Sprawdzian szóstoklasistów
Przed nimi pierwszy, tak ważny egzamin. W całej Polsce uczniowie przystąpią w czwartek (4.04) do sprawdzaniu kończącego szkołę podstawową. W naszym regionie nad testami zasiądzie ponad 11 tysięcy uczniów. Test rozpocznie się o godzinie 9.00 i potrwa 60 minut. W tym czasie uczniowie będą musieli odpowiedzieć na kilkanaście pytań, które sprawdzą jego umiejętności w pięciu obszarach. Chodzi o czytanie, pisanie, rozumienie, korzystanie z informacji oraz wykorzystanie wiedzy w praktyce.
Kontrole ambulatoriów
NFZ skontrolował 7 spośród 18 ambulatoriów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Kontrole dotyczyły gabinetów w Białymstoku, Wasilkowie, Kolnie, Łomży, Augustowie i Mońkach. Podobne kontrole odbyły się w marcu w całym kraju. W podlaskich przychodniach na ogół dyżurowała kadra zakontraktowana przez NFZ. Zgodne z umową są też warunki lokalowe oraz na przykład wyposażenie w sprzęt medyczny i transport sanitarny.
Kolejny atak zimy
Śliskie drogi i przerwy w dostawach prądu - tak wygląda województwo podlaskie w drugi dzień świąt wielkanocnych. Po nocnych, intensywnych opadach śniegu bez prądu było ok. 30 tys. gospodarstw. W wielu miejscach drzewa przygniecione przez śnieg spadały na trakcje elektryczne. Od rana ze skutkami opadów śniegu walczyli energetycy.
Emigracja zarobkowa
W co dziesiątej podlaskiej rodzinie jest ktoś, kto zdecydował się na zarobkową emigrację za granicę - wynika z badań jakie przeprowadził Instytut badawczy IPC z Wrocławia. Najwięcej emigrantów zarobkowych w naszym regionie jest z okolic Łomży, Moniek i Siemiatycz. Blisko jedna czwarta tych osób, decyduje się na powrót do ojczyzny, co jednak nie oznacza, że całkowicie rezygnuje z pracy zarobkowej na obczyźnie.
Niedziela Palmowa w Łysych
Tysiące ludzi, nie tylko z Polski, ale także z zagranicy bierze udział w uroczystościach Niedzieli Palmowej na Kurpiach. W miejscowości Łyse, w diecezji łomżyńskiej, od ponad 40 lat organizowany jest konkurs na najpiękniejszą palmę.
Białystok Pikieta przeciwko likwidacji połączeń kolejowych
Przeciwko likwidacji połączeń i linii kolejowych w regionie protestowało w piątek (22.03) kilkudziesięciu kolejarzy, mieszkańców Czeremchy oraz sympatyków kolejnictwa. Protest odbył się przed Urzędem Marszałkowskim w Białymstoku. Pikietujący żądali ponadto, aby zawierać dłuższe umowy z przewoźnikami na przewóz pasażerów, wykorzystać posiadane przez województwo fundusze europejskie na modernizację linii kolejowych oraz integrację połączeń pasażerskich - kolejowych i autobusowych.
Rekordowy przychód Mlekovity
Gigant na rynku mleczarskim i lider branży - Grupa Mlekovita - osiągnęła najwyższe przychody w swojej ponad 85-letniej działalności. Rok 2012 zamknął się przychodami w wysokości ponad 3 mld zł. Wyniki działalności Mlekovity przedstawił we wtorek (19.03) na walnym zgromadzeniu członków spółdzielni mleczarskiej jej prezes Dariusz Sapiński i dostał absolutorium na kolejny rok działalności. Zauważył, że firma wprowadza na rynek kolejne nowe produkty, z których wiele zyskało uznanie konsumentów oraz zdobyło nagrody tak na krajowych jak i międzynarodowych targach i konkursach.
Kandydaci na adwokatów i radców prawnych
Jeżeli wszystkim się powiedzie, w Podlaskiem znacznie przybędzie czynnych zawodowo prawników. We wtorek (19.03) rozpoczął się czterodniowy maraton egzaminacyjny wieńczący kilkuletnią naukę na aplikacjach adwokackich i radcowskich. Tylko w okręgu białostockim do obu egzaminów przystąpiło prawie 250 osób. To zdecydowanie więcej niż przed rokiem, kiedy do egzaminów podeszło w sumie kilkudziesięciu aplikantów.
Pora na składanie wniosków o dopłaty rolnicze
Od piątku (15.03.) rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty bezpośrednie za ubiegły rok. Do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w naszym województwie przez najbliższe dwa miesiące powinno wpłynąć około 80 tys. wniosków.
Biegli w sprawie zabójstw dzieci
Łomżyńska prokuratura okręgowa powołała w czwartek (14.03) biegłych psychiatrów i psychologów, w sprawie 42-letniej mieszkanki wsi Hipolitowo, podejrzanej o zabójstwo pięciorga swoich dzieci. Ma być to jednorazowe badanie psychiatryczno-psychologiczne w celu stwierdzenia stanu poczytalności podejrzanej. "Przeprowadzone będzie jeszcze w tym miesiącu" - poinformował szef wydziału śledczego Prokuratury Okręgowej w Łomży, Janusz Sobieski. Od biegłych będzie zależało, czy jednorazowe badanie wystarczy do wydania przez nich opinii w tym zakresie. Jeśli ocenią, że to za mało, mogą zlecić kilkutygodniową obserwację.
Rażące zaniedbania....
Sędzia i kuratorzy, którzy nadzorowali rodzinę dzieciobójczyni z Hipolitowa, dopuścili się rażących zaniedbań. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak powiedział, że wystąpił do ministra sprawiedliwości z wnioskiem o podjęcie działań dyscyplinarnych właśnie wobec tych osób.
Umorzone śledztwo ws. mordu w Bzurach
Pion śledczy IPN w Białymstoku umorzył śledztwo dotyczące mordu dwudziestu kobiet pochodzenia żydowskiego w Bzurach k. Szczuczyna (Podlaskie) w 1941 roku. Nie udało się bowiem ustalić innych sprawców, którzy po wojnie nie byli za tę zbrodnię osądzeni.
Konflikt między radną a burmistrzem
O zniesławienie oskarżyła burmistrza Wysokiego Mazowieckiego jedna z miejskich radnych. Doniesienie w tej sprawie Halina Roszkowska złożyła w prokuraturze rejonowej po ostatniej sesji rady miejskiej. Zdaniem radnej zniesławieniem było udostępnienie jej kolegom anonimu, który na jej temat wpłynął do wysokomazowieckiego urzędu miasta. Autor tego pisma wśród kilku wątków - również dotyczących spraw rodzinnych radnej - podnosił sprawę jej miejsca zamieszkania sugerując, że bezprawnie sprawuje mandat w radzie miasta.
Po wypadku koło Zambrowa - oskarżony kierowca TiR-a
Prokuratura Rejonowa w Zambrowie skierowała do sądu w Łomży akt oskarżenia w sprawie wypadku w miejscowości Zambrzyce Króle, gdzie zginęły 3 osoby. Oskarżony o doprowadzenie do tragedii kierowca białoruskiego TiR-a jest aresztowany. Akt oskarżenia trafił do Sądu Okręgowego w Łomży - poinformował szef zambrowskiej prokuratury Jan Karwowski. Termin rozpoczęcia procesu nie został jeszcze wyznaczony.
Zambrów „Żubry” rozdane
Nie było tym razem kategorii "Sponsor roku", ale za to wszystkie statuetki żubrów były złote - w Zambrowie po raz XIII burmistrz Kazimierz Dąbrowski wręczył nagrody. Kapituła, bo to ona wybiera najlepszych spośród nominowanych, w tym roku za "Twórczość i upowszechnianie kultury" postanowiła wyróżnić zespół Bill Bord, który istnieje co prawda dopiero od półtora roku, ale który założyli twórcy legendarnej już formacji Fundusz Bezrobocia.
Jedwabne Rada gminy nadal bez przewodniczącego
Rada gminy Jedwabne nadal funkcjonuje bez swojego przewodniczącego. Radni zrezygnowali z dalszych wyborów nowego szefa po pierwszej turze, która nie przyniosła rozstrzygnięcia. Z faktem, że wybory powinny się odbyć, nikt już nie próbował polemizować. Tym bardziej, że sesja rozpoczęła się odczytaniem przez wiceprzewodniczącego Andrzeja Górskiego pisma od wojewody podlaskiego. Wynikało z niego jednoznacznie, że poprzedni przewodniczący Kazimierz Załuska został prawomocnie odwołany, zaś do czasu wybrania jego następcy obowiązki przewodniczącego pełni wiceprzewodniczący.
Hipolitowo Pogrzeb dzieci zabitych prawdopodobnie przez matkę
Czwórka dzieci, o których zabicie podejrzana jest Beata Z. z Hipolitowa, została w czwartek (21.02) pochowana. W skromnym pogrzebie na cmentarzu w Porytem koło Stawisk brała udział tylko rodzina. Nie było tam jednak Beaty Z. Według śledczych dzieci zostały zabite zaraz po urodzeniu.
Szkoła w Żelechach do likwidacji
Szkoła podstawowa w Żelechach w gminie Piątnica będzie zlikwidowana. Taką decyzję podjęli w środę (20.02) radni podczas sesji. Była to już kolejna próba zamknięcia tej szkoły. Wójt gminy Piątnica od wielu lat przekonywał radnych, że jej utrzymanie jest zbyt drogie. W szkole uczy się 29 uczniów i pracuje 9 nauczycieli.
Kilkadziesiąt tysięcy złotych długu do odzyskania przez MOSiR
Łomżyński MOSiR walczy z firmami, które nie płacą czynszów za wynajmowane lokale. Zaległości w płatnościach sięgają ponad 80 tysięcy złotych. Największe problemy Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji ma z odzyskaniem pieniędzy od firmy, która miała restaurację na terenie pływalni nr 2. Firma, która ją prowadziła przestała płacić po dwóch miesiącach. "Była jedynym oferentem, kiedy ogłosiliśmy przetarg i praktycznie sama wyznaczyła sobie czynsz na poziomie prawie 15 tysięcy złotych miesięcznie. I później nie była go w stanie płacić - mówi główny księgowy łomżyńskiego MOSiRu, Marian Czarkowski. W sumie firma winna jest MOSiRowi prawie 65 tysięcy złotych. Dlatego Ośrodek o pieniądze walczy od kilku miesięcy w sądzie. Ale to nie jedyny dłużnik MOSiRu.
Więcej pieniędzy z UE dla województwa podlaskiego
Około 975 milionów euro w latach 2014-2020 otrzyma województwo podlaskie z budżetu UE. To pieniądze z Europejskich Funduszy Rozwoju Regionalnego i Społecznego. Jest to o 117 milionów euro więcej niż w dotychczasowej perspektywie. Te informacje marszałkom na konwencie w Białowieży przekazał podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego Paweł Orłowski. To jeszcze nie wszystkie unijne pieniądze, które trafią do województwa podlaskiego. Będą jeszcze pieniądze z Programu Polski Wschodniej oraz z centralnych programów wsparcia obszarów strategicznych. Marszałkowie chcą decentralizacji - powiedział marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański. "Chodzi o to, żeby programowanie i decyzje o tym, w jaki sposób te pieniądze wydać, przekazać do regionów" - wyjaśnił.