Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 17 stycznia 2025 napisz DONOS@

X KONFRONTACJE TEATRALNE młodzieży szkół średnich 2005

W konkursie wezmą udział grupy teatralne działające w szkołach średnich i placówkach kultury Łomży i byłego województwa łomżyńskiego. Konfrontacje, w tym roku jubileuszowe, organizowane są po to, aby sprowokować wymianę poglądów i doświadczeń teatralnych umożliwić poznanie zespołów teatralnych i dokonań z innych szkół, a przez to sprzyjać większej integracji środowiska młodzieży i nauczycieli.

Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych w Łomży zaprasza na X Konfrontacje Teatralne Młodzieży Szkół Średnich – 13 grudnia 2005 r.
Początek o godz.11.00.

Gościem specjalnym Konfrontacji będzie Julian Swift-Speed w spektaklu “Kroki”wg prozy I.Kertesza p.t. “Los utracony” (godz.18.00).

Czy temat Holocaustu jest w stanie wciągnąć w problematykę i zainteresować współczesnego widza? Na to pytanie odpowiedź jest trudna, ale próba taka podjęta została w monodramie „Kroki” - adaptacji książki Imre Kertesza „Los utracony”, nagrodzonej Noblem w 2002 roku. Bohater, żydowski chłopiec z Budapesztu, przedstawia historię swojego losu: od uwięzienia, pobytu w obozie koncentracyjnym do powrotu do domu. W spektaklu w tę rolę wcielił się równolatek bohatera powieści, Julian Swift-Speed. Przedstawienie wyreżyserował Stanisław Otto Miedziewski.
Czy człowiek naznaczony obozem jest w stanie poradzić sobie z tak wielkim bagażem doświadczeń? Na pytanie: „Dlaczego mówisz na wszystko „Oczywiście!”, skoro nic nie jest oczywiste?” bohater odpowiada: „Ale tam jest oczywiste!”. Tam oczywisty był ból, strach i poniżenie. „Dlaczego nam to robią” – słyszy pytanie bohater. „ Bo my jesteśmy inni. Jesteśmy Żydami” - odpowiada.

Dramat obozu na zawsze pozostaje w człowieku. Gdy Amerykanie pytają bohatera o imię, ten odpowiada: „Nummer 6...4...”. Dopiero po chwili przypomina sobie siebie – nie nic nie znaczący numer w szeregu, a człowieka. „Gyorgy Koves...” – odpowiada niepewnie.
„Wciągnięto nas – widzów - na 45 minut w inny świat, który wyznaczył nawet rytm naszego oddechu; w świat człowieka, który przeżył Holocaust” – powiedziała po spektaklu członkini jury, Magdalena Boć, aktorka Teatru
Wybrzeże.


Przegląd konkursowy oraz spektakl gościnny odbędzie się w sali teatralnej MDK-DŚT przy ul. Woj. Polskiego 3 (wstęp wolny)

Po spektaklu odbędzie się ogłoszenie werdyktu jury i rozdanie nagród laureatom.

Zapraszamy

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę