Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 stycznia 2025 napisz DONOS@

Soundtrack czasu pandemii

mm pon, 28 września 2020 08:37

Katarzyna Boguska ze Studia Wokalnego eMDeK zdobyła dwie nagrody podczas XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Filmowej Soundtrack: drugą oraz językową za najlepszą interpretację piosenki angielskiej. Jury doceniło też innych reprezentantów Łomży: Kacpra Żmudę (wyróżnienie oraz nagroda za muzykalność) oraz Julię Borkowską (wyróżnienie językowe). – Absolutnie niczego się nie spodziewałam, żadnej nagrody! – mówi 13-letnia Katarzyna Boguska, najmłodsza i robiąca coraz większe postępy uczestniczka konkursu, wyróżniona w jego ubiegłorocznej edycji.

Festiwalowa nagroda dla „Czterech pór roku” Zdzisława Folgi

mm nie, 27 września 2020 13:35

Film „Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi – Cztery pory roku” Zdzisława Folgi zdobył nagrodę specjalną jury podczas XVIII Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego w Łodzi. – Biorąc pod uwagę czas realizacji i budżet nie myślałem, że będzie to produkcja warta pokazywania na festiwalach – mówi Zdzisław Folga. – Po zmontowaniu całości okazało się jednak, że warto spróbować i cieszę się, że został doceniony. – Jeden dzień zdjęciowy holenderskiego filmu, który dostał Grand Prix, to był budżet całego naszego filmu, co uzmysławia jak trudne mieliśmy zadanie – dodaje Mariusz Sachmaciński, dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. Film powstał w roku 25-lecia tej instytucji.

Wieczorem wystąpi Grażyna Łobaszewska

mm nie, 27 września 2020 11:50

Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych w Łomży informuje, że z przyczyn losowych nie odbędzie się występ artysty Jakuba Wociala w ramach Festiwalu Soundtrack. W niedzielny wieczór, podczas Koncertu Galowego Laureatów Festiwalu SOUNDTRACK o godz. 18.00 wystąpi Grażyna Łobaszewska.

„Mała Syrenka” walczy o miłość i ekologię

mm nie, 27 września 2020 11:01

Teatr Lalki i Aktora rozpoczął nowy sezon premierowym spektaklem „Mała Syrenka”. To opowieść o miłości Syrenki do człowieka i związanych z tym uczuciem problemach. Baśń Hansa Christiana Andersena została jednak przeniesiona do czasów współczesnych oraz zyskała wyeksponowany wątek ekologiczny. W tytułowej roli udanie zadebiutowała Julia Sacharczuk, rozpoczynająca właśnie pracę w łomżyńskim teatrze, a autorką adaptacji, wraz z Piotrem Plutą oraz reżyserką przedstawienia jest Anna Wolszczak, spora nadzieja rodzimego teatru lalkowego.

Wiślane powidoki Jacka Marczewskiego

mm so, 26 września 2020 11:58

– Woda zawsze była w moim życiu i jakoś mnie do niej ciągnęło – mówi wybitny fotograf Jacek Marczewski. – Zaczynałem żeglować po morzach, bo Mazury były dla mnie za małe i za ciasne, a na morzu była ta wolność i przestrzeń. I nagle, siedem lat temu, też troszeczkę z racji zawodu, bo słyszałem, że jest jakaś pielgrzymka łodziami, odkryłem Wisłę. Kiedy już wsiadłem na łódkę, to utonąłem, bo okazało się, że jest to tak piękne i tak niesamowite! Efekt to robiąca wrażenie wystawa „Powidoki wiślane” ukazująca Wisłę od nieoczywistej strony i w całej jej krasie, którą można już oglądać w Galerii Pod Arkadami na Starym Rynku.

Glogerowskie nagrody dla naukowców i ludzi kultury

mm pt, 25 września 2020 17:52

Siedem nagród i wyróżnień przyznała kapituła XXXI Konkursu im. Zygmunta Glogera, organizowanego przez Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze Stopka w Łomży. Doceniono muzealników, naukowców, wydawców, organizatorów życia kulturalnego, ale też policjanta-naukowca, dzięki któremu odzyskano wiele zaginionych zabytków. – W tym roku nagrody otrzymali ludzie bardzo zasłużeni dla nauki i kultury na terenie całego kraju, często pracujący samotnie, gdzieś w terenie, ogromni pasjonaci, właśnie tacy jak Zygmunt Gloger – mówi prof. Ludwik Malinowski, prezes Stopki, podkreślając, że łomżyńskie stowarzyszenie działa aktywnie na terenie całej Polski oraz na arenie międzynarodowej. Były też odznaczenia, wręczane między innymi przez wiceminister kultury Magdalenę Gawin oraz sesja naukowa „Oblicza solidarności”.

Nowy start Holy Water

mm pt, 25 września 2020 09:39

Zespół Holy Water rozpoczął nowy etap działalności po odejściu wokalistki Jolanty Baranowskiej. – Jola śpiewała z nami 10 lat – mówi lider grupy Bernard Krasuski. – Wszyscy się do tego przyzwyczaili, my również, sporo też razem osiągnęliśmy. Czasem są jednak takie sytuacje, że nic się nie da zrobić, życie jest ważniejsze – przecież wcześniej odszedł Sławek, który grał z nami od początku, a zespół przetrwał, więc teraz też nie odpuścimy! Potwierdził to czwartkowy koncert grupy w Warce, pierwszy w nowym składzie, bo z wokalistą Marcinem Pawelczykiem. Już z nim grupa zapowiada kolejne występy oraz nagranie trzeciego albumu.

Nowy sezon Teatru Lalki i Aktora

mm cz, 24 września 2020 18:35

Już w najbliższą sobotę Teatr Lalki i Aktora, premierą spektaklu „Mała Syrenka”, rozpoczyna sezon artystyczny 2020/2021. Z racji pandemii będzie to sezon nieprzewidywalny, bowiem sytuacja może zmienić się w każdej chwili, tak jak marcu tego roku. – Plany mamy dość bogate, ale nie wiemy jak się to wszystko potoczy – mówi dyrektor Jarosław Antoniuk, zapowiadając jednak aż trzy premiery. Najnowsza to adaptacja słynnej baśni Hansa Christiana Andersena autorstwa Piotra Pluty i Anny Wolszczak, która jest też reżyserką spektaklu. Główną rolę gra, debiutująca w łomżyńskim teatrze, Julia Sacharczuk.

Wiedza o folklorze w filmowym wydaniu

mm cz, 24 września 2020 08:47

Bogactwo i różnorodność tradycyjnych strojów ludowych z regionu kurpiowskiego oraz krakowskiego przybliżają filmy zrealizowane przez Regionalny Ośrodek Kultury. Powstały w ramach internetowego programu „Kultura w sieci”, dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury i mają zainteresować odbiorców szeroko pojętą tradycją i rodzimym folklorem. – Od razu miałyśmy pomysł na te filmy, bo mamy bogatą kostiumerię, a nasza instruktorka Agnieszka Brzóska-Wieczorek posiada ogromną wiedzę! – mówi Justyna Wawrzyniak, zapowiadając dwa kolejne odcinki cyklu „Wiedza o folklorze” i nie wykluczając powstania następnych.

Polski Dzień Bluesa ponownie w Łomży

mm nie, 20 września 2020 13:46

– W okolicach urodzin B.B. Kinga zawsze gramy, świętując Polski Dzień Bluesa! – podkreśla Jan „Yaniu” Górski, dodając, że skoro rok temu nie załamały ich kaprysy aury, to pandemia też nie da łomżyńskim bluesmanom rady. Tym razem do organizującego od początku łomżyńską edycję imprezy zespołu The BL Blues Band dołączyły białostockie formacje Gęsia Skórka Blues Band i 48 Godzin, grając w MDK-DŚT bardzo zróżnicowaną, bluesową i blues rockową, muzykę. Co ciekawe zespoły z Białegostoku pracują właśnie nad nowymi płytami, a drugi album The BL Blues Band „Na co dzień” ukaże się lada dzień.

Kolejny projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej

JJS pt, 18 września 2020 10:08

Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży rozpoczyna realizację projektu „Łomżyński Bastion 1920”. Dofinansowany z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”, jest skierowany do uczniów w wieku 11-13 lat. – Naszym głównym celem jest upowszechnianie wiedzy o wydarzeniach 1920 roku na terenie Ziemi Łomżyńskiej, dotyczącej głównie bohaterskiej obrony Łomży przed przełomową dla losów Polski Bitwą Warszawską – podkreśla Teresa Fromelc-Pawelczyk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. – Zakładamy też, że dzięki tej inicjatywie nastąpi, również wśród uczestników projektu, wzrost zainteresowania lokalną historią oraz czytelnictwa i proponowanymi przez nas innymi formami zajęć bibliotecznych.

Podwójny debiut na koncercie Filharmonii

mm pt, 18 września 2020 08:51

Orkiestra Filharmonii Kameralnej rozpoczęła nowy sezon artystyczny 2020/2021. Programem złożonym z młodzieńczych kompozycji Wolfganga Amadeusza Mozarta dyrygował Cezary Gójski, koncertmistrz orkiestry, dla którego był to koncert dyplomowy, a w roli solistki wystąpiła japońska skrzypaczka Mao Konishi. – Cieszę się, że mogłam tu zagrać! – mówi Mao Konishi, dla której łomżyński występ był pierwszym koncertem w Polsce i nagrodą specjalną, przyznaną jej przez Filharmonię Kameralną podczas V Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego w Toruniu.

Internetowy festiwal piosenki Regionalnego Ośrodka Kultury

mm śr, 16 września 2020 10:58

Kacper Żmuda ze Studia Wokalnego ROK zajął II miejsce w II Letnim Festiwalu Piosenki Pozytywnej online. 16-letni podopieczny Agnieszki Żemek-Pawczyńskiej wykonał piosenkę „Luźno” Baranovskiego, przekonując do siebie wszystkich jurorów. – Kacper zaprezentował się naprawdę bardzo dobrze i robi szybkie postępy, co bardzo nas cieszy! – mówi Jarosław Cholewicki – dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży. To właśnie ta instytucja realizuje wieloetapowy, internetowy projekt „Okno na kulturę”, w ramach którego odbył się festiwal.

Szczygieł w drozdowskim kościele

mm pon, 14 września 2020 08:43

Porywający koncert wyśmienitej flecistki Hanny Turonek i kwartetu smyczkowego Filharmonii Kameralnej w drozdowskim kościele zakończył trzeci weekend koncertów w ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica. Liczna publiczność szczególnie gorąco przyjęła wirtuozowskie wykonanie słynnego Koncertu fletowego „Il gardellino” op. 10 nr 3 RV 428 Antonio Vivaldiego, podczas którego solistka z niezrównanym mistrzostwem naśladowała trele tytułowego szczygła.

Dwa pozytywy na płycie i na koncercie

mm pon, 14 września 2020 08:28

Piątek i sobota były niezwykle pracowitymi dniami dla łomżyńskich filharmoników. Nie dość, że w błyskawicznym tempie zarejestrowali, z wybitnymi solistami Hanną Dys i Romanem Peruckim, Concerto Festivo na dwa pozytywy Dariusza Przybylskiego z myślą o kolejnej płycie Filharmonii Kameralnej, to wieczorem porywająco wykonali ten utwór na żywo w kościele Krzyża Świętego. Koncert odbył się w ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica, a oboje soliści zagrali też sami, oczarowując słuchaczy klasycznymi i nieznanymi utworami. – To już kolejna płyta tej znakomitej orkiestry kameralnej – mówi Roman Perucki. – Wcześniej były już nagrody, co oznacza, że orkiestra jest przygotowana do tego typu realizacji. Granie na pozytywach jest niezwykle trudne, bowiem jesteśmy przyzwyczajeni do grania na dużych instrumentach, gdzie trzeba użyć trochę siły, a tutaj granie jest inne, trochę klawesynowe.

Katarzyna Bonda w Łomży

mm so, 12 września 2020 14:37

Jej fani czekali na to od lat – popularna pisarka Katarzyna Bonda przyjechała do Łomży na spotkanie autorskie. Wydarzenie odbyło się na dziedzińcu Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie autorka bestsellerowych powieści kryminalnych opowiadała o swojej twórczości i odpowiadała na pytania czytelników. – Kiedy wymyśliłam historię, którą dowodzi profiler, wszyscy się ze mnie naśmiewali, bo było przyjęte, że detektyw musi mieć porąbane życie, być alkoholikiem, generalnie snuć się po mieście, rozmawiać z ludźmi i oczywiście analizować twarde dane – mówiła Katarzyna Bonda. – W związku z tym, kiedy napisałam powieść, bohaterem której jest profiler i działa zupełnie inaczej, na początku był rodzaj pewnego sceptycyzmu ze strony czytelników i wydawców, ale po latach okazało się, że na tym polega cały sukces moich książek, że on jest właśnie taki inny.

Powrót płytowej giełdy

mm so, 12 września 2020 13:30

Po kilku miesiącach pandemicznej przerwy w Galerii Veneda znowu zorganizowano giełdę płytową. Przez dwa dni kolekcjonerzy płyt winylowych i CD mieli do dyspozycji kilkanaście tysięcy albumów, od popularnych wydawnictw na każdą kieszeń do unikatów kosztujących kilkaset czy kilka tysięcy złotych. Nabywców w różnym wieku nie brakowało – mało kto opuszczał stoiska wystawców z Katowic, Krakowa, Warszawy bez płytowych łupów. – Był to pierwszy możliwy termin, który po rozluźnieniu rygorów pandemii mogliśmy wykorzystać – mówi organizator wydarzenia Paweł Adamski, zapowiadając kolejne, cykliczne giełdy płytowe w Łomży.

„HistoGranie” Miejskiej Biblioteki Publicznej

JJS pt, 11 września 2020 14:05

Poznanie zabytków i nieznanych faktów z wielowiekowej historii Łomży. Zwiedzanie piątnickich fortów, klasycznego przykładu fortyfikacji obronnych z XIX wieku. Terenowa gra „Łomżyńskie wędrówki” z quizami i nagrodami – to tylko niektóre atrakcje projektu „HistoGranie”, realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Łomży. Jego celem jest poszerzenie wiedzy uczestników na temat bardzo ciekawej historii Łomży i jej okolic.

„Rajza” Eryka Mroczko wzbudza podziw muzyków

mm pon, 07 września 2020 08:45

21-letni absolwent I LO w Łomży napisał teksty i skomponował 11 utworów na płytę pt. „Rajza”. Opowiada o podróży przez życie i i wyprawie na nieznane drogi, aż do zagubienia się w Kosmosie. Dla Eryka Mroczko inspiracją było to, co działo się i dzieje wokoło: dorastanie, miłość, przyjaciele, upływ czasu, istnienie Boga czy ważne decyzje - to tylko niektóre z myśli, kłębiących się w głowie i dyskusjach, jakie toczył z pomagającymi: Mikołajem Rajkowskim i Julią Stanisławską. Co mówią o debiutanckiej płycie łomżyniaka muzycy, m.in., z zespołów: The BL Blues Band i Holy Water?

Finał Walizki z Teatrem Akt

mm pon, 07 września 2020 08:37

Plenerowe przedstawienie „Ja gore” warszawskiego Teatru Akt zakończyło „33 Spotkania Teatralne Walizka – Moje Miasto”. Łączący pantomimę, taniec, różnorodną muzykę, pokazy szczudlarzy, ogniowe i ekwilibrystyczne spektakl zachwycił liczną publiczność, a widzowie w różnym wieku podkreślali, że nie wyobrażają sobie Łomży bez „Walizki”. – Mam nadzieję, że w przyszłym roku nasz festiwal znowu będzie wydarzeniem międzynarodowym, że ta pandemiczna bańka wreszcie pęknie i wrócimy do dawnej formuły! – podkreśla Jarosław Antoniuk, dyrektor festiwalu i Teatru Lalki i Aktora.

« · «« · 56 · 57 · 58 · 59 · 60 · 61 · 62 · 63 · 64 · 65 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę