Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 15 stycznia 2025 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 440

(nie?)Bezpieczne miasto!

- Łomża jest bezpiecznym miastem i sześć zabójstw, z którymi mieliśmy do czynienia w ubiegłym roku, nie zmienia tego faktu – mówił prokurator Tomasz Wilk, szef Prokuratury Okręgowej w Łomży, podsumowując ubiegły rok. W podobnym tonie wypowiadają się policjanci. Z ich statystyk wynika, że o ile liczba popełnionych w Łomży i powiecie przestępstw nieco wzrosła, to znacząco – o ok. 25% - spadła liczba wykroczeń, które są odbierane jako najbardziej dokuczliwe społecznie.

Bezsprzecznie najważniejszą sprawą, którą w ubiegłym roku zajmowali się policjanci i prokuratorzy było zabójstwo byłego wiceprezydenta Łomży Krzysztofa Choińskiego. Zdarzenie, a w szczególności brutalność morderców, oburzyła mieszkańców i wzmogła poczucie zagrożenia. Szybkie ustalenie i zatrzymanie wszystkich sprawców mordu przyczyniło się do zmiany tego nastawienie.
- Równie szybko i skutecznie ustalono także sprawców pozostałych pięciu zabójstw – mówił prokurator Wilk. 
- Da sądu zostały wysłane akty oskarżenia w czterech sprawach, a w jednej z powodu samobójstwa podejrzanego śledztwo umorzyliśmy – dodał Dariusz Błażejczyk Prokurator Rejonowy w Łomży, zwracając uwagę, że zabójstwa te dotyczyły osób z tzw. marginesu społecznego i do wszystkich dochodziło po spożyciu alkoholu.

Jest lepiej, ale gorzej
Tymczasem z policyjnych statystyk wynika, że w ubiegłym roku co prawda znacząco – o jedną-czwartą spadła liczba  wykroczeń m.in. drobnych kradzieży, zniszczeń mienia czy zakłócenia porządku (ogółem 7.631 wykroczeń, czyli o 2.464 mniej niż w 2010 roku), ale wzrosła liczba przestępstw. Przez cały 2011 rok na terenie miasta i powiatu łomżyńskiego było ich 1.848 czyli o 125 więcej niż rok wcześniej. Wzrosła szczególnie liczba kradzieży i kradzieży z włamaniem, których w sumie było ponad 800. Niestety, w tym samym czasie, zmalała liczba zatrzymanych przez policjantów sprawców przestępstw. W 2011 roku zatrzymano 737 osób podejrzanych czyli o 80 mniej niż w 2010 roku.
Statystykę „wyłapywania” przestępców poprawia za to kategoria „zatrzymania osób poszukiwanych”. W sumie, przez cały ubiegły rok, policjanci z Łomży zatrzymali aż 250 takich osób czyli o 36 więcej niż rok wcześniej.

Niebezpieczne nasze drogi
Niestety w ubiegłym roku aż o 20% wzrosła liczba osób, które zginęły w wypadkach drogowych. Według policyjnych danych takich ofiar było aż 20 i to przy znaczącym spadku liczby wypadków drogowych i kolizji. Wypadków w 2011 roku było 99 czyli o 6 mniej niż w 2010 roku, a kolizji 1.281 – to 162 mniej niż rok wcześniej. Pocieszające jest też i to, że spadła także liczba zatrzymanych nietrzeźwych kierowców, i to mimo znaczącego wzrostu przeprowadzonych badań stanu trzeźwości. Przez cały rok zatrzymano „tylko” 288 pijanych kierowców, podczas gdy w 2010 roku było ich 306. W sumie, jak podają policjanci, przez cały rok funkcjonariusze ruchu drogowego ujawnili ponad 15 tysięcy wykroczeń drogowych. To o ponad 10% mniej niż w 2010 roku, ale znacznie „zaostrzyło się” policyjne podejście do ich sprawców. Tylko w 6 przypadkach na 100 kończyło się to pouczeniem kierowcy, a w 90% były wystawiane mandaty. Rok wcześniej mandatami kończyły się „tylko” trzy na cztery takie spotkania kierowców z policjantami.

Lepiej już było...
Wszystko wskazuje na to, że nawet jeśli dziś „Łomża jest bezpiecznym miastem”, to w przyszłości  może się to zmienić. Porządku pilnuje u nas coraz mniej policjantów. O ile na początku 2011 roku  do tutejszej Komendy przypisanych było 228 etatów policyjnych, to na koniec roku pozostało ich już tylko 210. Pracujących policjantów jest jeszcze mniej – 205, a przez cały rok ze służby odeszło 22 mundurowych. Policja od lat „wspiera się” także na cywilnych pracownikach, ale i ich etaty w ubiegłym roku zostały nieco (o 3) ścięte.
Coraz głośniej mówi się też o zmianach w strukturze szeroko rozumianego wymiaru sprawiedliwości. W Warszawie opracowywane są plany likwidacji małych prokuratur i sądów. W naszym przypadku chodzi o prokuratury rejonowe w Kolnie i Zambrowie oraz sądy w Grajewie i Zambrowie.  To zaś rodzi obawy czy, aby za chwilę, nie będzie likwidacji znajdujących się Łomży  Prokuratury Okręgowej i Sądu Okręgowego.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę