Szkoły wywiesiły listy przyjętych
Szkoły ponadgimnazjalne w Łomży wywiesiły listy przyjętych i nieprzyjętych do klas pierwszych. Najwięcej chętnych w tym roku chciało się dostać do II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Konopnickiej. Ostatecznie swoje świadectwa przyniosło tu ponad 270 absolwentów gimnazjów, z których wybrano 168 najlepszych. - Najwyższy pułap punktów był w klasie politechnicznej. Aby się do niej dostać uczniowie musieli mieść minimum 148 punktów - mówi Jolanta Kossakowska, dyrektor II Liceum. Najniższy pułap w tej szkole był do klasy 1E o profilu prawniczym. Aby się do niej dostać wystarczyło 120,8 pkt.
Tak jak w latach poprzednich rekrutacja odbywa się z wykorzystaniem elektronicznego systemu. Do piątku każdy z gimnazjalistów kończących w tym roku ten etap nauki mógł wybrać trzy dowolne szkoły w których chciałby kontynuować naukę. Każdej z nich nadaje rangę swojego wyboru – pierwszą tej do której najbardziej chciałby się dostać. O tym czy będzie mógł się tam uczyć decydują wyniki jego świadectwa i egzaminu gimnazjalnego, które teraz uczeń musi dostarczyć do tej szkoły. Jeśli wymagana granica punktów w szkole pierwszego wyboru jest zbyt wysoka, automatycznie uczeń uwzględniany jest w szkole drugiego wyboru, a jeśli i tu się nie udaje w szkole trzeciego wyboru.
II LO w Łomży przyjmie w tym roku 168 uczniów do 6 klas pierwszych.
- Chętnych było więcej, ale niestety nie mamy miejsca w budynku na tworzenie kolejnych oddziałów – mówi dyrektor Kossakowska. - W pierwszym naborze skompletowaliśmy wszystkie klasy, więc naboru uzupełniającego u nas nie będzie
178 nowych uczniów rozpocznie naukę od września w I LO przy ul. Bernatowicza. W tej szkole problemów z naborem chętnych nie ma od lat. W tym roku w szkole największym zainteresowaniem cieszyła się klasa biologiczno-chemiczna, dlatego będzie druga taka zamiast ogólnej.
Z przebiegu tegoroczne naboru zadowolony jest także Jacek Kocoń dyrektor „Mechaniaka”.
- Co prawda nie udało nam się zebrać wytaczającej grupy uczniów, aby uruchomić nową w naszej szkole klasę technikum urządzeń i systemu energii odnawialnej, ale mamy dwie kasy technikum informatycznego i zgodę władz miasta na uruchomienie dwóch klas mechanika pojazdów samochodowcy w zawodówce– mówi dyrektor Kocoń zaznaczając, że aby dostać się do klas pierwszych techników w tym roku trzeba było mieć ok. 90 punktów.
Teraz uczniowie, którzy znaleźli się na listach przyjętych do szkół mają czas na potwierdzenie woli przyjęcia do szkoły w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia gimnazjum i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego, o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadgimnazjalnej, a w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu. Formalnie na złożenie tych dokumentów jest czas do 14. lipca.
W przypadku szkół, które będą miały wolne miejsca pod koniec lipca będzie przeprowadzany nabór uzupełniający.