Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 21 grudnia 2024 napisz DONOS@

Łomżyńscy uczniowie wśród najlepszych talentów makroregionu

Michał Klim z Sokółki zdobył Grand Prix VI Makroregionalnych Spotkań Uczniów i Nauczycieli Instrumentów Dętych. Grający od czterech lat uczeń Dariusza Jacka Drewnowskiego otrzymał też dodatkową nagrodę specjalną. Bardzo dobrze w tym prestiżowym konkursie zaprezentowali się uczniowie organizującej go Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży, zdobywając osiem nagród i wyróżnień w silnej konkurencji uczniów z 15 szkół makroregionu.

W miniony weekend w łomżyńskiej PSM odbywał się VI Ogólnopolski Konkurs z Zasad Muzyki im. Franciszka Wesołowskiego, ale kolejny tydzień dla pracowników szkoły okazał się równie pracowity. Wszystko za sprawą VI Makroregionalnych Spotkań Uczniów i Nauczycieli Instrumentów Dętych, zorganizowanych przez Fundację Państwowej Szkoły Muzycznej w Łomży, przy udziale Centrum Edukacji Artystycznej i wsparciu firmy MJ Jedwabne. Odbywający się co dwa lata konkurs ma popularyzować grę na instrumentach dętych wśród dzieci i młodzieży oraz podnosić jej poziom i jest skierowany do uczniów państwowych, społecznych i prywatnych szkół muzycznych I stopnia. W tym roku w dwudniowym konkursie uczestniczyło 67 uczniów z 15 placówek, grających na takich instrumentach jak: eufonium, fagot, flet, klarnet, obój, puzon, saxhorn, saksofon, trąbka i waltornia. Ich konkursowe występy oceniało jury w składzie: przewodniczący prof. dr hab. Zdzisław Stolarczyk, prof. dr hab. Roman Gryń, mgr Joanna Przewoźniczuk i mgr Dorota Żołnacz. 

Grand Prix oraz nagrodę specjalną, ufundowaną przez Fundację Clarino, udział w koncercie w ramach XVI Letniej Akademii Instrumentów Dętych Blaszanych w Kaliszu, zdobył Michał Klim (eufonium), wykonujący Etiudę nr 15 Wilhelma Wurma oraz Carnival Of Venice Air Varie Henry’ego W. Davisa. 

W kategorii I, uczniów klas 1-2 cyklu 6-letniego i klasy 1 cyklu 4-letniego, spośród 17. uczestników najlepsi ex aequo okazali się: saksofonistka Alicja Komusińska (Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Jana Sebastiana Bacha w Grajewie), oboistka Wiktoria Korniluk (Zespół Szkół Muzycznych im. I. Paderewskiego w Białymstoku, Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia) oraz flecistka Łucja Szymańska (Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Z. Noskowskiego w Ostrołęce). Z drugiego miejsca cieszyli się flecistka Hanna Seweryniak (Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Giżycku), trębacz Mikołaj Madej (Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Giżycku) oraz klarnecista Jan Sienkiewicz (Zespół Szkół Muzycznych im. I. Paderewskiego w Białymstoku, Państwowa Szkoła Muzyczna I st.). Trzecie miejsce zajęli: Franciszek Langowski (kornet) i Stanisław Mackiewicz (saxhorn altowy) uczniowie Waldemara Borusiewicza i Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Łomży, niedawno zdobywcy I i II miejsca podczas międzynarodowego konkursu na Łotwie oraz trębacz Antoni Laskowski-Stanik z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Giżycku, klarnecistka Zuzanna Otulakowska z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st.  w Piszu oraz trębacz Aleksander Zalewski z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Ełku.

Wyróżnienie I stopnia otrzymał Krystian Talecki – saksofon – Zespół Szkół Muzycznych im. I. Paderewskiego w Białymstoku, Państwowa Szkoła Muzyczna I st. Wyróżnienia II stopnia otrzymali: Nela Putkowska – klarnet – Szkoła Muzyczna I st. im. W. Kilara w Siemiatyczach, Remigiusz Piątek – klarnet – Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Łomży i uczeń Piotra Dąbrowskiego, Juliusz Koszykowski – obój – Zespół Szkół Muzycznych im. I. Paderewskiego w Białymstoku, Państwowa Szkoła Muzyczna I st., Kamila Miastkowska – obój – Zespół Szkół Muzycznych im. I. Paderewskiego w Białymstoku, Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st., Katarzyna Wierzbicka – flet – Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Emila Młynarskiego w Augustowie.

W kategorii II, uczniów klas 3-4 cyklu 6-letniego i klas 2-3 cyklu 4-letniego, których było 29, zwyciężyli Mateusz Truszkowski – saksofon – Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Prof. Witalisa Jerzego Raczkiewicza w Gołdapi, Juliusz Sobczyk – eufonium – Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Karola Szymanowskiego  w Płocku oraz Franciszek Puchlik – saksofon – Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Emila Młynarskiego w Augustowie. II miejscem podzielili się: Karolina Iga Włodkowska – flet – Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Łomży, uczennica Doroty Dobrowolskiej, Julia Mężydło – flet – Zespół Szkół Muzycznych im. I. Paderewskiego w Białymstoku, Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st., Jan Kiernozek – puzon – Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Z. Noskowskiego w Ostrołęce i Antoni Rećko – saksofon – Samorządowa Szkoła Muzyczna I st. w Sokółce. III miejsce zajęli: Emmanuel Karniłowicz – sakshorn – Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Prof. Witalisa Jerzego Raczkiewicza w Gołdapi, Katarzyna Niestieruk – flet – Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Prof. Witalisa Jerzego Raczkiewicza w Gołdapi, Mikołaj Miszczuk – klarnet – Szkoła Muzyczna I st. im. Wojciecha Kilara w Siemiatyczach i Antoni Bronecki – saksofon – Zespół Szkół Muzycznych im. I. Paderewskiego w Białymstoku, Państwowa Szkoła Muzyczna I st.

Wyróżnienia I stopnia otrzymali Sebastian Rąpel – trąbka – Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Prof. Witalisa Jerzego Raczkiewicza w Gołdapi, Ignacy Chomiuk – klarnet – Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Giżycku, Jan Zdanowicz – trąbka – Zespół Szkół Muzycznych im. I. Paderewskiego w Białymstoku, Państwowa Szkoła Muzyczna I st., Stanisław Dziadul – saksofon – Zespół Szkół Muzycznych im. I. Paderewskiego w Białymstoku i Amelia Szydłowska – klarnet – Samorządowa Szkoła Muzyczna I st. w Sokółce, zaś II stopnia Stanisław Zaręba – klarnet – Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Łomży, Adam Chilmon – trąbka – Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Jana Sebastiana Bacha w Grajewie, Krystian Bagiński – fagot – Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Łomży i uczeń Kajetana Klimaszewskiego oraz Oliwia Wojciechowska – flet – Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Emila Młynarskiego w Augustowie. 

W kategorii III, uczniów klas 5-6 cyklu 6-letniego i klasy 4 cyklu 4-letniego, rywalizowało 21 osób.

Zwyciężył puzonista Adam Klim (Samorządowa Szkoła Muzyczna I st. w Sokółce), II miejsce zajęła oboistka Marcelina Potapczyk, a III również oboistka Weronika Mielańczuk, obie z Zespołu Szkół Muzycznych im. I. Paderewskiego w Białymstoku, Państwowej Szkoły Muzycznej I st.

Wyróżnienie I stopnia otrzymali: Zofia Chomontowska – klarnet – Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Łomży, uczennica Henryka Marszałka, Zofia Kowalewska – klarnet – Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Prof. Witalisa Jerzego Raczkiewicza w Gołdapi, Maurycja Anuszkiewicz – saksofon – Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Prof. Witalisa Jerzego Raczkiewicza w Gołdapi, Zuzanna Tarnacka – klarnet – Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Jana Sebastiana Bacha w Grajewie oraz Stefan Zarachowicz – trąbka – Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Suwałkach. 

Wyróżnienie II stopnia otrzymali: Julia Brodowska – klarnet – Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st. w Piszu, Matylda Własiuk – flet – Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Giżycku, Aleksander Paszko – saksofon – Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Fryderyka Chopina w Szczytnie, Piotr Cieślak – trąbka – Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Fryderyka Chopina w Szczytnie, Nataniel Goc – waltornia – Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Łomży i uczeń Mateusza Goca oraz Zuzanna Mierzwińska – flet – Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Witolda Lutosławskiego w Zambrowie. Wyróżnienia otrzymali również akompaniatorzy oraz nauczyciele laureatów, a jury podkreśliło, że w ich gronie znaleźli się uczniowie niemal ze wszystkich szkół, zaś duża ilość nagród i wyróżnień była konsekwencją wysokiego poziomu wykonawczego. Jurorzy podkreślali również znakomitą organizację Spotkań oraz wspaniałą i życzliwą atmosferę pracy.

- Był bardzo wysoki poziom, stąd duża ilość nagród – ocenia Mirosław Korona, dyrektor PSM w Łomży. – Jury podeszło też do tego w ten sposób, że aby dowartościować i zmobilizować najmłodszych uczestników, to chyba wszyscy dostali nagrody i wyróżnienia, bo jak na tak małe dzieci grali naprawdę świetnie. W wyższych kategoriach było podobnie. Dlatego po raz pierwszy w historii konkursu zostało przyznane Grand Prix, a przez profesora Romana Grynia nagroda specjalna, udział w koncercie w ramach XVI Letniej Akademii Instrumentów Dętych Blaszanych w Kaliszu. Jest więc zadowolone jury zadowolony dyrektor, zadowoleni uczestnicy - była to udana impreza i na pewno będziemy ją kontynuować.

Wojciech Chamryk

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę