Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 10 stycznia 2025 napisz DONOS@

Zmarła nauczycielka historii Krystyna Chmielewska (+ 82)

Główne zdjęcie
Ś.P. Krystyna Chmielewska (+ 82)

- Znałam Panią Profesor i jako uczennica, i jako pracownik Szkoły – wspomina Zmarłą Historyczkę Krystynę Chmielewską (+ 82) kadrowa Barbara Wykowska z Zespołu Szkół Ogólnokształcących przy ul. Feliksa Bernatowicza w Łomży. - Z każdym chętnie porozmawiała, była bardzo serdeczna i ciepła w kontakcie, chętnie podzieliła się wiadomościami. Była niezwykle aktywna w życiu Szkoły.

Nauczycielka historii Krystyna Chmielewska pochodzi z Chronowa koło Radomia, gdzie urodziła się 16. lipca 1936 r. Jest absolwentką Państwowego Liceum Pedagogicznego w Radomiu, Studium Nauczycielskiego w Białymstoku. W 1978 r. obroniła magisterium białostockiej filii Uniwersytetu Warszawskiego. 
Pracowała w Szkole Podstawowej w Wiźnie od 1955 r., skąd w 1980 r. została przeniesiona do ZSO w Łomży, pracując zarówno w dziennym LO, obecnie I LO, jak i w LO dla pracujących. Przeszła w 1987 r. na emeryturę, pracując potem przez 7 lat w niepełnym wymiarze godzin. - Pani Profesor Chmielewska była energiczna i pełna zapału do pracy społecznej – wspomina Zmarłą Krystynę Chmielewską (+ 82) kadrowa ZSO. - Była wychowawczynią klas, opiekunką Samorządu Uczniowskiego, opiekunką  Klubu UNESCO, wakacyjnych hufców pracy OHP. Oprócz tego, jej uczniowie odnosili sukcesy w olimpiadzie historycznej.
Ś.P. Krystyna Chmielewska dostawała nagrody, m.in., ministra oświaty i kuratora oświaty oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej. W roku 1976 otrzymała Złoty Krzyż Zasługi, natomiast w roku 1986 – czyli na rok przed emeryturą – Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski. W tamtej epoce to było arcyważne odznaczenie, tzw. „chlebowe”, ponieważ dawało prawo do wyższej emerytury.
Pod koniec czerwca 2018 r. Pani Profesor Krystyna Chmielewska została wyróżniona Medalem Honorowym „Dzielnych tworzą dzielni i zacni”, przyznawanym przez 5-osobową kapitułę nauczycieli I LO. Historyczka Krystyna Chmielewska została nagrodzona za opiekę nad Samorządem Uczniowskim i szkolnym Klubem UNESCO. – Zgłosiła wiele nowatorskich i świeżych pomysłów, zarówno w zakresie organizacji działalności i urządzenia Szkoły, jak i dydaktyki nauczania – uzasadniała wtedy wybór przewodnicząca kapituły historyczka Katarzyna Lipska. – Pamięć i wdzięczność wychowanków stanowi największą nagrodę dla nauczycieli. Panią Chmielewską uczniowie wspominali, że nauczyła ich myślenia.  

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę