Chirurgia w łomżyńskim szpitalu bez połowy obsady
Oddział chirurgiczny łomżyńskiego szpitala pracuje bez połowy dotychczasowej obsady. Dyrektor zapewnia jednak, że oddział funkcjonuje normalnie. Pięciu lekarzy odeszło do innego szpitala, bo jak mówią brakowało porozumienia z dyrektorem placówki. Marian Jaszewski uważa, że przejście lekarzy do innych placówek to naturalna rotacja.
Podlascy parlamentarzyści złożyli oświadczenia majątkowe
Najbogatszy jest Jan Kamiński z PSL, który swój majątek oszacował na ponad 3 miliony 600 tys. złotych. To przede wszystkim wartość dużego domu i 44 hektarowego gospodarstwa rolnego. Drugi na tej liście jest senator Jan Dobrzyński z PiS, którego nieruchomości i oszczędności wynoszą prawie 1 milion 700 tys.
Śladem chirurgów łomżyńskiego szpitala idą teraz urolodzy
Od 1 czerwca z łomżyńskiego szpitala odchodzi pięciu chirurgów, z końcem maja kończą się też okresy wypowiedzeń ich umów o pracę. Podobną decyzję podjęło dwóch urologów. Twierdzą, że nie mogą pracować bo brakuje porozumienia z dyrektorem placówki. Ten zapewnia, że oddziały będą pracowały bez przeszkód.
„Epoka Prymasa Tysiąclecia” - finaliści konkursu
Gimnazjum publiczne w Czyżewie i I Liceum Ogólnokształcące w Łomży to zespołowi zwycięscy Konkursu Historycznego "Epoka Prymasa Tysiąclecia". Po raz szósty w Zespole Szkół ogólnokształcących i Zawodowych w Czyżewie rywalizowali uczniowie z województwa podlaskiego i część mazowieckiego. Popisywali się wiedzą na temat Prymasa Wyszyńskiego i czasów, w których żył.
Najlepsze porady życiowe w Grajewie
Poradnia Zdrowia Psychicznego w Grajewie jest jedną z najbardziej przyjaznych w kraju. Dostała wyróżnienie w konkursie "Przyjazna Poradnia" za realizację Ogólnopolskiego Programu Zmiany Postaw Wobec Prychiatrii. Grajewska poradnia należy do tych, które wdrażają go najlepiej w kraju. Ponadto zdaniem jury ma też najbardziej przyjaznych pracowników.
Po pijanemu wiózł swoje dzieci, ale nie trafi do aresztu
Spowodowanie wypadku drogowego, kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu i narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia. Takie zarzuty usłyszał 29-letni mieszkaniec Czartorii, który roztrzaskał się samochodem na drzewie, wioząc dwójkę swoich dzieci. Od czwartku 29-latek przebywał w policyjnej izbie zatrzymań. Prokuratura Rejonowa w Łomży wnioskowała o zastosowania aresztu tymczasowego, sąd się na to jednak nie zgodził.
Seks-afera w Szepietowie?
Dwie pracownice Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie zarzucają byłemu zastępcy dyrektora Kazimierzowi K. molestowanie seksualne. Twierdzą, że były zastępca obnażał się w ich obecności. O sprawie nie powiadomiły prokuratury tylko swego obecnego szefa Sławomira Gromadzkiego, który poprosił je o pisemne sporządzenie oświadczeń.
Podlaskie uczelnie wyższe w rankingu „Rzeczpospolitej”
O miejscu w opublikowanym dziś rankingu „Rzeczpospolitej” decydowały: prestiż uczelni, kadra naukowa, warunki studiowania i kontakty zagraniczne uczelni. Z uczelni podlaskich wśród uczelni akademickich najwyżej uplasował się Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, dawniej Akademia - na 18 miejscu. To skok w porównaniu do ubiegłego roku o 6 miejsc. Uniwersytet w Białymstoku jest 47 - spadek o jedno miejsce, a Politechnika Białostocka utrzymała 52 pozycję. Z magisterskich uczelni niepublicznych najwyżej jest Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku. Zajmuje 19 miejsce, ale to spadek z 14. Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży - awansowała z 29 na 24, a Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku spadała z 52 na 51 miejsce.
Majątki radnych sejmiku województwa podlaskiego
Większość mieszka w domach, ale tylko połowa ma zaciągnięte kredyty, i podobnie ponad połowa zarabia rocznie ponad 100 tysięcy złotych - tak w kilku słowach wyglądają majątki radnych sejmiku województwa podlaskiego. Z pewnością prawdziwą smykałkę do robienia pieniędzy ma Wojciech Borzuchowski (z Zambrowa) - w ubiegłym roku na jego konto wpłynęło nieco ponad 335 tysięcy złotych, dodatkowo udało mu się odłożyć około 110 tysięcy. Rzecz jasna nie zarobił tego jako radny, bo średnia roczna dieta wynosi nieco ponad 16 tysięcy złotych, ale jako właściciel firmy budowlanej. I to jest prawdziwy lider, bowiem roczne dochody pozostałych radnych rzadko przekraczają 150 tysięcy.
Pacjent łomżyńskiego szpitala wyskoczył z okna
Pacjent oddziału neurologicznego wyskoczył z sali chorych na VI piętrze. Do szpitala został przyjęty dwa dni temu po ataku padaczki. Jak się okazało, drgawki były spowodowane nadużywaniem alkoholu. Wczoraj wieczorem, pacjent poprosił o wypisanie z oddziału na własne życzenie. Po podpisaniu wymaganych dokumentów, zabarykadował się w sali chorych. Mimo rozmów z policyjnym psychologiem, mężczyzny nie udało się przekonać do otworzenia drzwi. Skoczył z VI piętra, nie przeżył.
Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym
Kilkanaście hektarów traw i trzcinowisk spłonęło w okolicach miejscowości Kamienna Nowa, na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Pożar wybuchł na otwartym terenie, wiele wskazuje, że przyczyną było podpalenie. Ze względu na trudny teren uniemożliwiający dojazd, strażacy musieli dojść na miejsce, a pożar gasili głównie tłumiąc ogień.
Zespół śpiewaczy z Nowogrodu laureatem „Kurpika 2008” w kategorii „Budzenie tożsamości”
„Kurpiki” to nagrody prezesa Związku Kurpiów, które w tym roku zostały przyznane po raz siódmy. Poza: Budzeniem tożsamości, statuetki Kurpia przyznane zostały także w kategoriach: Talent, Nauka i pióro, Muzyka i taniec, Twórczość ludowa, Edukacja regionalna, Działalność publiczna, Pracodawca, Promowanie regionu, Ochrona dziedzictwa kulturowego.
Szpitale podpisały umowy z NFZ
Kolejne negocjacje finansowe zakończone. Wszystkie podlaskie szpitale zawarły już umowy z NFZ na leczenie pacjentów na następne 2 miesiące. Jak mówi rzecznik Podlaskiego Oddziału Funduszu Adam Dębski, dodatkowe 40 milionów złotych z centrali NFZ pozwoliły na zwiększenie szpitalom klinicznym i wojewódzkim ceny za tzw. punkt rozliczeniowy do prawie 12 złotych. Placówki powiatowe otrzymały 11 zł 80 groszy za punkt. Nowy system rozliczeń NFZ ze szpitalami ma ułatwić zawieranie umów. Obowiązuje on w kilkunastu krajach Europy, między innymi w Anglii, na którym jest wzorowany system polski, i w Grecji.
Podlaski rolnik Chłopem Roku 2008
Podlaski rolnik Witold Grunwald został Chłopem Roku 2008. Wygrał konkurs rozegrany po raz 14. w Racławicach. Zwycięzca ma 55 ha gospodarstwo w miejscowości Niedźwiadna koło Szczuczyna. Hoduje krowy i świnie. Jest sołtysem. W nagrodę Witold Grunwald otrzymał puchar ministra rolnictwa, zestaw kina domowego, 1 tys. zł oraz upominki od sponsorów.
Dziecko wypadło z okna domu w Kuleszach Kościelnych
Wystarczyła chwila nieuwagi by niespełna dwuletnie dziecko wypadło z okna. Do wypadku doszło w w Kuleszach Kościelnych. Policjanci ustalili, że dziecko przebywało w domu z matką. Chłopczyk wdrapał się na parapet i wypadł przez okno na znajdujące się 2 metry niżej schody.
Nowa stacja naukowo - techniczna w Biebrzańskim Parku Narodowym
Naukowcy i studenci Uniwersytetu w Białymstoku będą prowadzić badania i uczestniczyć w szkoleniach w nowej stacji naukowo-dydaktycznej. Terenowa placówka Instytutu Biologii zostanie oficjalnie otwarta w południe, we wsi Gugny w Biebrzańskim Parku Narodowym. Pracownicy i studenci Instytutu Biologii od lat prowadzą w Parku badania fauny i flory. Do tej pory nie mieli jednak stałej - własnej bazy.
Z Narwi wyłowiono ciało młodej dziewczyny
Ciało młodej kobiety odnaleźli policjanci dziś przed południem w Narwi na wysokości miejscowości Czarnocin (gm.Piątnica). Zachodzi podejrzenie, że może to być zaginiona przed trzema tygodniami nastolatka z Łomży. Gdyby to była ona, woda zniosła ją około 7 km od miejsca gdzie znaleziono 31 marca rzeczy zaginionej dziewczyny.
Sejmik zdecyduje o udzieleniu bądź „nie” - absolutorium za ubiegły rok zarządowi województwa
Udzielenie absolutorium za ubiegły rok zarządowi województwa to główny temat dzisiejszych obrad sejmiku. Zazwyczaj budzi to wiele emocji w każdym samorządzie. W przypadku samorządu województwa podlaskiego sytuacja jest nietypowa. Oceniany dziś zarząd działa praktycznie od 3 miesięcy. Oceniana jest praca zarządu w ubiegłym roku - czyli tych, którzy dziś zasiadają w opozycji.
Będzie więcej kontroli
Inspekcja Transportu Drogowego będzie miała swoje biuro w Łomży. Oznacza to, że kierowcy ciężarówek, którzy przejeżdżają przez miasto mogą spodziewać się większej liczby kontroli, bo pracownicy ITD będą stale w mieście. Otworzenie oddziału to efekt porozumienia między Inspekcją i Urzędem Miasta - mówi Łukasz Czech z Biura Prasowego łomżyńskiego Ratusza. W Łomży obowiązują ograniczenia ruchu dla pojazdów ciężarowych. Nie mogą jeździć przez miasto między 24 a 5 rano, a na most na Narwi nie mogą wjeżdżać samochody cięższe niż 30 ton. Każdego dnia przez Łomżę przejeżdża ponad 4000 tysiące TIR-ów, dlatego miasto postanowiło współpracować z ITD. Wcześniej sfinansowało zbudowanie stałego punktu kontroli, teraz przekaże lokal na biuro.
Sprawca katastrofy drogowej pod Szczuczynem trafił do aresztu
Sąd w Grajewie zdecydował, że 19 letni kierowca renault Piotr D. spędzi w areszcie 3 miesiące. Jest on podejrzany o nieumyślne spowodowanie katastrofy, w której zginęły 4 osoby i spowodowanie zagrożenia życia 4 kolejnych osób. Chodzi o pasażerów jego samochodu i kierowcę TIRa, który zderzył się z polonezem.