Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 01 stycznia 2025 napisz DONOS@

"Staszicówka" zaczęła współpracę z 18. Pułkiem w Łomży

Koło Edukacji Wojskowej powstało w Branżowej Szkole I Stopnia imienia Stanisława Staszica w Łomży. Do udziału w zajęciach zgłosiło się 25 ochotników z klas pierwszych, w tym 8 dziewcząt. Porozumienie o współpracy podpisali: dyrektor "Staszicówki" Andrzej Kopka i pułkownik Paweł Gałązka, dowódca 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego w Łomży.

Inicjatorem otwarcia Koła Edukacji Wojskowej dla pierwszoklasistów jest Grzegorz Filipkowski, wicedyrektor "Staszicówki". W Łomży wcześniej powoływano klasy mundurowe w Zespole Szkół Akademickich przy WSA oraz oddział przygotowania wojskowego w "Ekonomiku", gdzie w klasie 1. i 2. technicy logistycy oswajają się z tematyką pod kierunkiem koordynatora mjr. Jana Krysiuka. Na uroczystość do budynku Szkoły przy ulicy Wojska Polskiego 113 przybył koordynator opiekun koła "Staszicówki" mjr Marek Dziemiańczuk z małżonką Anną Dziemiańczuk, komendantką OHP.

Tradycja rodzinna i perspektywa zawodowa
- Zapisałam się do Koła Edukacji Wojskowej, bo interesuję się tym od dobrych dwóch lat - mówi Emilia Kucisz, kształcąca się w zawodzie kucharz. Zainteresowania służbą w armii, i w mundurze, ma po rodzinie, bo jej dziadek był policjantem. Emilia z zainteresowaniem czeka, na to, co podczas zajęć Koła EW zaproponują organizatorzy. Zapewnia, że cała rodzina jest zadowolona z jej decyzji.

Filip Obrycki kształci się na budowlańca i z optymizmem twierdzi, że poradzi sobie z malowaniem ścian i pracami wykończeniowymi w mieszkaniu. Początkowo do pomysłu kształcenia wojskowego podchodził hobbystycznie, ale po 4 latach z rodziną w Niemczech zainteresował się polską kulturą, obyczajami i tradycją. - Zainteresowałem się cyklem wojskowym, bo mój dziadek służył w Wojsku Polskim - opowiada Filip. - Mama z mojej decyzji jest bardzo ucieszona, a tata - wniebowzięty. 

- Według mojej wiedzy, jesteśmy na razie jedyną w Polsce szkołą branżową, która utworzyła Koło Edukacji Wojskowej - wyjaśnia wicedyrektor Filipkowski. Klasy ministerialne, według programu MON, powstają w liceach i technikach, zatem Koło EW w Szkole Branżowej nie będzie podlegać pod MON, tylko pod 18. Łomżyński Pułk Logistyczny. Na Emilię, Filipa i ochotników czekają dwa typy zajęć. Jedne wiążą się z kształtowaniem postaw obywatelskich, patriotycznych, proobronnych. Drugie mają charakter bardziej praktyczny: strzelectwo, samoobrona, ratownictwo przedmedyczne, topografia wojskowa, obozy szkoleniowo-kondycyjne, marsze w terenie. - Większość ochotników chce w ten sposób zdobywać podstawy przygotowania do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej, a niektórzy przymierzają się również do zawodowej służby wojskowej - mówi pomysłodawca Koła.

Wojsko Polskie potrzebuje fachowców praktyków
W Szkole Branżowej imienia St. Staszica młodzież kształci się i uczy 14 zawodów, m.in. fryzjer, mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik, elektryk, ślusarz, stolarz i piekarz. Według dowódcy 18. Pułku płk. Pawła Gałązki, absolwenci "Staszicówki" mają duży potencjał i szanse na zatrudnienie w szeregach Wojska Polskiego, również jako pracownicy cywilni, ponieważ armia potrzebuje fachowców o różnych specjalnościach. Wiedza, umiejętności i doświadczenie zdobyte w Kole Edukacji Wojskowej będą przydatne podczas rekrutacji. Dowódca 18. Pułku Logistycznego przypomniał na spotkaniu z młodzieżą, że "nasze społeczeństwo się starzeje i struktura wiekowa jest zróżnicowana". Potrzebni są młodzi po ukończonej służbie przygotowawczej i po spełnieniu wymogów (jak np. pełnoletność), którzy jako szeregowi zawodowi lub pracownicy cywilni resortu obrony podejmą służbę w 18. Łomżyńskim Pułku Logistycznym i innych jednostkach sił zbrojnych.      

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146     

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę