Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 24 stycznia 2025 napisz DONOS@

„Wszyscy czytamy... Sienkiewicza” w I LO

Apel poświęcony życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki zakończył łomżyńskie obchody Roku jego imienia. Fragmenty książek jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy czytali uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście. – Myślę, że udało nam się zainteresować uczestników dziełami Sienkiewicza – ocenia dyrektor Jerzy Łuba. – Są one godne polecenia i myślę, że byłyby wspaniałym prezentem pod choinkę!

Obchodzona w tym roku setna rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza (1846-1916) stała się świetną okazją do ustanowienia przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej Roku Henryka Sienkiewicza.
Przez 12 miesięcy odbyło się wiele imprez przybliżających jego literacki dorobek, a ich kulminacja miała miejsce we wrześniu, kiedy to w kilkuset miejscowościach całego kraju, również w Łomży, miało miejsce Narodowe Czytanie „Quo Vadis”. Ta przetłumaczona na blisko 60 języków powieść o miłości Winicjusza i Ligii w czasach panowania Nerona była też główną lekturą podczas wtorkowego spotkania w auli I LO, gdyż po jej fragmenty sięgnęło aż 9. czytających.
– „Quo Vadis” było w tym roku lekturą Narodowego Czytania, ale my w Roku Sienkiewiczowskim czytamy również inne dzieła tego pisarza! – mówi Dorota Przestrzelska, bibliotekarka i organizatorka spotkania. – Jest to związane z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa i jego upowszechnianiem. W naszej szkole też prowadzimy takie akcje: czytamy wspólnie z naszymi gośćmi, rodzicami i uczniami, a dziś zachęcamy do poznania lub przypomnienia sobie twórczości Henryka Sienkiewicza. 
Obecni na sali starsi uczestnicy spotkania twórczość Sienkiewicza znają doskonale i ich nie trzeba było zachęcać do sięgania po „Ogniem i mieczem”, „Potop”, „Pana Wołodyjowskiego”, „Rodzinę Połanieckich” czy „Krzyżaków”. Młodsze pokolenie zna jednak pierwszego polskiego laureata literackiej Nagrody Nobla tylko z obowiązkowych lektur, a fakt, że w czasach zaborów „pisał dla pokrzepienia serc, a jego książki zbłądziły pod strzechy” znają już tylko raczej z lekcji historii. 
– W naszej szkole młodzież czyta bardzo dużo i chętnie – wyjaśnia Dorota Przestrzelska. – Sienkiewicza też i mam nadzieję, że po dzisiejszym apelu sięgną też do jego mniej popularnych, czy też nawet zapomnianych książek! 
– W gimnazjum czytaliśmy Sienkiewicza trochę przymusowo, jako lekturę obowiązkową  – mówi Jan Rytel, uczeń I klasy I LO. – Ale po tym wieczorze poezji i wielu tekstach, poznaniu życiorysu autora stwierdzam bez dwóch zdań, że na pewno warto będzie zabrać się za „Trylogię”, bo to książki obowiązkowe dla każdego Polaka!
– W podstawówce czytałam „W pustyni i w puszczy”, bo to była lektura – dodaje gimnazjalistka Anna Rupacz. – Ten wieczór również zachęcił mnie do tego, aby przeczytać więcej dzieł tego autora i dowiedzieć się więcej na jego temat. 
Złożony z fragmentów powieści i nowel Henryka Sienkiewicza program dopełniły jego wiersze w wykonaniu Jakuba Makuszewskiego oraz patriotyczna piosenka „Czarna sukienka”, zaśpiewana przez Barbarę Tarczewską, a uroki sienkiewiczowskiej prozy roztaczali przed słuchaczami: Dominik Gąsiewski, Aleksandra Polak, Jerzy Łuba, Marek Ciecierski, Luiza Sutkowska, Magdalena Szyszko, Anna Rupacz, Andrzej Garlicki, Lech Śleszyński, Krystyna Sobocińska, Grzegorz Witkowski, Ewa Chludzińska, Jan Rytel, Jolanta Fabiszewska i Artur Lewczuk.
– To fantastyczne zakończenie Roku Sienkiewiczowskiego i taka kropka nad i, która się dzisiaj dopełniła – podkreśla Ewa Chludzińska, wiceprezes Zarządu Oddziału ZNP w Łomży. – Sienkiewicz przez ponad wiek był i jest redaktorem wyobraźni narodowej, a dzisiejsza lektura jego dzieł dostarczyła nam kolejnej porcji przemyśleń na temat świata, jak i ludzi!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę