Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 07 stycznia 2025 napisz DONOS@

Matematyka na 47%

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

Ósmoklasiści poznali wyniki swoich egzaminów. Tradycyjnie najsłabsze osiągnęli z matematyki. W województwie podlaskim średnio było to 47% punktów. - Z matematyki najtrudniejsze okazało się zadanie otwarte, w którym uczniowie na podstawie informacji zawartej w zadaniu musieli przedstawić uzasadnienie tezy dotyczącej podanego wielokąta – podaje Jolanta Gołaszewska, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży.

Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Egzamin jest przeprowadzany w formie pisemnej, a każdy ósmoklasista zdaje go z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj. języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego.  W tym roku, ze względu na pandemię koronawirsua, egzamin ósmoklasisty przeprowadzono od 16 do 18 czerwca 2020 r. W województwie podlaskim  przystąpiło do niego ponad 10 tysięcy uczniów.   Ich wiedzę sprawdzali egzaminatorzy powołani przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Łomży.  Jolanta Gołaszewska, dyrektor OKE podsumowuje, że wyniki tegorocznego egzaminu pokazują, że uczniowie dobrze poradzili sobie z zadaniem z języka polskiego, które sprawdzało umiejętność odbioru tekstu kultury i wykorzystania zawartych w nim informacji. Z matematyki uczniowie wykazali się umiejętnością odczytywania, interpretowania i przetwarzania danych przedstawionych w tekście i na diagramie oraz ich wykorzystania w sytuacji praktycznej. Na egzaminie z języka obcego nowożytnego ósmoklasiści rozwiązujący zadania z języka angielskiego najlepiej poradzili sobie z zadaniami otwartymi sprawdzającymi znajdowanie określonych informacji w tekście pisanym. 
Egzamin wskazał również umiejętności, które ósmoklasiści opanowali słabiej. Z języka polskiego trudność sprawiło uczniom między innymi zadanie z zakresu kształcenia językowego sprawdzające znajomość gramatyki języka polskiego. Z matematyki najtrudniejsze okazało się zadanie otwarte, w którym uczniowie na podstawie informacji zawartej w zadaniu musieli przedstawić uzasadnienie tezy dotyczącej podanego wielokąta. W przypadku języka angielskiego i niemieckiego najtrudniejsze dla ósmoklasistów było zadanie otwarte sprawdzające znajomość funkcji językowych. W języku angielskim, jak i niemieckim trudne było także zadanie otwarte sprawdzające znajomość środków językowych

Za rozwiązanie zadań z języka polskiego ósmoklasiści uzyskali średnio 58% punktów możliwych do zdobycia. Uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniami zamkniętymi, które sprawdzały odbiór tekstów kultury i wyszukiwanie w tekście potrzebnych informacji. Więcej trudności sprawiły uczniom zadania otwarte sprawdzające znajomość lektur obowiązkowych oraz umiejętność argumentowania.

W przypadku języków obcych zdecydowana większość ósmoklasistów (96,2%) pisała egzamin z języka angielskiego lub niemieckiego. Ci, którzy rozwiązali zadania z języka angielskiego uzyskali średnio 54% punktów, a z niemieckiego 55% punktów.

Najsłabiej wypadła matematyka.  Za rozwiązanie zadań z matematyki ósmoklasiści w województwie podlaskim uzyskali średnio 47% punktów możliwych do zdobycia. To i tak o 1% więcej niż średnia w kraju. 

Z opublikowanych przez OKE danych dotyczących średnich wyników ósmoklasistów w województwie podlaskim wynika, że najlepsze, i to z każdego przedmiotu, osiągnęli uczniowie z Białegostoku Z matematyki mieli średnią na poziomie 55%. Generalnie - czym większe miasto tym lepsze wyniki, ale nie zawsze. Akurat z matematyki okazało się, że uczniowie w miastach do 20 tys. mieszkańców mieli wyższą średnią niż ci z miast większych od 20 tys. do 100 tys. mieszkańców. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę