Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 21 grudnia 2024 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 99

Studia w Łomży

Kończy się pierwszy etap naboru na łomżyńskie uczelnie. Do tej pory chęć studiowania w mieście zgłosiło kilkuset studentów.

Dokumenty od chętnych przyjmują zarówno prywatne łomżyńskie szkoły, które mają już kilkuletnie doświadczenie na studenckim rynku jak i państwowa uczelnia z rocznym stażem. Jednak w przypadku tej ostatniej, kandydatów czekają egzaminy. Statystycznie rzecz biorąc mamy już komplet chętnych - mówi Ewa Zawłodzka, rzecznik Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości. Szkoła przygotowała w sumie 240 miejsc zarówno dla studentów na kierunku zarządzanie i marketing jak i na informatykę. To że mamy teraz komplet nie oznacza, że wszyscy, którzy złożyli dokumenty zostaną przyjęci - dodaje Zawłodzka. Pierwsi kandydaci przechodzą już rekrutację. W czwartek (14.07) szkoła przeprowadza egzaminy z matematyki, geografii i historii. Następnego dnia, kandydaci będą zdawać sprawdzian językowy. Oczywiście egzaminy dotyczą tylko tych, którzy nie zdawali nowej matury. Szkoła zamierza przeprowadzić dodatkowy nabór we wrześniu, podobnie jak i inne tego typu placówki w Łomży. W Wyższej Szkole Agrobiznesu, pierwsze rozmowy kwalifikacyjne zostały już przeprowadzone. Ta rozmowa nie ma u nas charakteru egzaminu - mówi Bożena Święczkowska, pełnomocnik rektora WSA. Zależy nam na tym by poznać młodych ludzi, którzy chcą u nas studiować. Chcemy wiedzieć skąd pochodzą, co ich interesuje, jakie powody sprawiły, że wybrali naukę właśnie w naszej szkole. Szkoła przygotowuje wprawdzie egzamin językowy, jednak jak mówią organizatorzy naboru, głównie pozwoli to na sprawdzenie dotychczas zdobytej wiedzy i zakwalifikowanie przyszłych studentów do grupy o określonym poziomie nauczania. Sprawdzian organizujemy w pracowni komputerowej - mówi Bożena Święczkowska. Dzięki temu będziemy też wiedzieć jaki jest stopień znajomości obsługi komputera naszych studentów. Na kierunki rolnictwo i informatyka w WSA, dokumenty do tej pory złożyło ponad stu maturzystów. Rozmowy kwalifikacyjne, uczelnia organizuje jeszcze pod koniec tego miesiąca. Kolejne terminy przypadają na 25 sierpnia i 15 września. Kilkadziesiąt podań na studia w zakresie zarządzani i marketingu oraz socjologii wpłynęło też to Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości im. Bogdana Jańskiego. Wbrew obiegowym opiniom, zarządzanie cieszy się u nas dużą popularnością - mówi kanclerz uczelni Michał Piskorz. Do tej pory do punktu rekrutacyjnego, z prośbą o przyjęcie na ten kierunek przyszło ponad czterdziestu kandydatów. Wliczając chętnych do studiowania socjologii, jest prawie sto osób. Ci, którzy czują zew do nauki języków obcym mogą złożyć swój akces do Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych.
Wszyscy przedstawiciele łomżyńskich szkół wyższych twierdzą, że reforma edukacyjna i przesunięcie terminów nowych matur, zmieniło również plany organizacyjne naboru. Co do tego, że kończący się pierwszy etap przyjmowania podań od kandydatów na studia to dopiero początek, wszyscy są zgodni.

Konkurencja i konkurencyjność
Nie można powiedzieć, że nasza szkoła odczuwa skutki niżu demograficznego - mówi Bożena Święszkowska z WSA. Teoretycznie więc, szkoły wyższe nie powinny martwić się tym, co często spędza sen z powiek krajowym gigantom uniwersyteckim, czyli brak studentów. Faktem jest, że ubiegłoroczne pojawienie się państwowej uczelni, znacznie zamieszało w łomżyńskim szkolnictwie wyższym. PWSIiP otworzyła kierunki konkurujące z obiema prywatnymi uczelniami. Nie inaczej będzie również w tym roku. Na kierunku pielęgniarstwo chcą kształcić zarówno "Agrobiznes" jak i uczelnia państwowa. WSA ma już przygotowane plany naboru i organizacji studiów. W ubiegłym tygodniu zakończyła się na uczelni kontrola Krajowej Rady Szkolnictwa Medycznego. To organ, bez którego pozytywnej opinii nie może powstać żaden kierunek kształcenia związany z medycyną. Jesteśmy przygotowani na kształcenie 60 osób w systemie dziennym i 120, w ramach tzw.: studiów pomostowych - mówi Karol Gawkowski, odpowiedzialny za rekrutację w WSA. W ten sposób szkoła chce dać szansę na dokończenie nauki pielęgniarkom i pielęgniarzom, którzy kiedyś przerwali i teraz chcą dokończyć tok kształcenia. Państwowa wyższa szkoła w Łomży decyzję z KRSM-u ma otrzymać w czwartek. Na razie uczelnia nie chce wypowiadać się na temat studiów. Na pewno zrobimy wszystko by uatrakcyjnić ten kierunek - mówi Ewa Zawłodzka. O atrakcyjność musi zadbać również WSA bo o ile studia na państwowej uczelni będą bezpłatne (przynajmniej w niektórym systemie) to za nauczanie na prywatnej uczelni trzeba płacić.
"Jański", druga prywatna uczelnia postawiła na pedagogikę. Wprawdzie informatory szkoły, zawierają jeszcze stwierdzenie, iż kierunek jest w przygotowaniu to kanclerz Michał Piskorz zapewnia, że od nowego roku szkoła zacznie kształcić w tym zakresie. We wrześniu ubiegłego roku zrobiliśmy odpowiednie badania w szkołach średnich. Wyniki pokazały, że 60% uczniów chce studiować właśnie ten kierunek - mówi. Ponadto szkoła ma ambicje budowania społeczeństwa infomatycznego. Uczelnia zaczyna od własnego podwórka. Jesteśmy jedyną prywatną szkołą w województwie podlaskim, która otrzymała grant w ramach Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego. Ponad 650 tys. zł. szkoła chce przeznaczyć na zakup sprzętu i budowę wirtualnego dziekanatu. Docelowo będzie tak że, student po zalogowaniu, z każdego miejsca w świecie będzie mógł znaleźć odpowiedzi na pytania odnośnie swojej osoby jako studenta - mówi Piskorz. Czeka nas dużo pracy - dodaje. Ale, jak mówi - Samo, to tylko grzmi i błyska.
To że kończy się pierwszy etap naboru nie oznacza zakończenie przyjmowania studentów. Teraz na do lokalnych szkół wyższych trafi jeszcze część niezdecydowanych co do dalszej nauki. Zapewne szeregi studentów zasilą również ci, którym nie powiedzie się start na uczelnie Lublina, Warszawy, Olsztyna czy Białegostoku. Do nich dołączą również zawodowo czynni, którzy chcą legitymować się wyższym wykształceniem. Niewątpliwie dużo pracy czeka wszystkie łomżyńskie uczelnie.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę