Wystawa o Mikołaju Koperniku - oferta edukacyjna
U progu nowego roku szkolnego 2013/2014 Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży przygotowało atrakcyjną propozycję edukacyjną dla szkół związaną z wystawą czasową pt. „Z Torunia do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku”. Oferta skierowana jest do uczniów wszystkich poziomów nauczania, ze szczególnym uwzględnieniem klas 4-6 szkoły podstawowej oraz 1-3 gimnazjum i stanowi cenne uzupełnienie programu szkolnego. Zadaniem ekspozycji jest popularyzacja postaci Mikołaja Kopernika i jego osiągnięć szczególnie w zakresie astronomii, ale też zwrócenie uwagi na inne dziedziny, którymi zajmował się słynny astronom (medycyna, ekonomia, obronność). Wystawa ukazuje również życie codzienne mieszkańców Torunia przełomu epok średniowiecza i renesansu.
TKANINA WRACA - otwarcie wystawy pokonkursowej
Fundacja „ Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie oraz Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży zapraszają 21 sierpnia 2013 roku, o godz. 18.00 do siedziby galerii przy ul. Długiej 13 w Łomży na otwarcie wystawy pokonkursowej „TKANINA WRACA” zawierającej projekty tkanin. Konkurs został zorganizowany przez Fundację „Cepelia” we współpracy z Centralnym Muzeum Włókiennictwa i Akademią Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Wystawa będzie czynna do 10 października 2013 roku.
Z Torunia do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku
Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży oraz Muzeum Okręgowe w Toruniu zapraszają 20 lipca 2013 roku, o godz. 12.00 do siedziby Muzeum w Łomży, przy ul. Dwornej 22 c, na otwarcie wystawy „Z Torunia do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku”.
Rzeźby z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży od 7 lipca do 25 sierpnia 2013 roku prezentuje wystawę ceramiki artystycznej zatytułowaną „Rzeźba utrwalona ogniem”. Ekspozycja została przygotowana z okazji 20-lecia funkcjonowania Pracowni Rzeźby w Ceramice na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Uczestnikami wystawy są studenci i absolwenci Pracowni. Na wernisażu obecni był prowadzący Pracownię, profesor Czesław Dźwigaj oraz wykładowca – Marita Benke-Gajda. W czasie spotkania przedstawiciele krakowskiej uczelni przekazali na ręce dyrektora Muzeum piękny dar – rzeźbę ceramiczną autorstwa Bogdana Czesaka.
DYPLOM 2013 – LICEUM PLASTYCZNE IM. WOJCIECHA KOSSAKA W ŁOMŻY
Liceum Plastyczne im. Wojciecha Kossaka oraz Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego zapraszają 20 czerwca 2013 roku (czwartek) do sal galerii przy ul. Długiej 13 w Łomży na otwarcie wystawy "Dyplomy 2013".
Święto muzealników
14 czerwca 2013 roku, w godzinach: 13°° – 20°°, w Łomży i Drozdowie organizowane są obchody Międzynarodowego Dnia Muzeów 2013 połączone z uczczeniem 65 rocznicy otwarcia muzeum w Łomży. Na zaproszenie Dyrektora Muzeum Północno-Mazowieckiego i Dyrektor Muzeum Przyrody oraz Zarządu Oddziału Podlaskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich przybędą do obu placówek pracownicy muzeów z Białegostoku, Supraśla, Bielska Podlaskiego i Suwałk.
Z Kurpi na Kaszuby
„Wycinanki, bursztyny i inne skarby Kurpiów” - wystawa złożona z blisko 350. eksponatów ze zbiorów Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży i Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie gości do 31 lipca 2013 roku w Muzeum – Kaszubskim Parku Etnograficznym im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich.
Nowy przewodnik po skansenie
Przewodnik „Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie” to „niezbędnik” każdego turysty odwiedzającego Kurpiowszczyznę. Publikacja – zaopatrzona w spiralę ułatwiającą przekładanie kartek – zawiera bogaty materiał informacyjny i fotograficzny podany w ciekawej formie. Autorką tekstów jest Urszula Kuczyńska, kierownik nowogrodzkiej placówki. Całość rozpoczyna się od opowieści o Kurpiowskiej Puszczy Zielonej, po niej następuje rys historyczny Skansenu oraz opisy obiektów zakończone graficzną mapką trasy zwiedzania. Opisom towarzyszą fotografie - te w sepii ilustrują przeszłość, te barwne – autorstwa Grzegorza Gwizdona – pokazują dzisiejszy układ Skansenu. Przewodnik został wydany przez Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży w kwietniu 2013 roku. Sponsorzy wydania: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy oraz Restauracja Syta Panna z Łomży.
Bateriada - koncert młodzieżowego zespołu wokalno-perkusyjnego
W czasie Nocy Muzeów 18 maja 2013 roku Muzeum Północno-Mazowieckie zaprasza o godz. 20.00 na koncert młodzieżowego zespołu wokalno-perkusyjnego BATERÍADA. W repertuarze grupy jest muzyka inspirowana zarówno folklorem z różnych stron świata jak i odgłosami codziennego życia. Utwory pozbawione są instrumentów melodycznych. Do wyrażenia emocji służy jedynie głos, różnorodne instrumenty perkusyjne i dźwięki z otoczenia.
Teatralnie i poetycko z Henrykiem Gałą
W ramach Nocy Muzeów 18 maja 2013 roku w Galerii Sztuki Współczesnej o godz. 21.00 odbędzie się promocja płyty poety i dramaturga Henryka Gały pt. „Teatr wiersza i liryka”z udziałem Autora. Spotkanie poprowadzi redaktor Adam Dąbrowski. Płytę będzie można nabyć w promocyjnej cenie 15 zł.
Malarstwo akwarelowe Jurija Sulimowa czyli słów kilka o planowaniu operatywnym.
Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży zaprasza w sobotę 6 kwietnia 2013 roku, o godz. 12.00 do sal wystawowych przy ul. Długiej 13, na otwarcie wystawy malarstwa Jurija Sulimowa " Portrety Karaimów. Widoki miast". Wystawa jest zapisem artystycznej wędrówki artysty po Krymie i miastach Ukrainy. Jak zauważył kiedyś Pablo Picasso "Niektórzy malarze przekształcają słońce w żółtą plamę, ale są inni, którzy dzięki swojej sztuce i inteligencji przekształcają żółtą plamę w słońce." Jurij Sulimow należy do tej drugiej kategorii artystów. Z wielką pewnością, graniczącą niemal z nonszalancją buduje kolorem i światłem obrazy nasycone wdziękiem i emocjami. Inspirują go ludzie, krajobrazy i architektura. Choć doskonale czuje się zarówno w technice olejnej czy też rysunku, to najwyższą biegłość uzyskał w tej najbardziej wymagającej - akwareli.