Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 08 stycznia 2025 napisz DONOS@

Biskupi Europy zachęcają do udziału w eurowyborach

W Łomży obradowała COMECE: komisja 25 biskupów, delegatów Episkopatów Unii Europejskiej, oraz 4 biskupów, obserwatorów z krajów spoza UE: Szwajcarii, Serbii, Walii i Szkocji. Przez 3 dni w Seminarium przy placu Jana Pawła II zastanawiali się nad problemami starego kontynentu 20 lat po rozszerzeniu Unii. Dyskutowali na temat sukcesów i wyzwań, jakie dała integracja europejska; omawiali UE z perspektywy krajów środkowej i wschodniej Europy; zastanawiali nad przyszłością Kościoła i chrześcijaństwa Europy. Wszystko, oprócz mszy w Katedrze, za zamkniętymi drzwiami.

Komisja COMECE spotyka się na obradach 2 razy w roku, wiosną i jesienią. W Polsce debatowała w Gdańsku w 2009 r. - akurat kiedy Łomża i Ziemia Łomżyńska gościła Episkopat Polski na 1000. rocznicy śmierci św. Brunona. W gmachu WSD w Łomży delegaci i obserwatorzy przybyli na czele z prezydentem COMECE Mariano Crociata, biskupem Latina, Terracina, Sezze, Priverno w Lacjum koło Rzymu we Włoszech. Witał ich biskup łomżyński Janusz Stepnowski, należący do COMECE od 2012 r. W katedrze biskupi koncelebrowali mszę św. pod przewodnictwem abp. Tadeusza Wojdy, który w tym roku został przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, a w latach 2017 – 2021 był metropolitą białostockim. Homilię abp. Wojda oparł na rozważaniu o srogich prześladowaniach, jakie spotykały Apostołów i Uczniów Chrystusa po śmierci Mistrza. Nawiązań do współczesności z życia wziętych zrobił zaledwie kilka. - Nie ma prawa do zabijania, ale do ochrony życia, a do tego potrzeba wiary, by Chrystus wśród nas był obecny – mówił abp. Wojda. Zaakcentował pytanie, jak powinna wyglądać wiara, aby była żywa, autentyczna, zdolna ofiarować życie Chrystusowi, który nakazał iść na cały świat i nauczać wszystkie narody... Po 2 tysiącach lat widać, że narody są coraz mniej chętne do przyjęcia wiary w bóstwo Jezusa, jego zmartwychwstanie i dziewictwo jego matki. Ma to związek z grzechami Kościoła w historii, jak inkwizycja, kolaboracja z reżimami, ale także z obecnymi zaniedbaniami moralnymi duchowieństwa jak pycha, chciwość, rozwiązłość,pedofilia. W scjentystycznym, stechnicyzowanym świecie wojen i śmierci wielu nie wierzy w zbawienie. Jednak – zdaniem abp. Wojdy – Polsce i Europie potrzeba odważnej wiary  bardziej, niż aborcji i eutanazji.

COMECE popiera przyjęcie Ukrainy do Unii

- Główną misją COMECE jest towarzyszyć Unii Europejskiej w integracji, poprzez przygotowanie i opracowanie wspólnego stanowiska episkopatów krajowych w sprawach, jakimi aktualnie zajmują się różne instytucje UE, na przykład, Parlament Europejski i Komisja Europejska – tłumaczy racje, dla jakich w 1980 powstała za pontyfikatu Jana Pawła II poprzedniczka COMECE, Ojciec Manuel Enrique Barrios Prieto, sekretarz generalny. - Proces integracji europejskiej jest drogą do wspólnego dobra. Podczas 3-dniowej debaty w Łomży potwierdziliśmy, że Kościół patrzy życzliwym okiem na poszerzanie Unii Europejskiej o Ukrainę, Mołdawię, Gruzję, kraje bałkańskie. Kościół ma poważną misję: prowadzić dialog z instytucjami unijnymi. Aktualnie ważne są wybory europejskie, ponieważ w pobliżu od ponad 2 lat toczy się wojna w Ukrainie i w bliskim sąsiedztwie mamy konflikt Izraela z Palestyńczykami w Ziemi Świętej, Strefie Gazy i z Iranem. To nie jest daleko od nas, więc Europa ma do spełnienia rolę orędownika pokoju. Podczas spotkania w Łomży również potwierdziliśmy, że dzięki powiększeniu Unii o nowe kraje Europa staje się bardziej europejska. Kościół i Episkopaty w Łomży świętują 20-lecie rozszerzenia Unii, bo to jest dobre dla nas wszystkich. To umocniło pokój, wolność, nadzieję na przyszłość. Trzeba świadomości o godności człowieka i solidarności narodów.

„Europa to nie tylko Bruksela, Paryż i Berlin”

Biskup Janusz Stepnowski podczas wystąpień zwrócił uwagę na tendencje w Unii Europejskiej, że skupianie się na problemach ideologicznych przez grupy lobbystyczne może prowadzić do kryzysu i zatraty sensu i misji Unii. Cel Schumana i Adenauera był arcypraktyczny, gospodarczy, związany z poprawą sytuacji życiowej. Kościół ma cel: przypominać politykom, że celem Unii jest człowiek. Forsowanie kwestii ideologicznych prowadzi do sceptycyzmu wśród niedawnych euroentuzjastów. Ważna jest rola biura COMECE w Brukseli, aby dotrzeć do polityków UE i europarlamentarzystów. - Zaprosiłem COMECE do Łomży, żeby biskupi zobaczyli, że Europa to nie tylko Bruksela, Paryż i Berlin – podsumowuje biskup Stepnowski, zachęcając do udziału w wyborach do Europarlamentu.

 

Mirosław R. Derewońko

tel. red.  696 145 146

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę