Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 29 grudnia 2024 napisz DONOS@

Fizjoterapeuci grożą powrotem do protestów

Główne zdjęcie
Maciej Bogdan przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii OT przy Szpitalu Wojewódzkim w Łomży

Ogólnopolski Związek Pracowników Fizjoterapii także, przy Szpitalu Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży zapowiada powrót do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych. Powodem – tak jak przed rokiem – jest walka „o godne zarobki”. Związkowcy podkreślają, że po wzroście płacy minimalnej do 2600 zł doszło „do absurdu w wieku szpitalach, gdyż wynagrodzenie zasadnicze pracownika podstawowego i pracownika z wyższym wykształceniem jest praktycznie takie samo.”

O planowanych protestach fizjoterapeutów poinformował Maciej Bogdan - przewodniczący OZPF w Łomży. Przypomina, że fizjoterapeuci i diagności laboratoryjni w całej Polsce od maja 2019 r. walczą o godne zarobki. Brali udział w akcji Majbezfizjo, polegającej na masowym oddawaniu krwi, strajku włoskim, zwolnieniach L4. Podwyżki, które dostali w wyniku tej akcji są niezgodne z ich oczekiwaniami. 
- 18 stycznia br. przedstawiciele krajowych związków terenowych, także delegaci ze Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży, uczestniczyli w spotkaniu podczas którego ustalono plan, który będzie ewaluował – przekazuje  Maciej Bogdan. - 24 stycznia br. odbyło się w Warszawie spotkanie związków zawodowych reprezentujących między innymi fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia. Nie przyniosły one jednak rezultatów. Po raz kolejny minister tylko obiecuje nowe rozwiązania, w świetle poprzednich niedotrzymanych obietnic. Teraz chce znowelizować ustawę o sposobie kształtowania wynagrodzenia minimalnego pracowników podmiotów leczniczych. Środowisko fizjoterapeutów i  diagnostów laboratoryjnych nie zgadza się na mydlenie oczu. Będą podejmowane drastyczne decyzje, na początku wejścia w spory  zbiorowe z pracodawcami. Na wiosnę planowane są inne formy protestów w całej  Polsce.
Trudno bagatelizować obecną sytuację płacy w wyżej wymienionych grupach zawodowych w kontekście podwyższenia płacy minimalnej od 1 stycznia 2020 do kwoty 2600 zł brutto. W tym momencie doszło do absurdu w wieku szpitalach, gdyż wynagrodzenie zasadnicze pracownika podstawowego i pracownika z wyższym wykształceniem jest praktycznie takie samo. W związku z obecna sytuacją trzeba być przygotowanym na to, że na wiosnę w Polsce może zabraknąć fizjoterapeutów oraz diagnostów laboratoryjnych – dodaje szef związków przy Szpitalu Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży.

Związkowcy wyrażają nadzieję, że Ministerstwo Zdrowia zrozumie, iż w systemie oprócz lekarzy i pielęgniarek są jeszcze fizjoterapeuci i diagności laboratoryjni bez których proces leczenia chorych nie może działać.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę