Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 01 stycznia 2025 napisz DONOS@

Ceramiczny świat Bronisława Wolanina

“Ceramika Artystyczna” Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego w Bolesławcu, Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży oraz Autor - Bronisław Wolanin zapraszają na otwarcie wystawy “Ceramiczny świat Bronisława Wolanina”, które odbędzie się w sobotę, 20 marca 2010 roku, o godz. 12.00, w salach wystawowych galerii w Łomży, przy ul. Długiej 13. Bronisław Wolanin zaprezentuje się w podwójnej roli, jako twórca unikatowych obrazów ceramicznych oraz projektant naczyń użytkowych, dekoracyjnych i unikatowych z kamionki i porcelany. Wystawa została zorganizowana z okazji 60-lecia “Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego “Ceramika Artystyczna” w Bolesławcu. Zapraszamy w terminie: 20 marca - 16 kwietnia 2010 roku.

 

Bronisław Wolanin urodził się w 1937 roku w Bełżcu, na Lubelszczyźnie. Jest absolwentem Wydziału Ceramiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1962 roku, w pracowni profesor Julii Kotarbińskiej. Po ukończeniu studiów pracował jako nauczyciel ceramiki. W 1964 roku objął stanowisko kierownika artystycznego w Spółdzielni “Ceramika Artystyczna” w Bolesławcu. W latach 1980-85, jako dyrektor artystyczny i projektant w Zakładach Ceramicznych “Bolesławiec”, współpracował przy uruchamianiu i przebranżowieniu Zakładów. Od 1985 roku jest kierownikiem artystycznym i projektantem w Spółdzielni “Ceramika Artystyczna” w Bolesławcu. Tworzy unikatową ceramikę użytkową oraz dekoracyjną, rzeźby ceramiczne i rysunki. Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych, m.in. w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Muzeum Narodowym we Wrocławiu i Poznaniu, Muzeum Miedzi w Legnicy, BWA we Wrocławiu, Legnicy, Kłodzku, Wałbrzychu, Jeleniej Górze, Pile, Dębicy, Zamościu, Zielonej Górze, galeriach “Cepelii” w Warszawie i Wrocławiu, Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży. Uczestniczył w ponad 100 wystawach zbiorowych, w Polsce oraz zagranicą, a także w 35 krajowych i międzynarodowych plenerach oraz sympozjach ceramicznych. Za swoje dokonania został uhonorowany Srebrnym oraz Złotym Krzyżem Zasługi (1975,1988), dyplomem honorowym Ministra Kultury i Sztuki (1984), Srebrną odznaką “Zasłużony dla Dolnego Śląska” (1971), Nagrodą wojewody jeleniogórskiego oraz Nagrodą wojewody wałbrzyskiego (1979). Ponadto jest laureatem I Nagrody w konkursie na pamiątkę wrocławską i dolnośląską (1972), Głównej Nagrody na pamiątkę regionu dolnośląskiego (1979), III i I Nagrody na Biennale Ceramiki Polskiej w Wałbrzychu (1985,1987), I Nagrody na wystawie konkursowej “Polska Ceramika Współczesna” w IWP, w Warszawie (1990), I Nagrody Ministra Kultury i Sztuki oraz Złotego medalu na Triennale Ceramiki w Sopocie (1991), Nagrody Ministra Przemysłu i Handlu za “Wzór Roku”, Warszawa (1996), a także laureatem Głównej Nagrody za aranżację stołu weselnego w Konkursie “Ambiente 99” we Frankfurcie n. Menem.Otrzymał również wyróżnienie honorowe na III Międzynarodowym Biennale Mozaiki Współczesnej w Buenos Aires (2007). Prace artysty znajdują się w zbiorach muzeów polskich i zagranicznych.

Bronisław Wolanin od lat nadaje autorski rys kamionce bolesławieckiej. Stworzył dla Spółdzielni “Ceramika Artystyczna” setki wzorów wazonów, mis, salaterek, waz, czarek, czajniczków, półmisków, kubków, filiżanek, talerzy a także innych naczyń użytkowych, dekoracyjnych i unikatowych, odznaczających się elegancją formy, starannie dobranymi proporcjami, wysmakowaną kolorystyką i finezyjnymi zdobieniami, w których obecne są motywy roślinne i orientalne, elementy ludowe oraz ornamenty abstrakcyjne. Przede wszystkim jednak reprezentują one niezwykłą inwencję twórczą i bogactwo wyobraźni artysty, który potrafi połączyć w harmonijną całość własne, nowatorskie pomysły z tradycją szkoły ceramicznej, charakterystycznej dla regionu (dekoracja stempelkowa). Artysta wciąż wprowadza do produkcji nowe kształty, szkliwa i dekoracje dzięki którym wyroby z Bolesławca cieszą się niesłabnącym uznaniem w kraju i za granicą.

Bronisław Wolanin jest także autorem unikatowych płaskorzeźb ceramicznych. Te kameralne kompozycje zbudowane z niezliczonych, drobnych elementów przypominających płatki lub kamyki są syntetycznym zapisem obrazów natury i stanów ducha.

opr. Karolina Skłodowska - Kierownik Galerii

Relacja z wystawy przygotowana przez STUDIO FILMOWE SKORPION

 

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Grzegorz Gwizdon
wt, 16 marca 2010 13:13
Data ostatniej edycji: cz, 08 grudnia 2011 17:03:32

 


facebook g.jpg

Galeria Sztuki Współczesnej
w Łomży
czynna
od wtorku do piątku
w godz. 10-17
sobotę
w godz.10-14

18-400 Łomża
ul. Długa 13
tel. 86 2164100

Bilet wstępu do galerii:
normalny - 3 zł
ulgowy - 2 zł
Karta Dużej Rodziny
- 2 zł
Karta Seniora -2 zł
Bilet wstępu -inne wydarzenia- 8 zł
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę