Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 15 stycznia 2025 napisz DONOS@

Kilka słów o włamaniach ...

Czytelnik 4lomza.pl w mailu do redakcji pisze o pladze kradzieży w gminie Nowogród. Alarmuje, że do kradzieży dochodzi „co tydzień, albo częściej”. „Ludzie się boją o swój dobytek” - kończy.

Kilka dni temu do redakcji 4lomza.pl przyszedł mail: „Dzień dobry, nie wiemy czy to dobre miejsce, ale chcielibyśmy nagłośnić narastający problem ze złodziejami domów w gminie Nowogród. Co tydzień albo częściej są okradane domy a przepędzani złodzieje drwią z tego. Policja w Nowogrodzie nic z tym nie robi bo pracuje tylko kilka godzin dziennie. Ludzie są bezradni a kradzieży jest mnóstwo. Piszemy tą wiadomość z prośbą o nagłośnienie sprawy bo ludzie się boją o swój dobytek. Grasuje jakaś szajka z którą nikt nic nie robi. Co parę dni są nowe kradzieże. Ludzie zakładają kamery a i tak to nie pomaga. Pozdrawiam serdecznie i liczymy na jakąś pomoc. Jesteśmy bezradni.”

Policja od czerwca 2024 roku na terenie gminy Nowogród zanotowała 6 włamań i kradzieży. W wakacje miały miejsce dwa włamania, a od września do końca roku kolejne dwa włamania i dwie kradzieże. O grasującej szajce nie mówi.

Wakacyjne włamania miały miejsce podczas wyjazdów właścicieli – mówi jeden z mieszkańców Nowogrodu. Stąd być może opinia sąsiadów, że w sprawę mogło być zaangażowanych więcej osób. Ktoś musiał wiedzieć i znać nawyki – tłumaczy. 

Policjanci nie ujawniają szczegółów śledztwa, ale przyznają, że bardzo często przy wykryciu sprawców pomocne są kamery, także sąsiadów. Przy instalacji tego rodzaju urządzeń warto jednak  pamiętać o ich jakości. Często najtańsze urządzenia są przydatne, ale w dzień. Jakość obrazu w nocy ledwie pozwala dostrzec postać, ale bez szczegółów. Taki obraz niewiele może pomóc w ustaleniu tożsamości.

Przy zabezpieczaniu domu przed włamaniem „niewątpliwie sprawą najważniejszą jest właściwe zabezpieczenie wszystkich drzwi i okien” - piszą policjanci z Czarnkowa w województwie wielkopolskim. „Drzwi i okna stanowią najłatwiejszą drogę do naszego domu. Standardowe drzwi są często słabe, wykonane ze sklejki i płyty pilśniowej. Najlepiej byłoby wymienić je razem z futryną na nowe tzw. antywłamaniowe, lub dodatkowo zamontować drugie drzwi, najlepiej otwierane na zewnątrz. Wiadomo jednak, że to wydatek i nie każdy może sobie na taki pozwolić. Ważne jest, aby drzwi wyposażyć w przynajmniej dwa zamki, najlepiej jeżeli to będą to zamki atestowane, posiadające tzw. certyfikat jakości. Dotyczy to również samych drzwi i wkładek do zamków. W Polsce istnieją trzy Certyfikaty jakości klasa A, B , C. Klasa C oznacz , iż produkt posiada najwyższą odporność na włamanie. Brak takiego Certyfikatu oznacza natomiast, że drzwi, zamek czy wkładka służy jedynie dla ozdoby. Szczegółową informację w tym zakresie powinien udzielić państwu sprzedawca, przy zakupie produktu. Niekiedy wydając niewiele większą kwotę pieniędzy, znacznie poprawimy jakość zabezpieczenia.”

„Inną drogą wejścia włamywacza do domu są okna. Włamywacze stosują różne metody: wyważanie okna, stłuczenie szyby, usunięcie kitu, wyważenie drzwi balkonowych. Czasami jednak nie muszą się w ogóle wysilać, bowiem sami ułatwiamy im działanie. Nie zabezpieczamy okien i balkonów pozostawiając je otwarte i bez dozoru”.

Policjanci KPP Czarnków radzą: zamykać drzwi i okna zawsze bez względu na to, czy wychodzimy na chwilę, czy na dłużej; kluczy do mieszkania nigdy nie trzymać w widocznym miejscu; nie chować kluczy pod wycieraczką, w doniczce, albo w innym tylko- jak nam się wydaje „znanym sobie miejscu” – złodziej wie gdzie ich szukać; jeśli zginie chociaż jeden z kompletów kluczy, natychmiast należy wymienić przynajmniej jeden zamek; zawsze dobrze pilnować kluczy od mieszkania, zdarzają się kradzieże w szatniach i biurach, złodziej który zabierze klucze i dokumenty, może łatwo wejść do mieszkania; nie eksponować swego bogactwa, można niepotrzebnie zaimponować złodziejowi, zdradzając stan posiadania nikt nie może mieć pewności, do kogo ta informacja trafi; posiadane w mieszkaniu cenne przedmioty oznaczyć znakami identyfikacyjnymi i wykonać ich fotografie; należy unikać przygodnych znajomości - nigdy nie zapraszać nieznajomych osób do domu.

Najlepszą metodą na uniknięcie stania się ofiara przestępstwa, jest nie wpuszczanie żadnych obcych osób do swojego mieszkania, w tym również podających się za przedstawicieli różnych instytucji. Jeżeli takie osoby zapukają do naszych drzwi, należy je poprosić o legitymację lub inny dokument tożsamości. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości można skontaktować się z instytucją, którą reprezentuje lub powiadomić Policję.

Przychodzący w uczciwych zamiarach zrozumie taką ostrożność i na pewno się nie obrazi – podkreślają policjanci.

W przypadku dłuższej nieobecności w mieszkaniu, należy przekazać sąsiadowi klucze, który oprócz podlewania kwiatków będzie „zapalał” wieczorem światło i włączał telewizor, wybierał listy ze skrzynki i ulotki z naszej wycieraczki. Kiedy nie będziemy tego robić, jest to wskazówka dla złodzieja, że mieszkanie jest opuszczone.

Nie zapomnijmy o innych możliwościach wejścia do mieszkania. Balkony, tarasy i okna, zwłaszcza na parterze i ostatnim piętrze domu powinny być również zabezpieczone i w żadnym wypadu otwarte, kiedy nie ma nas w domu. Możemy pomyśleć o kratach, okiennicach czy żaluzjach. Niezastąpionym stróżem jest pies, który na pewno odstraszy potencjalnego złodzieja.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę