Niedziela Palmowa w Łysych
Tysiące ludzi, nie tylko z Polski, ale także z zagranicy bierze udział w uroczystościach Niedzieli Palmowej na Kurpiach. W miejscowości Łyse, w diecezji łomżyńskiej, od ponad 40 lat organizowany jest konkurs na najpiękniejszą palmę.
We wcześniejszych edycjach konkursu niektóre palmy miały nawet ponad 10 metrów. Te największe wykonywały całe rodziny, pracując przez wiele miesięcy. Krótsze palmy kurpiowskie wykonywane są na prętach sosnowych i leszczynowych, bogato zdobionych kolorowymi kwiatami i wstążkami z bibuły.
Wszystkie palmy niesione są w procesji podczas nabożeństwa o 11:00, któremu przewodniczy tradycyjnie biskup łomżyński. Odprawiane jest ono w kościele parafialnym w Łysych. Dwie wieże tej świątyni stylizowane są na kształt palmy kurpiowskiej.
Obecnie niedziela palmowa w Łysych to całodzienny festyn z rozstrzygnięciem konkursu na najpiękniejszą palmę, wystawami rękodzieła, występami zespołów ludowych i kiermaszem, na którym można kupić tradycyjne kurpiowskie palmy.
W 44. konkursie na najpiękniejszą palmę kurpiowską w Łysych bierze w tym roku udział ponad 150 palm, to o około sto palm mniej niż w 2012 r. Bardzo mało jest też palm wysokich, z których przez lata słynął ten konkurs.
Pracująca w konkursowym jury dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce Maria Samsel uważa, że być może mniejsza liczba palm rywalizujących o miano najpiękniejszej palmy kurpiowskiej ma związek z pogodą.
Konkursy na najpiękniejszą palmę są organizowane również w Zbójnej i w Ciechanowcu.