Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 21 grudnia 2024 napisz DONOS@

Lunatykujesz lub zgrzytasz zębami w nocy? Dowiedz się więcej o parasomnii

Spanie w jednym pokoju czy łóżku z osobą, która ma nawyk zgrzytania zębami albo lunatykowania, jest bardzo kłopotliwe. Trudno się do tego przyzwyczaić. Zarówno bezwiedne chodzenie czy mówienie przez sen, jak i bruksizm, zaliczane są do zaburzeń sennych określanych jako parasomnia. Jak sobie z nimi poradzić?

 

Czym jest parasomnia?

Parasomnia to niepożądane zachowania lub doświadczenia pojawiające się podczas zasypiania, snu lub w trakcie wybudzenia. Obejmują one nie tylko zgrzytanie zębami czy lunatykowanie, ale również:

  • koszmary senne,

  • mówienie przez sen,

  • paraliż senny.

Przyczyny parasomnii nie są do końca znane.

Kiedy pojawiają się parasomnie?

Z parasomniami mamy do czynienia dokładnie w czasie przechodzenia między czuwaniem i snem, w fazie snu NREM (wolne ruchy gałek ocznych) oraz podczas fazy REM (szybkie ruchy gałek ocznych).  

Rodzaje parasomnii

II wydanie Międzynarodowej Klasyfikacji Zaburzeń Snu (ICSD-2) wyszczególnia 15 parasomnii podzielonych na 3 różne grupy:

  • zaburzenia wybudzenia – wybudzenie z dezorientacją, somnambulizm, lęki nocne;

  • parasomnie związane ze snem fazy REM – nawracające izolowane porażenie przysenne i koszmary senne;

  • inne postaci parasomnii, takie jak: moczenie nocne, zaburzenia odżywiania związane ze snem i inne.

Pierwszy z rodzajów parasomii dotyczy wybudzeń z poczuciem całkowitej dezorientacji. Mogą występować przy tym lęki nocne czy lunatykowanie – somnambulizm. Mechanizm ich powstawania rozpoczyna się w okresie głębokiego snu NREM, w przeciwieństwie do parasomii związanych ze snem fazy REM, gdzie występują m.in. paraliże czy koszmary senne.

W zależności od nasilenia zaburzenia w postaci lunatyzmu chorzy mogą siadać na łóżku, kręcić się, a nawet wstawać i chodzić po domu. Osoby wybudzone ze snu są zdezorientowane i najczęściej w ogóle nie pamiętają przebiegu zdarzeń. Wskazane jest, aby nie podejmować prób przerwania lunatyzmu, tylko delikatnie skierować osobę wędrującą z powrotem do łóżka. W przeciwnym wypadku lunatyk może przejawiać zachowania agresywne wobec osoby wybudzającej go.

Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami w nocy, klasyfikowany jest jako inne nieprawidłowe zachowania obniżające jakość snu. Odpowiada za to nadmierne napięcie mięśni żwaczy u pacjenta. Często przyczyną bruksizmu jest długotrwały stres i występowanie wad zgryzu. Niepodjęcie odpowiedniego leczenia takiej przypadłości prowadzić może do uszkodzenia zębów i znacznego ścierania koron, a także przewlekłych bólów głowy.

Jak radzić sobie z parasomniami?

Istnieje wiele rodzajów parasomnii, a ich leczenie zależy od przyczyn zaburzeń snu i ich charakteru. Osoby, które doświadczają takich symptomów, powinny w pierwszej kolejności wydłużyć czas wypoczynku nocnego i stosować się do zasad higieny snu. Wówczas ryzyko wystąpienia zaburzeń znacznie maleje. Do zasad tych zaliczają się:

  • Zasypianie i wstawanie o tych samych porach,

  • Utrzymywanie stałej temperatury w sypialni na poziomie około 18 stopni Celsjusza,

  • Wietrzenie sypialni przed snem,

  • Traktowanie łóżka jedynie jako miejsce do spania, a nie jako przestrzeń do oglądania telewizji czy czytania książek,

  • Zrezygnowanie z używek,

  • Unikanie obfitych posiłków przed snem,

  • Usunięcie z sypialni źródeł mocnego, niebieskiego światła, takich jak tablet czy telefon,

  • Wyciszenie się przed zaśnięciem,

  • Dbałość o aktywność fizyczną w ciągu dnia – najlepiej w godzinach popołudniowych, ale nie późnowieczornych.

W przypadku lunatykowania warto zabezpieczyć sypialnię i otoczenie bezpośrednio przy łóżku, aby lunatyk nie zrobił sobie krzywdy.

W przypadku zgrzytania zębów warto udać się do dentysty, który może zalecić wykonanie szyny relaksacyjnej na zęby, zakładanej na noc, która zniweluje bruksizm. Dzięki niej jednocześnie korony zębów będą chronione przed nadmiernym ścieraniem.

W niektórych przypadkach można poprawić jakość snu, oraz zmniejszyć nasilenie i częstotliwość parasomnii, poprzez relaksację, redukcję odczuwanego stresu oraz unikanie czynników, które mogłyby nasilić dokuczliwe objawy. Specjalista może też skierować pacjenta na terapię poznawczo-behawioralną lub zaordynować krótkotrwałe stosowanie środków farmakologicznych.

 

Informacje o leku:

Nazwa produktu leczniczego. Senamina, 12,5 mg, tabletki powlekane. Nazwa powszechnie stosowana substancji czynnej. Doksylamina. Dawka/stężenie substancji czynnej. Każda tabletka powlekana zawiera 12,5 mg doksylaminy wodorobursztynianu. Każda tabletka produktu leczniczego Senamina zawiera 50,0 mg mannitolu. Postać farmaceutyczna. Tabletka powlekana. Różowe, owalne, obustronnie wypukłe tabletki powlekane z rowkiem dzielącym. Rowek dzielący jedynie ułatwia przełamanie tabletki w celu ułatwienia jej połknięcia, nie umożliwia podzielenia tabletki na równe dawki. Wskazanie lub wskazania terapeutyczne do stosowania. Krótkotrwałe, objawowe leczenie sporadycznie występującej bezsenności u osób dorosłych. Podmiot odpowiedzialny. Adamed Pharma S.A. Pieńków, ul. M. Adamkiewicza 6A, 05-152, Czosnów, Polska. Informacja została przygotowana na podstawie Ch. P. L. Senamina, 12,5 mg, tabletki powlekane zatwierdzonej 29.08.2024 z którą należy się zapoznać przed zastosowaniem leku.To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

 

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4016090/

https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/bezsennosc/79966,parasomnie

https://www.researchgate.net/profile/Alina-Borkowska/publication/238757063_Bruksizm_-_problem_interdyscyplinarny_Bruxism_-_a_multidisciplinary_problem/links/00b49529f3ad4cf04c000000/Bruksizm-problem-interdyscyplinarny-Bruxism-a-multidisciplinary-problem.pdf

https://senamina.pl/parasomnia-rodzaje-przyczyny-i-leczenie/

http://www.sen-instytut.pl/klasyfikacja/bezsennosc.html

 

SEA/17257/12/24

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę