HISTORIA SKANSENU
Opracowane na podstawie tekstu Urszuli Kuczyńskiej
Walny festyn w skansenie
Festyn „Niedziela św. Rocha” w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie wszedł na stałe do kalendarza imprez kulturalnych. Jak zwykle gospodarzem była Kapela Kurpiowska Gminy Łomża , a gościem specjalnym Zespół Pieśni i Tańca „Polski Łan”, którego artyści wywodzą się z Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Twórcy ludowi, m.in. bursztyniarz, wycinankarki, rzeźbiarze, plecionkarze, kowale, hafciarki prezentowali swoje umiejętności, dzieląc się nimi ze zwiedzającymi. Można było samodzielnie wykonać misterną „leluję”, spróbować sił w robieniu snutków, upleść kosz, czy wreszcie asystować kowalowi przy wykuwaniu podkowy. W chałupie z Baranowa muzycy z Kapeli Miód na Serce, razem z kobiecym zespołem śpiewaczym z Nowogrodu, uczyli tradycyjnych pieśni kurpiowskich. Obok warsztatów i pokazów tradycyjnego rzemiosła i rękodzieła swoje stoiska rozstawili sprzedawcy wyrobów artystycznych i pamiątkarskich, m.in.: rzeźb, grafik, zabawek, biżuterii, ceramiki, wikliny. Można było także wybierać spośród regionalnych przysmaków. Największym powodzeniem cieszyły się pampuchy i piwo kozicowe oraz korycińskie sery i pieczywo wypiekane tradycyjnie. Przed chałupą z Baranowa odbywały się tradycyjne gry i zabawy zręcznościowe dla dzieci i dla dorosłych, które cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem gości. Kto nie był, niech żałuje.
Niedziela św. Rocha pod znakiem 100-lecia Niepodległej
Tegoroczna Niedziela św. Rocha w Skansenie w Nowogrodzie obfitowała w wiele atrakcji. Licznie zgromadzona publiczność z zainteresowaniem słuchała muzyki i śpiewów w wykonaniu Kapeli Miód na Serce, Trupy Teatralnej „Warszawiaki” i Kapeli Kurpiowskiej Gminy Łomża. Była muzyka kurpiowska oraz utwory o treści narodowej i patriotycznej. W programie przewidziano także pokazy tradycyjnych rzemiosł i rękodzieła oraz sprzedaż wyrobów artystycznych i pamiątkarskich, m.in.: rzeźb, grafik, zabawek, wycinanek, biżuterii, ceramiki, wikliny, koronek... Można było także wybierać spośród regionalnych przysmaków. Największym powodzeniem cieszyły się pampuchy i piwo kozicowe oraz korycińskie sery i pieczywo wypiekane tradycyjnie. Przed chałupą z Baranowa odbywały się konkursy i gry oraz zabawy zręczościowe. Na zakończenie grupa rekonstruktorów zaprezentowała widowisko historyczne – fragment inscenizacji walk o Nowogród w 1939 roku.
Niedziela św. Rocha 2018 w 100-lecie Niepodległej
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku, Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży, Urząd Miejski w Nowogrodzie i Skansen Kurpiowski im Adama Chętnika w Nowogrodzie zapraszają 19 sierpnia 2018 roku od godz. 10.00 na „Niedzielę św. Rocha” w Skansenie w Nowogrodzie. Wystąpią zespoły muzyczne z atrakcyjnym repertuarem. Gościem specjalnym będą Warszawiaki – Trupa Teatralna, która podtrzymuje pamięć o dawnej Warszawie i wskrzesza jej folklor. Ponadto zaprezentuje się – rozmiłowana w tradycyjnej muzyce – Kapela Miód na Serce, która czerpie inspiracje z dawnych pieśni, melodii i zwyczajów Kurpiowszczyzny oraz Kapela Kurpiowska Gminy Łomża, która wykona pieśni regionu kurpiowskiego i przyśpiewki biesiadne z różnych regionów kraju. W przerwach pomiędzy słuchaniem muzyki i śpiewu będzie można obejrzeć pokazy tradycyjnego rzemiosła i rękodzieła w wykonaniu bursztyniarza, garncarza, kowala, rzeźbiarza i wycinankarek. Twórcy zaoferują do sprzedaży gliniane naczynia, wyroby ze słomy, drewna i wikliny, a także rzeźby, obrazy, grafiki, zabawki, wycinanki, kwiaty z bibułki i biżuterię. Nie zabraknie regionalnych przysmaków: wiejskiego chleba, serów, pampuchów i piwa kozicowego. Udostępnione będą wszystkie skansenowskie obiekty. Organizatorzy zapewnią przybyłym gościom dodatkowe atrakcje w postaci konkursów i możliwości udziału w tradycyjnych grach i zabawach zręcznościowych. Program festynu gwarantuje wszystkim dobrą zabawę. Łomżyńskie MPK umożliwi dojazd z Łomży specjalną linią autobusową (bilet w cenie 5 zł w obie strony). Od 17.30 na terenie skansenu odbędzie się widowisko historyczne – inscenizacja walk o Nowogród.
Miodowa Niedziela św. Rocha na 90-lecie Skansenu
Muzeum Północno-Mazowieckie oraz Galeria 6na9 Agnieszki Zielewicz i Bractwo Bartne Fratrum Mellicidarum serdecznie zapraszają 20 sierpnia 2017 roku, w godz. 10°°-18°°, do Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie na XXI „Niedzielę św. Rocha”. Głównym tematem tegorocznej imprezy jest bartnictwo. W programie przewidziano opowieść Urszuli Kuczyńskiej o dziejach bartnictwa w Kurpiowskiej Puszczy Zielonej (godz. 12°°, 14°°, 16°° – okrągła altana), pokaz wspinaczki na drzewo bartne przy pomocy leziwa (godz. 13°° i 15°°), pokaz „dziania” barci, warsztaty wykonywania ulików edukacyjnych i warsztaty ekologiczne. Imprezę uświetni tradycyjna muzyka w wykonaniu Kapeli „Miód na Serce” i Kapeli Kurpiowskiej Gminy Łomża oraz występ gościa specjalnego – Apolonii Nowak z Kadzidła.
Niedziela Św. Rocha 2016
„Niedziela św. Rocha” w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie przypada w tym roku 14 sierpnia. Imprezę uświetni występ Kapeli Brodów, która ma w repertuarze m.in. utwory świeckie i religijne pochodzące ze zbiorów Oskara Kolberga. Muzycy grają na oryginalnych lub zrekonstruowanych instrumentach, takich jak: lira korbowa, cymbały, basetla. Tradycyjnie już do Skansenu zawita także Kapela Kurpiowska z Nowogrodu. Przybędzie również bursztyniarz, garncarz, kowal, rzeźbiarze, wycinankarki i inni twórcy ludowi, a w sprzedaży będą wycinanki, kwiaty z bibuły, biżuteria, obrusy, hafty i koronki, ceramika, wyroby ze słomy, drewna i wikliny, a także rzeźby, obrazy i zabawki. W programie przewidziano również liczne atrakcje i konkursy dla dzieci. Nie zabraknie przysmaków regionalnych: sera, pieczywa, ciast i słodyczy, piwa kozicowego i pampuchów oraz smakowitych potraw opartych na tradycyjnych recepturach. Udostępnione będą wszystkie skansenowskie obiekty. Serdecznie zapraszamy od godz. 10 do 18.
Warsztaty dla dzieci i młodzieży w Skansenie
Skansen Kurpiowski Nowogrodzie zaprasza dzieci i młodzież na warsztaty przybliżające obrzędowość doroczną i rodzinną na terenie Kurpiowskiej Puszczy Zielonej (tematyczne), rzemiosło i rękodzieło ludowe oraz tradycyjne gry i zabawy zręcznościowe. Zainteresowani proszeni są o kontakt z panią Urszulą Kuczyńską, Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie, tel. 86 217 55 62 , e-mail: skansenkurpiowski@op.pl
Niedziela św. Rocha 2015
Czekamy na Państwa w niedzielę 16 sierpnia 2015 roku od godz. 10.00 do 18.00 w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie, gdzie, jak co roku, odbywa się impreza folklorystyczna „Niedziela św. Rocha”. Czas będziemy spędzać przy kurpiowskiej muzyce i śpiewach w wykonaniu Kapeli Ryszarda Maniurskiego z Kadzidła i Kapeli Kurpiowskiej z Nowogrodu oraz Apolonii Nowak z Kadzidła. Zapraszamy także do zwiedzanie skansenowskich obiektów oraz na spotkania z twórcami ludowymi. Będzie można poznać pracę wycinankarki, garncarza, kowala, rzeźbiarza oraz zakupić wyroby rękodzieła artystycznego i rzemiosła. W sprzedaży będą m.in.: wycinanki, kwiaty z bibułki, biżuteria, obrusy, hafty i koronki, ceramika, wyroby ze słomy, drewna i wikliny, a także rzeźby, obrazy i zabawki. Nie zabraknie przysmaków regionalnych: sera, pieczywa, ciast i słodyczy, piwa kozicowego i pampuchów oraz smakowitych potraw opartych na tradycyjnych recepturach, które serwować będzie skansenowska karczma. W programie przewidziano również konkursy, gry i zabawy zręcznościowe dla dorosłych i dla dzieci.
Niedziela św. Rocha 2014
Tegoroczna Niedziela św. Rocha w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie odbyła się 17 sierpnia w godzinach 10.00 – 18.00. Organizatorzy zapewnili liczne atrakcje: zwiedzanie skansenowskich obiektów, występy kapeli podwórkowej „Paka z Grajewa” i Kapeli Kurpiowskiej oraz spotkania z twórcami ludowymi. Zapraszali także do udziału w tradycyjnych grach i zabawach zręcznościowych oraz na zakupy unikalnych wyrobów rzemiosła artystycznego i regionalnych przysmaków na czele z pysznymi pampuchami i piwem kozicowym. Na program muzyczny złożyły się piosenki ludowe oraz melodie byłych Kresów Wschodnich Polski, lwowskie, wileńskie i inne.
Niedziela św. Rocha 2012
Jak, co roku w sierpniu, Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży oraz Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie zapraszają do nowogrodzkiego Skansenu na doroczną imprezę folklorystyczną ”NIEDZIELA ŚW. ROCHA”. Odbędzie się ona 19 sierpnia, w godzinach: 10.00 – 18.00.
Niedziela Św. Rocha 2011
Muzeum Pólnocno-Mazowieckie w Łomży oraz Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie zapraszają 21 sierpnia 2011 roku, w godzinach: 10.00 – 18.00, do nowogrodzkiego Skansenu na doroczną imprezę folklorystyczną ”NIEDZIELA ŚW. ROCHA”. Na festynie zagrają dwie kapele: Świętokrzyska z Kielc, oraz - nie mniej słynna - Kurpiowska z Nowogrodu. Kapela z Kielc ma w swoim składzie akordeon, trabkę, klarnet i bęben, natomiast w repertuarze muzykę ludowo-biesiadną. Wokalistką jest Aleksandra Cieślak. Naszej rodzimej kapeli nie ma potrzeby przedstawiać, gdyż jej łatwo wpadające w ucho utwory są szeroko znane i lubiane. Festyn wzbogacą ponadto pokazy pracy kowala, garncarza i wycinankarek, zaś na straganach pojawi się wielka różnorodność wyrobów sztuki ludowej i rękodzieła: rzeźby, obrazy, zabawki, wycinanki, bursztyny, ceramika, wiklina, obrusy i koronki oraz przysmaki kuchni regionalnej - wiejski chleb, sery, pampuchy i piwo kozicowe. Chętni będą mogli wiąć udział w tradycyjnych grach i zabawach zręczościowych: biegach w "kurpiach", wspinaniu się na wysoki słup, przybijaniu gontów, rzucaniu grzybkiem kurpiowskim na odległość, itp. Jednym słowem na festynie nie zabraknie atrakcji dla dorosłych oraz dzieci.
Skansen Kurpiowski zaproszony na "Gorolski Święto"
Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie został zaproszony przez Polski Związek Kulturalno-Oświatowy w Czechach do udziału w Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych "Gorolski Święto" i przedstawienia swojej oferty reklamowej. Impreza odbędzie się w Jabłonkowie (Jablunkov) w Czechach, w dniach 6-8 sierpnia 2010 roku. "Gorolski Święto" to - odbywający się po raz 63 - przegląd gry na tradycyjnych i unikatowych ludowych instrumentach muzycznych oraz prezentacja śpiewaków i gawędziarzy. Spotkaniom towarzyszy seminarium etnograficzne poświęcone rzemiosłom i rękodzielnictwu. Jeden z referatów zatytułowany "Tradycyjna kultura ludowa Kurpiowskiej Puszczy Zielonej " przedstawi Urszula Kuczyńska - kierownik Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie. W części festiwalowej wystąpi natomiast Kurpiowski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej z inscenizacją "Kurpsie od Niedzieli Ksietnej do Niedzieli Bziołej".
REGULAMIN ZWIEDZANIA Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie
Zarządzenie Dyrektora Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży z dnia 29.02.2016 r. w sprawie regulaminu zwiedzania i przebywania na terenie Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie Regulamin zwiedzania i przebywania na terenie Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie
NIEDZIELA ŚW. ROCHA
Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie , tradycyjnie już, zaprasza 17 sierpnia 2008 roku, w godzinach: 10.00 – 18.00, na ”Niedzielę św. Rocha”. Tegorocznym gościem specjalnym imprezy będzie Kapela ludowa “JĘDRUSIE” z Jędrzejowa, która wystąpi z atrakcyjnym programem muzycznym. Natomiast miłośnicy muzyki kurpiowskiej będą mieli okazję posłuchać naszej rodzimej Kapeli z Nowogrodu.
BARCIE JAK NOWE !
W Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie można podziwiać efekty przeprowadzonej niedawno konserwacji dwóch barci, które należą do najstarszych zabytków Skansenu. Pierwsza została wydrążona w pniu ponad 500-letniej sosny (ściętej w 1917 roku, w Suchym Borku koło Nowogrodu), drugą wykonano z pnia ponad 700-letniego dębu znad Pisy. Krążyły opowieści, że w jej wnętrzu ukrywali się liczni powstańcy 1863 roku z częścią swego uzbrojenia, zapasami żywności i umundurowania oraz rannymi. Z kolei, sosnowy kolos ma w swojej historii niezwykły epizod z okresu II wojny światowej, kiedy to posłużył żołnierzowi armii radzieckiej za stanowisko dla karabinu maszynowego, z którego ostrzeliwał niemieckie okopy.
Oddział Muzeum Północno - Mazowieckiego w Łomzy.
18-414 Nowogród
ul. Zamkowa 25.
tel./fax. (086) 2175562
Czynny (w sezonie turystycznym) od poniedziałku do piątku
w godz. 9 - 17.
Soboty, niedziele, święta w godz. 10 - 17.
Bilet wstępu do skansenu:
normalny - 8 zł
z przewodnikiem dla grup zorganizowanych (min. 10 osób) - 11 zł
ulgowy - 6 zł
z przewodnikiem dla grup zorganizowanych (min. 10 osób) - 9 zł
spacerowy - 3 zł.
Bilet indywidualny do 10 osób z przewodnikiem. (do 10 osób) - 70 zł
- w poniedziałek , zwiedzanie bez
wystaw we wnętrzach