Marysieńki na szczęście
Z okazji Święta Szkoły po raz 14. odbyło się wręczenie dziewięciu Marysieniek, czyli nagród przyznawanych przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Łomży dorosłym i młodzieży za osiągnięcia w roku szkolnym.
Łomżyńska OKE sprawdza nieprawidłowości na egzaminie gimnazjalnym w Dobrym Mieście i Mońkach
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży wysłała kontrolę do gimnazjum w Dobrym Mieście (Warmińsko-Mazurskie), by sprawdzić nieprawidłowości, do których doszło w tej szkole w środę na egzaminie gimnazjalnym. W środę po południu szkoła poinformowała OKE, że zamiast testu z zagadnieniami humanistycznymi nauczyciele rozdali uczniom test matematyczno-przyrodniczy. OKE sprawdziła też inną nieprawidłowość do której doszło w gimnazjum w Mońkach (Podlaskie). Tu nauczyciele otworzyli pomyłkowo karton z testami matematyczno-przyrodniczymi zamiast z humanistycznymi, ale ich nie rozdali uczniom.
Gimnazjaliści po humanistyce...
- Egzamin próbny był jednak trudniejszy – oceniają zgodnie Marlena i Martyna, uczennice Publicznego Gimnazjum nr 6 w Łomży, które przez dwie godziny odpowiadały na kilkadziesiąt pytań zamkniętych i otwartych podczas środowego egzaminu z przedmiotów humanistycznych. Dziewczęta – tak jak prawie 800 uczniów klas trzecich łomżyńskich szkół gimnazjalnych i około 16 tysięcy w Podlaskiem – musiały napisać także dwustronicową rozprawkę i krótkie podanie.
Ósmy egzamin gimnazjalny
Blisko 469 tysięcy uczniów trzech klas gimnazjów w całym kraju rozpoczyna dziś o godzinie 9.00 pisanie – po raz pierwszy trzydniowego - egzaminu gimnazjalnego. To egzamin zewnętrzny przygotowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Dziś uczniowie napiszą test z części humanistycznej. Jutro – w czwartek (23.04) odbędzie się część matematyczno-przyrodnicza egzaminu, a pojutrze (piątek 25.04) uczniowie będą zdawać język nowożytny. Choć egzaminu nie można nie zdać, to przystąpienie do niego jest warunkiem ukończenia gimnazjum.
VII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki w Łomży
- Co czwarta osoba obecna na tej sali zachoruje na nowotwór złośliwy, a co szósta z tego powodu umrze – obwieszcza dr Krzysztof Dach ponad 250 słuchaczom w auli Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży. Tym jednym prostym zdaniem wywołuje nie lada poruszenie. Słuchający go w skupieniu od pół godziny uczniowie, studenci i emeryci nie wytrzymują. I nagle rozlega się gwar jak na przerwie w szkole – wszyscy w ławach wykładowych dzielą się opinią o zaskakującej informacji, podanej podczas wykładu „Patologia ogólna nowotworów”. Wykład dr. Krzysztofa Dacha odbył się w pierwszym dniu VII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki w Łomży. Równie interesujących wykładów dla szerokiej publiczności będzie - nie tylko w WSA - w tym i przyszłym tygodniu znacznie więcej.
Najlepsi z wiedzy o mleku...
Klaudia Kulesza z Zespołu Szkół Zawodowych w Wysokiem Mazowieckiem wygrała 35 Ogólnopolski Turniej Wiedzy o Mleku i Mleczarstwie, który przez trzy dni - od piątku do niedzieli - odbywał się w Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży. Rywalizowało ze sobą 48 uczestników z kilkunastu szkół z całego kraju. W nagrodę najlepsi otrzymali indeksy Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie na wydziale Nauki o Żywności
Walczą o indeksy
W łomżyńskiej „Wecie” odbywa się 35. finał Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Mleku i Mleczarstwie. 48 uczniów z kilkunastu szkół rolniczych z całej Polski walczy o kilkanaście indeksów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Olimpiada rozpoczęła się w piątek, w dziś kolejny etap, a w niedzielę wielki finał.
Dni szeroko otwartych szkół...
Szkoły średnie przystąpiły do rywalizacji o przyszłych uczniów, którzy chodzą jeszcze do gimnazjum. Podczas dni otwartych starsi koledzy na wszelkie sposoby starają się edukacją w swojej szkole zainteresować młodszych. Jedni śpiewają piosenki kabaretowe, inni czarują węża, wykonują doświadczenia fizyczne, rozwiązują rebusy z chemii albo inscenizują w strojach staropolskich scenki z „Lalki” czy „Potopu”. Każda ze szkół wprost staje na głowie, aby zareklamować to, co ma najatrakcyjniejszego dla gimnazjalisty i dla jego rodziców. Część dni otwartych już się odbyła, ale wiele przed nami.
W Wecie „wiosna kwitnie wkoło i ja i ty”
Jak co roku w okresie przedświątecznym w Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży można oglądać wystawę stroików i kompozycji świątecznych związanych z Wielkanocą i budzącą się do życia wiosną.
Wielkanocne tradycje w „piątce”
Co włożyć do święconki, jak pomalować jajka, kiedy polewamy się wodą a kiedy straszymy Judasza czyli o tym jak dawniej mieszkańcy regionu przygotowywali się na Święta Wielkanocne zapoznawali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im. Stanisława Staszica w Łomży. O tradycjach i zwyczajach wielkanocnych, w ramach specjalnych zajęć warsztatowych, opowiadały im Urszula Kuczyńska, dyrektor Skansenu w Nowogrodzie i pani Cecylii Domurat – babcia jednej z uczennic.
Pamiętajcie(my) o rocznicy
Podlaski Kurator Oświaty apeluje o należyte upamiętnienie, przypadającej w tym roku, 70 rocznicy napaści sowieckiej Rosji na Polskę. W specjalnym liście do dyrektorów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych województwa podlaskiego Jerzy Kiszkiel przypomina, że to wydarzenie w tragiczny sposób wpłynęło na losy Polaków i zadecydowało o powojennym kształcie państwowości Polski. - Tymczasem świadomość, zwłaszcza wśród pokolenia młodych Polaków, znaczenia daty 17 września 1939 roku w historii naszego kraju, wydaje się być niewielka – zauważa kurator oświaty.
Ostatni „sprawdzian”
Szóstoklasiści we wszystkich podstawówkach w kraju przystępują dziś do sprawdzianu, który pozwoli ocenić na ile opanowali umiejętności: czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji i wykorzystywania wiedzy w praktyce. Godzinnego sprawdzianu, choć powszechny i obowiązkowy, nie można nie zdać. Tylko w województwie podlaskim o godzinie 9.00 jego pisanie rozpocznie ponad 13 tys. uczniów. Już w ubiegłym tygodniu Waldemar Kurpiewski, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży która organizuje sprawdzian na terenie województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, zapewniał że „wszystko jest zapięte na ostatni guzik”. Gdy szóstoklasiści będą pisać sprawdzian, w szkołach będzie panowała głucha cisza, bo pozostali uczniowie podstawówek mają wolne.
„Dwójka” wesoła i rozśpiewana
- Chcieliśmy promować wśród dzieci naukę i znajomość języka angielskiego oraz rozwijać ich wrażliwość na śpiew i muzykę – mówi Eleonora Zanio, anglistka ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łomży, która po raz pierwszy zorganizowała dla łomżyńskich piąto- i szóstoklasistów Mały Konkurs Piosenki Angielskiej. W finale w MDK-DŚT ex aequo pierwsze miejsce zdobyły: Magdalena Kocoń za „Tears on my pillow” z SP nr 5 i Karolina Grala za „Sway” z SP nr 7.
Matka Teresa z Kalkuty patronką Instytutu Medycznego w Łomży
Błogosławiona Matka Teresa z Kalkuty (1910 – 1997) została w czwartek, 26 marca A.D 2009, patronką Instytutu Medycznego Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Z tej okazji biskup łomżyński ks. Stanisław Stefanek TChr poświęcił oddanej służbie ubogim w indyjskich slumsach zakonnicy, która w 1979 r. otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla, przepiękne przemówienie i obraz autorstwa artysty plastyk Krystyny Zawadzkiej. W siedzibie uczelni przy ul. Akademickiej podczas podniosłej uroczystości 23 studentki i jeden student drugiego roku pielęgniarstwa PWSIiP w Łomży zostali „oczepkowani”.
Uczniowskie serce w wojskowym plecaku
Trzy dni trwały zmagania około 500 szóstoklasistów z wojskowym torem przeszkód, jaki zbudowali organizatorzy III Militariady w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży. Po eliminacjach we wtorek i w środę, w czwartek do południa odbywały się finały. Tegorocznym zwycięzcą została czteroosobowa reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 2 i klasa VI c - Klaudia Dziemińska, Natalia Nowak, Michał Modzelewski i Mateusz Mierzejewski - których wychowawczynią jest Agnieszka Ogniewska.
Uczelnia otwarta dla wszystkich.
Kolejny raz Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży otworzyła swoje bramy dla uczniów szkół średnich z Łomży i regionu. Organizatorzy zaproponowali odwiedzającym ciekawe wykłady i warsztaty, spotkania z wykładowcami, rozmowy ze studentami oraz zwiedzanie Uczelni. W czasie Dni Otwartych PWSIP odwiedziło kilkaset osób m. in. z Ostrołęki, Wysokiego Mazowieckiego i Ciechanowca oraz wielu łomżyńskich szkół.
Szczęśliwa dwunastka z łomżyńskiej „Dziesiątki”
Najwięcej laureatów wojewódzkich konkursów przedmiotowych w Podlaskiem ma Szkoła Podstawowa nr 10 im. Jana Pawła II w Łomży. We wtorek w Białymstoku w SP nr 21 im. Józefa Piłsudskiego odbyła się uroczystość, podczas której wręczono tytuły laureata uczniom podstawówek. Uzdolnieni i pracowici uczniowie z łomżyńskiej „Dziesiątki” zdobyli tych zaszczytnych tytułów aż 12! Prawdziwą rekordzistką i dumą szkoły jest szóstoklasistka Paulina Barwikowska, która została laureatką w trzech konkursach: z języka polskiego, historii i języka niemieckiego.
Za tydzień sprawdzian szóstoklasistów
Blisko cztery tysiące uczniów w Łomżyńskiem czekają wkrótce emocje najpoważniejszej „klasówki” w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej. W czwartek za tydzień (2 kwietnia) o godzinie 9 szóstoklasiści zasiądą do pisania powszechnego i obowiązkowego sprawdzianu, który pozwoli ocenić, na ile opanowali umiejętności: czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji i wykorzystywania wiedzy w praktyce.
Światowy Dzień Wody trwa... dwa dni!
W Zespole Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży uczniowie Technikum Ochrony Środowiska zorganizowali warsztaty ekologiczne dla gimnazjalistów. Dorośli fachowcy opowiadali, m.in., o entrofizacji i kaczkach na drzewach, zaś przyszli młodzi technicy zanieczyszczali wodę z kranu fusami z kawy, żeby ją potem na oczach gimnazjalnej publiczności uzdatnić do picia.
Prawie najlepsi
Gimnazjaliści z Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży zdobyli drugie miejsce w II Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Języku Ojczystym, który w środę odbył się w Zespole Szkół nr 13 w Białymstoku. W imprezie przeznaczonej dla młodzieży o specjalnych potrzebach edukacyjnych wzięło udział sześć grup z różnych placówek oświatowych województwa podlaskiego.