Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 24 stycznia 2025 napisz DONOS@

...zima trzyma!

Początek realnej wiosny w pogodzie z dodatnimi temperaturami i błękitnym niebem może zbiec się z początkiem kalendarzowej wiosny – mówi Barbara Jakubowska z Białostockiego Biura Prognoz IMGW. Wniosek. Jeszcze przez dwa tygodnie...

W nocy ze środy na czwartek temperatura w Łomży spadła do – 14 st. Chociaż to nie najniższe temperatury, jakie odczuwaliśmy tej zimy, było mroźno. Mróz wróci jeszcze w połowie przyszłego tygodnia. Meteorolodzy twierdzą, że do końca tego tygodnia będzie ciepło. W weekend temperatury wzrosną nawet do 0 st. Odwilż, która czeka nas w ciągu najbliższych dni zbiegnie się jednak z dość silnym wiatrem – ostrzega Barbara Jakubowska. Jak wynika z map pogody, wiatr, który jeszcze w środę wiał mroźnym powietrzem z północy, zmieni kierunek na południowo-zachodni. Gwałtowne zderzenie dwóch mas powietrza o skrajnie różnych temperaturach przyniesie podmuchy wiatru do 40km/h. W regionie wystąpią też dość znaczne opady śniegu. Meteorolodzy z białostockiej stacji meteo, wprawdzie ostrożnie, ale porównują je z tymi, które sparaliżowały ruch nie tylko w regionie. Intensywne opady rozpoczną się już w czwartek po południu i wieczorem. Śnieg będzie sypał przez cały weekend. Jednoczesna odwilż spowoduje, że na ulicach miasta będzie mokro. Spadek temperatury w Łomży spodziewany jest już we wtorek. Wprawdzie nie będzie już tak duży jak ostatnie. Słupek rtęci może oprzeć się na granicy -10 st. podczas nocy. Od czasu do czasu – jak mówi Barbara Jakubowska – zaświeci również słońce.
Tegoroczna zima w skali całego kraju porównywana jest z tą, która przyszła na przełomie roku 1978/79. Wtedy w wyższych partiach gór śnieg utrzymywał się nawet do czerwca. Nie znaczy to, że w tym roku termiczna wiosna nie może przyjść o czasie – mówią specjaliści z IMGW. Klimatolodzy ogłaszają ją, kiedy średnia dobowa wartość temperatur przynajmniej przez trzy dni waha się pomiędzy 5 a 10 st. C. Zwykle w rejonie Łomży przychodzi ona w dniach od 1-go do 5-go kwietnia. Analogicznie do wartości temperatury ma się okres przedwiośnia. Wtedy średnia temperatur w ciągu trzech dni musi utrzymać się na poziomie 0 do 5 st.C. Wiosna zawsze idzie z zachodu. Jej rozpiętość w czasie obrazuje właśnie okres nadejścia przedwiośnia. W zachodniej Polsce takie warunki pogodowe spotykamy już najczęściej 20 stycznia. Na terenach dzisiejszego województwa podlaskiego-10 marca. Już wiadomo, że w tym roku będzie trochę inaczej.

Zima pokazała pazury
Opady śniegu, jakich nie notowano od lat wystąpiły w niedzielę wieczorem i poniedziałek.
Najgorsza sytuacja była na wschodzie województwa podlaskiego. Jeszcze na drugi dzień po poniedziałkowych opadach odciętych od świata było 60 miejscowości w powiatach sejneńskim i suwalskim. We wtorek w Łomży od 3 w nocy do późnych godzin rannych ekipy Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej wywiozły z centrum miasta kilka wywrotek śniegu. To właśnie MPGKiM jest odpowiedzialne za utrzymanie dróg w całym mieście. Dodatkowo swój sprzęt, zwykle niewielki, mają również spółdzielnie mieszkaniowe. W powiecie najgorsza sytuacja panowała na drogach w okolicach Radziłowa i Jedwabnego. Tam służby drogowe pracowały najciężej. W sumie do odśnieżenia Zarząd Dróg Powiatowych ma ok 530 km. W ciągu 24 godzin od ustania przyczyn drogi muszą być odśnieżone – mówi Adam Łazarski dyrektor instytucji. Standardy odśnieżania dróg powiatowych dotyczą jedynie przejezdności. Starostwo, które jest jednostką nadrzędną, takie właśnie zadanie postawiło przed drogowcami. Standardy w całym kraju zależą od wielu czynników, które najczęściej składają się na natężenia ruchu i wartość odtworzeniową. Drogi gruntowe i żwirowe nie mają wielkiej wartości, a co za tym idzie standard odśnieżania na tych arteriach komunikacyjnych, które najczęściej łączą niewielkie gminne miejscowości jest również znikomy. Na głowy szefów służb drogowych posypały się więc gromy. Roczny budżet Zarządu Dróg Powiatowych w Łomży to 2 mln. 100 tys. zł. Zarząd zabezpieczył w ramach tego portfela 100 tys. złotych na wynajęcie sprzętu dodatkowego. W poniedziałek i wtorek na drogach powiatowych, obok taboru będącego we władaniu Zarządu, pracował taki właśnie sprzęt. Za jego użycie ZDP zapłacił prywatnym przedsiębiorcom. Powiat płaci również podmiotom instytucjonalnym, jednak koszty współpracy są tu o wiele większe. Prywatni przedsiębiorcy nie chcą bowiem pieniędzy np.: za stan oczekiwania i konserwację pojazdów. Mimo łagodnej zimy w grudniu i styczniu przedstawiciele wszystkich instytucji zgodnie twierdzą, że nie przyniosło to oszczędności. Nocne spadki temperatury w przypadku braku śniegu i ciepłej zimy przynoszą bowiem zniszczenia nawierzchni przez zamarzające dzienne roztopy. Jest takie stare powiedzenie drogowców – mówi Adam Łazarski. Im więcej “czarnego” zimą na drogach, tym mniej latem.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę