Muzeum Północno Mazowieckie w Łomży
Historia Próby utworzenia muzeum w Łomży podjęte zostały już na początku XX wieku. Przy Polskim Towarzystwie Krajoznawczym powstała sekcja muzealna, która wystosowała apel do społeczeństwa o przekazywanie zabytkowych przedmiotów. O napływających darach informowała "Wspólna Praca"- tygodnik łomżyński. Przekazywano monety, banknoty, kule armatnie, próbki tkanin, był zakonserwowany krokodyl z Nilu. Zbiory te zaginęły w czasie I wojny światowej. Następną próbę tworzenia muzeum, zwieńczoną sukcesem, podjęto w 1946 r. w Instytucie Północno-Mazowieckim kierowanym przez Adama Chętnika.
Zaczęło się skromnie...
Początki Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży sięgają 1948 roku, kiedy to w prywatnym budynku przy al. Legionów 18 (obecnie 26) wynajęto pomieszczenia na jego potrzeby. Było to mieszkanie składające się z dwóch pokoi i przedpokoju. Dnia 15 marca o godz. 15 odbyło się uroczyste otwarcie. Już 20 listopada 1948 r. udostępniono pierwszą stałą wystawę „Kultura i przyroda Północno – Wschodniego Mazowsza”, pięć lat później kolejną zatytułowaną „Kultura i sztuka kurpiowska”. W 1950 r. dzięki staraniom etnografa Adama Chętnika – założyciela muzeum otwarto pierwszą w Polsce wystawę bursztyniarską.
NA CZYM STOI MUZEUM?
Odkrycia z nadzoru archeologicznego prowadzonego w latach 2009 – 2010 Ciekawe fakty i znaleziska ujawniły badania archeologiczne towarzyszące pracom ziemnym związanym z wykonywaniem drenażu i kanalizacji deszczowej wokół budynku łomżyńskiego Muzeum.
Jan Kanty Pawluśkiewicz - VOYAGE wystawa malarstwa
Agencja Zegart oraz Muzeum Północno-Mazowieckie zapraszają 12 lutego 2022 roku o godz. 17:00 na otwarcie wystawy „Voyage” Jana Kantego Pawluśkiewicza w siedzibie Muzeum w Łomży przy ul. Dwornej 22c. W programie: spotkanie autorskie z Janem Kantym Pawluśkiewiczem oraz projekcja filmu z pokazu malarstwa artysty na fasadzie Teatru Starego w Krakowie. Obrazy pochodzą z kolekcji Galerii Autorskiej Żel-Art Jana Kantego Pawluśkiewicza (www.zel-art.pl). Kuratorem wystawy jest Katarzyna Cybertowicz. Ekspozycja została przygotowana we współpracy z Agencją Zegart. Partnerem wystawy jest Uni-Trodat. Wystawa czynna do 27 marca 2022 roku.
Wycinanka kurpiowska
Wycinankarstwo, jako dziedzina plastyki obrzędowej, zrodziło się na Kurpiach w drugiej połowie XIX wieku. Przed dwoma najważniejszymi świętami w roku – Bożym Narodzeniem i Wielkanocą – kobiety na Kurpiach przyozdabiały okna oraz zniszczone ramy obrazów białą bibułą wycinaną w ozdobne wzory. Gdy pojawił się na rynku tani, kolorowy papier, wycinankarstwo kurpiowskie przeżyło rozkwit.
33 Pułk Piechoty w Łomży. Historia. Tradycja. Pamięć.
Nowa ekspozycja czasowa prezentowana w Muzeum Północno-Mazowieckim od 1 września do 14 listopada 2021 roku jest poświęcona historii przedwojennego łomżyńskiego 33 Pułku Piechoty. Na wystawę składają się oryginalne pamiątki osobiste, artefakty związane z pułkiem, militaria, jak również bogaty materiał ikonograficzny i informacyjny przedstawiony na 21 planszach. Wystawa powstała w oparciu o zbiory Muzeum Północno-Mazowieckiego, 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, Regionalnej Izby Historycznej w Zambrowie, kolekcjonerów i osób prywatnych: Artura Rafałowskiego, Zdzisława Kalinki, Andrzeja Gałązki, Kazimierza Szczechury, Danuty Waśko. Ekspozycja – otwarta 1 września (godz. 12.00) – wpisuje się w doroczne obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz – wyjątkowo w tym roku – jest wspaniałym dopełnieniem wrześniowej uroczystości wręczenia sztandaru 18. Łomżyńskiemu Pułkowi Logistycznemu.
ZASADY ZWIEDZANIA OBOWIĄZUJĄCE W MUZEUM PÓŁNOCNO-MAZOWIECKIM W OKRESIE ZAGROŻENIA COVID 19
Zwiedzający zobowiązani są do przestrzegania „Regulaminu zwiedzania Muzeum” oraz poniższych zasad wprowadzonych w związku z pandemią.
Łomża 1920
Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży zaprasza 25 lipca 2020 roku (sobota) o godz. 12.00, do siedziby przy ul. Dwornej 22 c, na otwarcie wystawy „ŁOMŻA 1920” zorganizowanej z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej i obrony Łomży. Po wernisażu odbędzie się spotkanie z Tomaszem Sikorskim, autorem książki „Z krzyżem harcerskim w bój 1914-1921”, która przybliży losy pamiętnika harcerki i sanitariuszki Zofii Dębowskiej. Wystawa czynna do 30 września 2020 roku.
CZAS JAGIELLONÓW
Wystawa prezentuje numizmaty bite przez mennice królewskie w okresie rządów dynastii Jagiellonów, od Władysława II Jagiełły, poprzez Władysława III Warneńczyka, Kazimierza Jagiellończyka, Jana Olbrachta, Aleksandra Jagiellończyka, Zygmunta I Starego, po Zygmunta II Augusta. Eksponaty pochodzą ze zbiorów prywatnego kolekcjonera.
Świat toruńskiego piernika
Wystawa „Świat toruńskiego piernika” ukazuje dzieje toruńskiego piernikarstwa. Jest to „wędrujący” wariant wystawy stałej prezentowanej w oddziale Muzeum Okręgowego w Toruniu – Muzeum Toruńskiego Piernika. Ekspozycję sponsoruje Fabryka Cukiernicza „Kopernik” S.A., która zapewnia materiały do zajęć i warsztatów. Zasadnicza część wystawy znajduje się w specjalnie zaprojektowanym, stylizowanym na kształt drewnianej kogi – żaglowcu handlowym. Poznawanie fascynującej historii toruńskiego piernikarstwa rozpoczyna się od czasów średniowiecza i organizacji cechowej rzemieślników, kontynuowane jest poprzez prezentację okresu przemysłu, a kończy się na współczesności. Ekspozycję wypełniają oryginalne obiekty muzealne (m.in. wybór ze słynnej toruńskiej kolekcji form piernikowych, późnośredniowieczne naczynia: drewniane, gliniane i kamionkowe, a także cynowe kufle i kubki oraz formy do babek i cukierków z przełomu XIX i XX wieku). Ważnymi elementami wystawy są również przeznaczone do dotykania i oglądania kopie przedmiotów (np. kopie form piernikowych, skrzynki i opakowania, współczesne stylizowane naczynia), a także manekiny uzupełniające rekonstrukcję kramu piernikarskiego, piekarni czy sklepu z przełomu XIX i XX wieku. Wystawa ma charakter interaktywny, a integralną część ekspozycji stanowią warsztaty formowania i wypieku pierników dekoracyjnych.
Artyści z kręgu Cepelii - wystawa jubileuszowa
Od 27 listopada 2019 roku w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży czynna jest wystawa „Artyści z kręgu Cepelii” została zorganizowana z okazji jubiluszu 70-lecia Cepelii. (obecnie Fundacja „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło). Ekspozycja ilustruje dwa główne nurty jej działalności: wspieranie twórczości ludowej, stereotypowo postrzegane jako podstawowa forma aktywności Cepelii i drugi – wspieranie rękodzieła artystycznego i rozmaitych form sztuki użytkowej. To dzięki Cepelii rozbudzone zostało, wychodzące poza wąski krąg miłośników, zainteresowanie nie tylko samą sztuką ludową, ale także różnymi postaciami rękodzieła.
Dzieje wędrującej kolekcji
Wystawa powstała z inicjatywy Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży w ramach cyklicznych pokazów sztuki polskiej ze zbiorów zaprzyjaźnionych muzeów. Zaproszone do współpracy Muzeum Śląskie w Katowicach, zaproponowało współorganizację ekspozycji bazującej w głównej części na zbiorach Działu sztuki, uzupełnionej o obiekty kolekcjonerskie będące w muzealnym depozycie. Istotnym założeniem wystawy jest wyakcentowania roli i miejsca zbiorów muzealnych w instytucjach kultury w kontekście historii przedwojennej kolekcji sztuki polskiej powstałej z inicjatywy pierwszego dyrektora Muzeum Śląskiego w Katowicach, wybitnego znawcy i historyka sztuki Tadeusza Dobrowolskiego – stąd decyzja o zawężeniu ekspozycji do obiektów powstałych przed 1945 rokiem. Innym równie istotnym założeniem merytorycznych ekspozycji, wypracowanym z Partnerem projektu, jest wybór i prezentacja sztuki polskiej autorstwa polskich artystów malarzy i rzeźbiarzy z uwzględnieniem twórców powszechnie znanych i rozpoznawalnych (Olga Boznańska, Jacek Malczewski, Juliusz Kossak, Leon Wyczółkowski i inni). Ważną wskazówką doboru i zestawienia obiektów jest aspekt edukacyjny oraz promocyjny wystawy. Kurator wystawy: Joanna Szeligowska-Farquhar Wystawa czynna do 11 listopada 2019 roku.
Baltic Mini Textile Gdynia - wystawa miniatur tkackich z kolekcji Muzeum Miasta Gdyni
Baltic Mini Textile Gdynia to konkurs organizowany w Gdyni od 1993 roku. W ciągu 25 lat swoje miniatury zaprezentowali tu artyści niemal z całego świata: Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej oraz Australii. Niezwykłość gdyńskiego przedsięwzięcia polega na tym, że uczestnicy pozostawiają muzeum dary — swoje miniatury, z których powstała już pokaźna kolekcja, licząca obecnie ponad 300 prac. Prace z naszej kolekcji były prezentowane w Slippery Rock (USA), Norymberdze, Ansbach i australijskich galeriach.
Z Jackiem Herman-Iżyckim rowerem przez przez Saharę i jeszcze dalej…
Muzeum Pólnocno-Mazowieckie zaprasza na otwarcie fotograficznej wystawy Jacka Herman-Iżyckiego „Rowerem przez Saharę i jeszcze dalej” oraz spotkanie z Autorem, które odbędzie się w niedzielę, 17 lutego 2019 roku o godz. 13.00 w siedzibie Muzeum w Łomży przy ul. Dwornej 22 C. Wystawa czynna do 28 kwietnia 2019 roku. Przemierzyć Afrykę na rowerze, tak daleko jak się da, na ile starczy sił, pieniędzy i zdrowia… Tego niezwykłego zadania podjął się podróżnik Jacek Herman-Iżycki w 1980 roku.
Wystawa interaktywna "Wszystko jest liczbą"
Wszystko... jest liczbą” to kolejna wystawa interaktywna o charakterze edukacyjnym, przygotowana przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ekspozycja służy popularyzowaniu matematyki i ukazuje jej rolę w rozmaitych dziedzinach naszego życia, od sztuki po geografię. W pierwszej części zwiedzający poznają świat geometrii, druga jest poświęcona liczbom. Wystawa pozwala zgłębiać wybrane zagadnienia matematyczne poprzez samodzielne eksperymenty i zabawę. Przeznaczona jest dla widzów w każdym wieku. Dzięki 35 modelom można wykonać ponad 60 doświadczeń. Termin wystawy: 15 listopada 2018 – 5 lutego 2019. Zapraszamy serdecznie. Matematyka wciąga!!!
Wystawa fotografii Jacka Herman-Iżyckiego
Jacek Herman-Iżycki jest absolwentem Instytutu Poligrafii Politechniki Warszawskiej i Studium Podyplomowego Specjalistów dla Krajów Rozwijających się na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Podróżnik, fotograf, wydawca i autor publikacji albumowych, poświęconych swoim podróżom do odległych miejsc na świecie: na Wyspę Wielkanocną, na Sokotrę, na Antarktydę. Wydał także publikacje albumowe poświęcone historii i dziedzictwu kulturowemu Beskidu Niskiego i Łemkowszczyzny (Łemkowskie cerkwie, Cmentarze z I wojny światowej w Beskidzie Niskim, Opuszczone wsie Ziemi Gorlickiej). Do tej pory odwiedził ponad 60 krajów i wszystkie kontynenty. Przez 3 lata przygotowywał samotną wyprawę rowerową po Afryce, którą rozpoczął na początku 1980 roku w Algierze. Trasa wyprawy wiodła z Algieru na południe, przez Tamanrasat do Nigru i Nigerii, a następnie do Kamerunu, Republiki Środkowoafrykańskiej, Sudanu i Ugandy. W ciągu 9 miesięcy pokonał ponad 10 000 km rowerem i jest pierwszym Polakiem, który samodzielnie przejechał Saharę rowerem z północy na południe. Jacek Herman-Iżycki jest autorem wystaw fotograficznych ze swoich podroży, które prezentowane były w wielu muzeach i placówkach kulturalnych w Polsce i za granicą.
6 wieków Miasta
Dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego ma zaszczyt zaprosić 18 maja 2018 roku (piątek) o godz. 12.00 do siedziby Muzeum w Łomży, przy. ul. Dwornej 22 c na otwarcie wystawy „DAWNA I TERAŹNIEJSZA ŁOMŻA”, przygotowanej z okazji 600. rocznicy lokacji Łomży (1418-2018) oraz 200. rocznicy urodzin Leona Rzeczniowskiego – autora pierwszej monografii naszego miasta. W programie wernisażu przewidziano promocję reprintu książki Leona Rzeczniowskiego „Dawna i teraźniejsza Łomża”. Wystawa czynna w okresie: maj – październik 2018.
Noc muzeów 2018 - wspomnienie
W czasie tegorocznej Nocy Muzeów można było wybierać spośród 50 wydarzeń kulturalnych o różnym charakterze. Jak co roku, widzowie tłumnie odwiedzili także nasze muzeum. Ci, którzy nie zdołali zapoznać się z całą ofertą mają jeszcze okazję by to nadrobić. W muzeum są dostępne wystawy stałe, ale także wyjątkowa ekspozycja czasowa „Dawna i teraźniejsza Łomża” czynna do października 2018 roku. Znajdują się na niej różnorodne eksponaty, które ilustrują historię Łomży i przedstawiają sylwetki osób szczególnie zasłużonych dla rozwoju miasta. Wśród nich jest Leon Rzeczniowski, autor pierwszej monografii Łomży z 1861 roku pt. „Dawna i teraźniejsza Łomża”, której reprint właśnie się ukazał. Z kolei Galeria Sztuki Współczesnej (ul. Długa 13) zaprasza przez najbliższy miesiąc na wystawę malarstwa na jedwabiu Katarzyny C. Marciniak oraz wystawę fotografii, malarstwa i grafiki Grzegorza Gwizdona.
wtorek, czwartek, piątek
w godz.: 9.00-16.00
środa w godz.: 9.00-17.00
sobota, niedziela, święto
w godz.: 10.00-16.00
poniedziałek-nieczynne
18-400 Łomża
ul. Dworna 22c
tel./fax. (086) 216 64 87, 216 28 16
Bilet wstępu do muzeum:
wystawy czasowe:
normalny - 8 zł
ulgowy - 5 zł
Karta Dużej Rodziny
- 2 zł
Karta Seniora
- 2 zł
wystawy stałe:
Historia miasta
normalny - 4 zł
ulgowy - 3 zł
Lampy naftowe
normalny - 4 zł
ulgowy - 3 zł
Rzeźba i bursztyn kurpiowski
normalny - 4 zł
ulgowy - 3 zł
KDR i KS
- Bilet wstępu
na jedną wystawę stałą - 2 zł
Bilet wstępu
na wszystkie wystawy
(czasowe i stałe) – 14 zł
Bilet wstępu
do muzeum
(inne wydarzenia)
- 8 zł
Wstęp nieodpłatny
na wystawy
stałe
- czwartek
Bilet wstępu
okolicznościowy
feryjny – 100 zł
Bilet wstępu
okolicznościowy
feryjny
weekendowy
(sobota/niedziela)– 20 zł