla Południe o wiele wcześniej niż zwykle, na 6. rano. Odebrała od kuriera z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży paczki z arkuszami egzaminacyjnymi dla 182 uczennic i uczniów klas trzecich gimnazjalnych. Chciała, ażeby wszyscy byli tak jak wcześniej ustalono: przed salami egzaminacyjnymi o godz. 8.25. Dyrektor wiedziała, że nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 są odpowiedzialni i dbają o uczniów. Mimo że na 80 strajkuje 32, egzamin końcowy przebiegał bez zakłóceń. Gimnazjaliści z „Jedynki” zajęli miejsca w dwóch salach gimnastycznych, auli i dwóch salach lekcyjnych. Na 20 poleceń z historii i 5 z wos mieli 60 minut, nie licząc kodowania arkuszy. Po przerwie na odpoczynek od godz. 11. zaczęli rozwiązywać część z języka polskiego. Karina posiłkowała się w argumentacji, że warto bronić swych poglądów, opowieścią historyczną Kamińskiego „Kamienie na szaniec”, opowiadaniem Dickensa „Opowieść wigilijna” i dramatem Szekspira „Romeo i Julia”. Zuzia też sięgnęła po historię Szarych Szeregów, ale kolejne lektury miała inne: dramat Słowackiego „Balladyna” i opowiadanie Hemingwaya „Stary człowiek i morze”. - Jak mam dobre zdanie, to niełatwo mnie przekonać – uśmiecha się promiennie Karina z klasy językowej z angielskim i niemieckim. Zuzia tak rozwija tezę z rozprawki: - Jak ma się cel do osiągnięcia, to warto stąpać twardo po ziemi i umieć bronić poglądów. Wybór szkoły jest przykładem: niektórzy idą,  gdzie znajomi, aby być razem, ja wybiorę według swojego przekonania.

W czwartek matematyka, a w piątek angielski
Zuzia określiła pod względem gradacji ważności 3 licea ogólnokształcące, w których chciałaby się uczyć po 3. kl. gimnazjum. Ale wpierw egzamin: z historii sama nadrabiała zaległości, z polskiego czuła się z klasą bardzo dobrze przygotowana przez wychowawczynię Hannę Stec. W czwartek od godziny 9. ma 60 minut na odpowiedzi pisemne na polecenia z biologii, fizyki, chemii i geografii. Z matematyki – półtorej godziny – może nie jest orłem, jednak jest dobrej myśli, ale najpewniej czuje się przed piątkowym egzaminem z angielskiego. Najpierw będzie podstawowy, potem rozszerzenie.
Wyniki egzaminu uczniowie poznają 14. czerwca w swoich „starych” szkołach. Z Kariną i Zuzią w SP nr 1 (po PG 1) będą to w Łomży również absolwenci w: PG 6, SP 9 (po PG 8), SP 10 (po PG 2), Gimnazjum Akademickiego WSA, Katolickiego Gimnazjum i Gimnazjum Staszica. Lokalizacyjnie patrząc, także w PG 9, ze względu na organ prowadzący - Gmina Łomża - przynależące do powiatu. W 228 szkołach województwa podlaskiego do egzaminu gimnazjalnego zgłoszono 10 343 uczniów.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę