W gminie Goniądz wykryto 18. w kraju ognisko ASF u świń
W gospodarstwie w gminie Goniądz wykryto ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) - poinformował w piątek (26.08) Henryk Grabowski, wojewódzki lekarz weterynarii w Białymstoku. To w sumie 18. ognisko ASF w Polsce, a 14. w Podlaskiem. To pierwsze ognisko tej choroby wykryte w podlaskim powiecie monieckim. W gospodarstwie było dziesięć świń, gdy zaczęły padać pierwsze sztuki, przeprowadzone zostały badania, które potwierdziły obecność wirusa.
Zgodnie z procedurami dotyczącymi zwalczania ASF, pozostałe zwierzęta zostały uśpione i zutylizowane. Na razie nie wiadomo, skąd w tym gospodarstwie mógł wziąć się wirus afrykańskiego pomoru świń. Wokół wykrytego ogniska wyznaczone zostaną strefy z ograniczeniami.
To osiemnaste ognisko afrykańskiego pomoru świń w Polsce od lutego 2014 roku
Początkowo ognisk było kilka, ale od początku sierpnia służby weterynaryjne co kilka dni informują o kolejnych ogniskach ASF u świń. Trzy z nich odnotowano w województwie lubelskim, jedno w mazowieckim a pozostałe - w podlaskim.
Są podejrzenia, że przynajmniej w części ognisk wirus ASF pojawił się za sprawą ludzi. Policja prowadzi dochodzenie w tej sprawie.
Apel by rolnicy nie nabywali świń z niepewnych źródeł i o niewiadomym pochodzeniu
Służby weterynaryjne wciąż apelują do rolników, by nie nabywali świń z niepewnych źródeł i o niewiadomym pochodzeniu. W województwie podlaskim, części mazowieckiego i części lubelskiego w związku z afrykańskim pomorem świń obowiązują zakazy organizacji targów, wystaw, konkursów i pokazów z udziałem świń.
Służby zwracają też uwagę, by w gospodarstwach wdrożone zostały zasady bioasekuracji; podkreślają, że ich bezwzględne przestrzeganie to jedyna skuteczna droga do ograniczenia szerzenia się afrykańskiego pomoru świń.
W szczególności zalecają, by rolnicy utrzymywali świnie w sposób wykluczający kontakt z dzikami, karmili trzodę paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących oraz zwracali uwagę na bezpieczeństwo i sposób przechowywania słomy.
Przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściami do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie, mają być wyłożone maty dezynfekcyjne. (PAP, oprac. mm)