Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 04 stycznia 2025 napisz DONOS@

Wciąż można zgłaszać się do konkursu zespołów kurpiowskich

Już tylko do 6 czerwca można zgłaszać swój udział w konkursie 29. Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie. Dotyczy to zarówno solistów-śpiewaków, jak też gawędziarzy, kapel i zespołów śpiewaczych, niezależnie od wieku wykonawców i miejsca ich pochodzenia. Warunkiem jest wykonywanie tradycyjnego folkloru kurpiowskiego bądź stylizacji na nim bazujących. Pula nagród dla najlepszych wykonawców wynosi w tym roku 12 tysięcy złotych. Poza konkursem w nowogrodzkim skansenie odbędzie się też kiermasz sztuki ludowej i „Kurpiowskie granie”, podczas którego odbędzie się swobodne muzykowanie z udziałem wszystkich chętnych. Gwiazdą organizowanej przez Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży imprezy będzie Skiela Kapela.

Najlepsi śpiewacy i instrumentaliści, soliści, kapele oraz gawędziarze z powiatów łomżyńskiego, kolneńskiego, grajewskiego, wysokomazowieckiego i zambrowskiego zakwalifikowali się do Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich podczas Regionalnego Przeglądu Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych, odbywającego się 15 maja. Obecnie nadsyłają zgłoszenia uczestnicy z całego kraju. Nie ma tu żadnych ograniczeń co do wieku czy składu; jedyne, na co trzeba zwrócić uwagę to związki opracowanego programu z tradycyjnym folklorem kurpiowskim lub bazowanie na nim. Jest też wymóg formalny, konieczność bycia laureatem I lub II nagrody przeglądów wojewódzkich w swojej kategorii, będący wstępną selekcją nadsyłanych zgłoszeń i gwarantujący wysoki poziom konkursu.

– Uczestnikami Przeglądu Zespołów Kurpiowskich będą zespoły śpiewacze, kapele, soliści instrumentaliści, soliści śpiewacy, tancerze i gawędziarze, w tradycyjny sposób prezentujący folklor kurpiowski (gwara, charakterystyczny sposób tańczenia, wykonywania pieśni) – mówi Jarosław Cholewicki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży.

– Mogą w nim wziąć udział również soliści i zespoły, które w ciekawy sposób opracują program w oparciu o folklor kurpiowski. Wszyscy uczestnicy powinni prezentować wysoki poziom wykonawczy i być zwycięzcami przeglądów w swoim regionie lub być rekomendowani przez wojewódzkie placówki kultury. Jury oceniając uczestników będzie brało pod uwagę autentyczność przekazu, strój, zgodność gwarową; będzie również, już po konkursie, udzielać wszystkim chętnym konsultacji z zakresu muzyki, gwary, doboru repertuaru do wieku wykonawców, poprawności stroju i tańca.

Uczestnicy konkursu będą oceniani w dwóch kategoriach: wykonawców wiernie odtwarzających folklor kurpiowski, z podziałem na kapele ludowe, solistów- instrumentalistów, zespoły śpiewacze, śpiewaków bez podkładu instrumentalnego, pary taneczne w tradycyjnym repertuarze, gawędziarzy i zespoły folklorystyczne oraz  wykonawców mających w repertuarze program opracowany na podstawie folkloru  kurpiowskiego, to jest różnego rodzaju  zespoły wokalne, chóry, a także wokalistów i śpiewaków,  zespoły pieśni i tańca oraz  instrumentaliści i zespoły instrumentalne w dowolnej obsadzie. 

– Kultura mieszkańców Kurpiowskiej Puszczy Zielonej jest jedną z najbogatszych i wiernie zachowanych kultur regionalnych naszego kraju – podkreśla dyrektor Cholewicki. – Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej są cykliczną imprezą, w trakcie której organizowany jest Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich, warsztaty ginących zawodów, pozakonkursowe występy zespołów ludowych i folklorystycznych. Publiczność będzie też miała okazję poznać dogłębniej wszystkie zachowane do czasów współczesnych dziedziny kultury naszych przodków, to jest zwyczaje, gwarę, śpiew, muzykę, tradycyjne tańce, wytwórstwo artystyczne i użytkowe. 

Szczegółowych informacji  o konkursie udziela Michał Olchowik, instruktor do spraw folkloru Regionalnego Ośrodka Kultury: telefon 86 219 01 11, e-mail: roklomza@4lomza.pl Regulamin i warunki uczestnictwa w imprezie są dostępne na: https://rok.4lomza.pl/index.php?wiad=1250

Organizatotem imprezy jest Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży - Instytucja Kultury Powiatu Łomżyńskiego, a współorganizatorami Urząd Miejski w Nowogrodzie, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Nowogrodzie, Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku, Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży - Skansen Kurpiowski im. A. Chętnika w Nowogrodzie Urząd Gminy Zbójna, Gminny Ośrodek Kultury w Zbójnej oraz Fundacja Sztuk i Dialogu.

Patronatu i wsparcia finansowego udzielili: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Starostwo Powiatowe w Łomży oraz Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku.  

Wojciech Chamryk

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę