Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 10 stycznia 2025 napisz DONOS@

Kurpie ze Zbójnej najlepsze

Pięć i pół godziny trwały przesłuchania konkursowe XII-ego Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Kurpiowskich. Na scenie przy Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie zaprezentowały się 33 zespoły, kapele i indywidualni wykonawcy w sumie na melodię kurpiowską grało, śpiewało i tańczyło około 300 osób.

Imprezę zorganizowano w ramach XII Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie. Od południa do wieczora prezentowano tu tradycyjny folklor kurpiowski - gwarę, taniec, śpiew i muzykę. Zespoły uczestniczące w konkursie podlegały ocenie jury, któremu przewodniczył prof. Jerzy Szutkowski. Podsumowując imprezę tuż przed ogłoszeniem werdyktu profesor podkreślił, że było to piękne święto tradycji kurpiowskiej. Jerzy Szutkowski dodał iż jest przekonany, że tradycja ta nigdy nie zaginie, a tom za sprawą dzieci, które wyjątkowo licznie prezentowały się podczas konkursu.
Oceniając wykonawców XII-ego Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Kurpiowskich poza podziałem na dorosłych i młodzież, zespoły, solistów, kapele i instrumentalistów wprowadzono także podział na wykonawców którzy wiernie odtwarzają kurpiowską tradycję i tych którzy „stylizowali” czyli w tradycyjne utwory kurpiowskie wplatali coś nowego.

Wśród zespołów wiernych tradycji, w grupie dorosłych prym wiedli mieszkańcy Zbójnej. Pierwsze miejsce zajął Męski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej, a tuż za nim uplasował się Kobiecy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej i Zespół Śpiewaczy z Turośli. Trzecie miejsce wśród zespołów przypadło Zespołowi Śpiewaczemu z Nowej Rudy i Zespołowi Śpiewaczemu z Nowogrodu.
Wśród dorosłych solistów zwyciężyła Katarzyna Załęcka z Nowogrodu, przed Henrykiem Kuleszą i Eugenią Kuliś. Najlepszą kapelą podczas XII-ego Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Kurpiowskich była Kapela Kurpiowska ze Zbójnej, przed Małą Kapelą Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie” z Ostrołęki i Kapelą Kurpiowską Zespołu Tańca Ludowego z Ostrołęki. W grupie instrumentalistów wystąpił tylko grający harmonii pedałówce Michał Olchowik z Grajewa, któremu jury przyznało drugie miejsce.

Wśród dzieci i młodzieży zespołami najbardziej wiernymi tradycji okazały się Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu (I miejsce) i Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej (II miejsce). Bezkonkurencyjna wśród solistek była Jolanta Dymerska (II miejsce), a wśród gawędziarzy Łukasz Sebka z miejscowości Kuzie (I miejsce). W kategorii par tanecznych pierwsze miejsce zdobyli Kamila Kaczmarczyk i Sebastian Dobkowski z Ostrołęki, przed Katarzyną Załęcką i Adamem Florczykiem z Nowogród. Trzecie miejsce zajęły dwie pary Agnieszka Jamółkowska i Paweł Kuciński z Nowogrodu a także Milena Mierzejewska i Maciej Lambrzych z Ostrołęki.

W grupie wykonawców „stylizowanych” jury nagrodziło”:
zespoły - dorośli
I Zespół Pieśni i Tańca Kurpie z Ostrołęki
II – Zespół tańca Ludowego z Ostrołęki

soliści - dorośli
Mariusz Żwierko z Grajewa

kapela - dorośli
III – Kapela Zambrowska

zespoły folklorystyczne - dorośli
II Zespół Folklorystyczny Teatrów Form Róznych z Zambrowa
wyróżnienie
Zespół „Łysozianie” z Łysych

zespoły - dziecięco-młodzieżowe
II Zespół Pieśni i Tańca Kurpie z Ostrołęki
III Zespół Pieśni i tańca z Grajewa

zespoły folklorystyczne - dziecięco-młodzieżowe
II Dziecięcy Zespół Folklorystyczny ze Zbójnej

Po raz pierwszy podczas Przeglądu Zespołów Kurpiowskich wręczono nagrody – „Kurpś Pniok” i „Kurpś Ksok”. Ta pierwsza przypadła Kobiecemu Zespołowi Śpiewaczemu ze Zbójnej i Dziewczęcemu Zespołowi Śpiewaczemu z Nowogrodu. Nagrodą „Kurpś Ksok” jury uhonorowało Zespół Tańca Ludowego Ostrołęka z Ostrołęki i Zespół Pieśni i Tańca Kurpie z Ostrołęki.

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę