Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 napisz DONOS@

Kardiolodzy szpitala w Łomży udrożniają tętnice serca

Główne zdjęcie
Doktor nauk medycznych Grzegorz Horszczaruk, kierownik Pracowni Hemodynamiki Pionu Kardiologicznego

Dwa nowe zabiegi kardiologiczne, służące leczeniu zaawansowanej choroby wieńcowej, wykonano w Szpitalu Wojewódzkim imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży. 80-letni mężczyzna z cukrzycą i zwapniałą zmianą miażdżycową czuje się dużo lepiej po rotablacji; natomiast 71-letnia kobieta z przewlekle niedrożną tętnicą wieńcową - CTO odzyskała siły po udrożnieniu naczynia za pomocą angioplastyki - PCI, co od skrótu angielskiego PCI CTO oznacza: percutaneous coronary intervention in chronic total occlusion. - Planujemy wprowadzenie nowoczesnych zabiegów ablacji zaburzeń rytmu serca - mówi dr Grzegorz Horszczaruk, który wykonał opisane powyżej 2 zabiegi.

Oba wysokospecjalistyczne zabiegi interwencyjnego leczenia zaawansowanej choroby wieńcowej poprowadził doktor nauk medycznych Grzegorz Horszczaruk, kierownik Pracowni Hemodynamiki Pionu Kardiologicznego, z asystującym doktorem Emanuelem Korzeńcem. Pełnomocnik dyrektora Jarosława Pokoleńczuka Jolanta Gryc przekazała informację o "pierwszych w łomżyńskim szpitalu zabiegach z zakresu nowoczesnej kardiologii interwencyjnej". Aterektomia rotacyjna - rotablacja i angioplastyka PCI CTO były - jak twierdzi - przeprowadzane w województwie podlaskim tylko w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Obecnie są też robione w szpitalu w Łomży. 

Rotablacja z mikrowiertłem
Pierwszym chorym, u którego zrobiono rotablację, był 80-latek. Miał masywnie zwapniałą zmianę miażdżycową, powodującą - jak ocenili kardiolodzy - krytyczne zwężenie jednej z głównych gałęzi tętnicy wieńcowej. Zabieg odbywał się przez ok. półtorej godziny, a w wyniku uzyskano optymalne poszerzenie naczynia. Mężczyzna szybko poczuł się lepiej i poprawiła się jego tolerancja wysiłku.

Aterektomia rotacyjna, tj. rotablacja to metoda leczenia zwapniałych blaszek miażdżycowych, które zawężają światło tętnicy wieńcowej. Uzupełnia angioplastykę wieńcową PCI. Specjaliści tłumaczą, że sprzęt do zabiegów PCI "niezbyt dobrze radzi sobie z poszerzaniem masywnie zwapniałych,  bardzo twardych zmian miażdżycowych". Uważają, że rotablacja znacząco poprawia skuteczność leczenia chorych z takimi zmianami. Rotablację przeprowadza się za pomocą mikrowiertła, które jest pokryte drobinkami diamentu. Zwapnienia w tętnicy są nawiercane, przez co zmniejsza się ich spoistość, a to z kolei umożliwia "optymalne poszerzenie zwapniałej zmiany w tętnicy wieńcowej".

Dławica to objaw choroby serca
Drugi wprowadzony w szpitalu zabieg to angioplastyka – udrożnienie przewlekle niedrożnej tętnicy wieńcowej, tj. PCI CTO. Przewlekle zamknięta tętnica wieńcowa powoduje "nasilone dolegliwości dławicowe, związane z niedokrwieniem mięśnia sercowego nawet przy stosowaniu pełnego zakresu leczenia farmakologicznego". Naczynia krwionośne, tworzące tzw. krążenie oboczne, zwykle nie wystarczają, aby przy codziennym wysiłku dopłynęło dość krwi do obszaru serca, zaopatrywanego przez zamkniętą tętnicę. "Udrożnienie przewlekłego zamknięcia tętnicy wieńcowej przywraca właściwy dopływ krwi do danego obszaru mięśnia sercowego, dzięki czemu dolegliwości dławicowe ustępują lub znacznie się zmniejszają". Udany zabieg angioplastyki PCI CTO zrobiono u 71-latki, mającej "przewlekle niedrożną dużą tętnicę wieńcową i nasilone dolegliwości. Dzięki zastosowaniu specjalnego, dedykowanego sprzętu – przewlekle niedrożna tętnica wieńcowa została skutecznie udrożniona, a następnie poszerzona za pomocą stentów. Dolegliwości dławicowe zupełnie ustąpiły, co potwierdzone zostało podczas wizyty kontrolnej". Cud? Złote ręce kardiologa?

- Raczej nie cud, ja po prostu uprawiam nowoczesną medycynę - uśmiecha się kardiolog o złotych rękach. Trzymał w nich, np. mikrowiertło o średnicy 1, 25 mm, które wprowadził przez cewnik do serca 80-latka, oraz mikrocewnik ze specjalistycznymi prowadnikami wprost do serca 71-latki. Kontrolował przebieg obydwu operacji na monitorze rentgenowskim. - Ale w zabiegu brałem udział nie tylko ja, ponieważ bardzo ważna jest profesjonalna asysta całego zespołu Pracowni Hemodynamiki łomżyńskiego szpitala. Wspomniana na początku ablacja zaburzeń rytmu serca to zabieg z zakresu elektrofizjologii. Do Łomży zaprosiliśmy doświadczonego specjalistę kardiologa prof. Marka Kiliszka z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Proste zabiegi ablacji były wykonywane wcześniej w Łomży, ale dzięki współpracy z prof. Kiliszkiem, stanie się możliwe wykonywanie ablacji w znacznie bardziej skomplikowanych przypadkach arytmii serca.       

Mirosław R. Derewońko

Nowi lekarze i nowe zabiegi na kardiologii w Łomży


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę