Koncert debiutów i niespodzianek
Najsłynniejsze przeboje filmowe zabrzmiały na kolejnym koncercie Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Głównym solistą był wirtuoz klarnetu Roman Widaszek, a towarzyszyła mu jego utalentowana uczennica Agnieszka Natanek, rokująca ogromne nadzieje na przyszłość. Orkiestrę poprowadził włoski dyrygent Stefano Teani, który w ostatniej chwili zastąpił w tej roli swego rodaka Giancarlo de Lorenzo. Dla zaledwie 15-letniej solistki był to pierwszy taki koncert w karierze, dla 26-letniego dyrygenta debiut w Polsce.
Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich w sieci
Wirus SARS-CoV-1 nie uniemożliwił tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich. 27. edycja imprezy odbyła się w ramach Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej 2020, jednak w nieco zmienionej formie i w całości online. Uczestniczyły w niej aż 54 podmioty wykonawcze z województw warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i podlaskiego, łącznie blisko 400 osób. – Poziom konkursu był bardzo wysoki – podkreśla Jarosław Cholewicki, dyrektor organizującego konkurs Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży. – Szczególnie cieszy nas udział tych najmłodszych uczestników, dzięki którym mają szansę przetrwać dawne tradycje i zwyczaje.
Kolejne nagrody Zdzisława Folgi
Zdzisław Folga otrzymał dwie nagrody podczas 15 Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych i Korporacyjnych Film AT. Film „Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi. Cztery pory roku” zdobył pierwszą nagrodę ex aequo w kategorii „Natura i dzika przyroda” w konkursie krajowym. Krótsza produkcja jego autorstwa „Odkrywaj Podlaskie” zwyciężyła w kategorii „Film promujący region”. – Jest to sukces i jestem zadowolony – mówi Zdzisław Folga, zapowiadając wysłanie „Czterech pór roku” na kolejne konkursy zagraniczne oraz realizację następnej, dużej produkcji.
Zwycięska bitwa Adama Kalinowskiego
Adam Kalinowski przeszedł do kolejnego etapu 11. edycji programu „The Voice of Poland”. Pokonał w bitwie Przemysława Pajdaka, śpiewając z nim w duecie „Legendary” amerykańskiego zespołu Welshly Arms. – Będzie ogień, będzie heavy metal! – zapowiadał Adam Kalinowski i potwierdziło się to na scenie. Trenerzy komplementowali obu wokalistów za poziom i energię tego rockowego starcia, ale Tomson i Baron bez wahania wybrali pochodzącego z Łomży Adama, który już niebawem zaśpiewa w dalszej części programu, walcząc o wejście do odcinków na żywo.
Adam Kalinowski w bitwach The Voice of Poland
W przesłuchaniach w ciemno Adam Kalinowski zachwycił jurorów nieoczywistym wykonaniem poprockowego przeboju Imagine Dragon. Chciał go mieć w swej drużynie Michał Szpak, ale zdecydował się na rockowy team Tomsona i Barona z Afromental. Teraz Adam Kalinowski, pochodzący z Łomży utalentowalny wokalista, staje przed kolejną szansą: po udziale w „Bitwie na głosy” w drużynie Juli oraz sukcesach w „Idolu”, może zaistnieć w „The Voice of Poland”, gdzie już w najbliższą sobotę zaprezentuje się w bitwie, walcząc o przejście do kolejnego etapu.
Teresy Adamowskiej malarskie refleksje o przemijaniu
– Kiedy kierownik Karolina Skłodowska półtora roku temu zaproponowała mi tę wystawę, której tytuł „Vanitas” i temat miałam już ustalony, nie spodziewałam się, że tak wpisze się ona w ten trudny czas, stanie się tak aktualna! – mówi Teresa Adamowska. Znana łomżyńska malarka, do niedawna nauczycielka uwielbiana przez uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka, po raz kolejny zaskoczyła miłośników swego talentu. Pokazuje w Galerii Sztuki Współczesnej piękno, nietrwałość i przemijanie współczesnego świata w serii malarskich, niekiedy bardzo osobistych, migawek z Wenecji, ale też i Łomży, a efekt jest jedyny w swoim rodzaju.
Miej swój udział w sztuce teatralnej
Teatr Lalki i Aktora w Łomży poszukuje rekwizytów do planowanej realizacji „Koziołka Matołka” w reżyserii Jarosława Antoniuka.
„Okno na kulturę” z plastyką i gwarą
Dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży z całego kraju cieszyły się konkursy online, zorganizowane przez Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży w ramach projektu „Okno na kulturę”, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury pod hasłem „Kultura w sieci”.
Konkurs papieski rozstrzygnięty
16. października minęła kolejna rocznica wyboru na papieża Karola Wojtyły. Od 15 lat ten dzień obchodzony jest jako Dzień Jana Pawła II.
Piękno człowieka według Ewy Skłodowskiej
– Chciałam skonfrontować się z tym pięknem, które nie jest dekoracją – mówi Ewa Skłodowska. – Nie musimy się upiększać: wystarczy, że zejdzie się trochę głębiej, wyjdziemy poza hierarchizację, ocenianie według jakichś kryteriów i tam zawsze jest coś pięknego! Efekt zainteresowania artystki tym tematem to wystawa „Samorodek” prezentowana w Galerii Pod Arkadami, złożona ze zdjęć pokazujących człowieka takim, jaki jest naprawdę, niezwykle wyraziście eksponujących to, czego często nie dostrzegamy na pierwszy rzut oka – prawdziwe piękno każdego z nas.
MDK-DŚT na Ogólnopolskiej Giełdzie Pomysłów
Wirtualna działalność łomżyńskiego Domu Kultury w okresie kwarantanny została zaprezentowana na Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów jako jedna z trzydziestu wybranych z całego kraju dobrych praktyk.
Kolejny sukces Damiana Śliwińskiego
Damian Śliwiński zdobył ,,Brązową Muszelkę”, odpowiednik III miejsca, podczas XX Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Tańca ,,Muszelki Wigier” 2020 w Suwałkach. Startował w kategorii wiekowej 17-25 lat, rywalizując z 20 starszymi i bardziej doświadczonymi wokalistami, przed jury z Wandą Kwietniewską i Sławomirem Wierzcholskim w składzie. – Jestem zadowolony! – mówi Damian Śliwiński, dodając, że celowo wybrał piosenkę „Lubię wracać tam gdzie byłem” Zbigniewa Wodeckiego, ponieważ była trudniejsza i dawała mu większe możliwości.
Prawykonanie z wirtuozem akordeonu
Prawykonanie Koncertu na akordeon i orkiestrę smyczkową wybitnego kompozytora Pawła Łukaszewskiego było głównym punktem programu czwartkowego koncertu Filharmonii Kameralnej. Solistą był znakomity akordeonista Klaudiusz Baran, a orkiestrę poprowadził dyrygent z Węgier Huba Hollókői, dla którego ten koncert był nagrodą specjalną za zwycięstwo podczas II Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego Muzyki Współczesnej Giancarlo Facchinetti w Włoszech. – Koncert w Łomży to moja dodatkowa nagroda za to zwycięstwo i bardzo się z niej cieszę! – mówi Huba Hollókői, dodając, że we wrześniu miał poprowadzić koncert w Rumunii, a w przyszłym tygodniu w Pradze, ale oba zostały odwołane z powodu pandemii.
Akcja-instalacja rusza w MDK-DŚT
Rozpoczął się nabór do nowej grupy dziecięco-młodzieżowej na zajęcia artystyczne w Miejskim Domu Kultury–Domu Środowisk Twórczych. Podczas zajęć Akcja-instalacja uczestnicy będą mogli doskonalić swe umiejętności praktyczne i techniczne, wykorzystując nowoczesne media i światło. – To będzie realizacja obiektów przestrzennych, które będzie można później umieścić w przestrzeni miejskiej czy publicznej, wykorzystywanie zdolności manualnych i technicznych w połączeniu z designem i pracą artystyczną – zapowiada prowadząca Edyta Kasperkiewicz. Spotkanie organizacyjne zaplanowano na wtorek 13. października w pracowni plastycznej MDK.
Łomżyńscy muzycy w sieci
Skiela Kapela w kurpiowskim repertuarze, ale w zaskakujących opracowaniach. Jazzowy recital lidera tej grupy, pianisty Grzegorza Sekmistrza. Muzyka świata w wykonaniu Bioacoustic z akordeonem Michała Olchowika w roli głównej. Nagrania tych porywających koncertów można już oglądać na YouTube oraz na stronie Regionalnego Ośrodka Kultury, realizującego zadanie „Okno na kulturę” w ramach ministerialnego programu „Kultura w sieci”. – Nie był to koncert taki jak zwykle, brakowało nam publiczności, ale cieszymy się, że w obecnej sytuacji możemy dotrzeć do odbiorców chociaż w takiej formie! – mówi Agnieszka Żemek-Pawczyńska, wokalistka Skiela Kapela.
Wić akantowa z kościoła w Stawiskach wpisana do rejestru zabytków
Ornament - wić akantową okalającą ramę obrazu "Stygmatyzacja św. Franciszka z Asyżu", znajdującego się w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Stawiskach została wpisała do rejestru zabytków województwa podlaskiego.
Finał festiwalu Sacrum et Musica
Koncert słynnego Chóru Katedry Warszawsko-Praskiej Musica Sacra w łomżyńskiej katedrze zakończył XVI Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. Śpiewaków prowadził Paweł Łukaszewski: nie tylko założyciel chóru i dyrygent, ale też wybitny kompozytor, jeden z twórców repertuaru na nagrodzoną Fryderykiem płytę „Polish Contemporary Concertos” Filharmonii Kameralnej. Na program, entuzjastycznie przyjętego przez publiczność i dedykowanego papieżowi Janowi Pawłowi II koncertu, złożyły się utwory sakralne z różnych epok, w tym również takie, które w repertuarze ma tylko chór Musica Sacra.
Sukces bibliotecznego projektu „HistoGranie”
– To była świetna zabawa! – podkreślają uczestnicy cyklu spotkań edukacyjnych, zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w ramach projektu „HistoGranie”. Przez ponad trzy tygodnie poznawali historię miasta i regionu, zwiedzając Łomżę i Piątnicę z historykiem Michałem Kaczyńskim, uczestnicząc w grze miejskiej oraz w konkursie plastycznym związanym z tematyką spotkań. Tu największe wrażenie zrobił komiks „Spacer po Łomży”, autorstwa utalentowanego plastycznie Dawida Tyszki, ucznia ZSS w Łomży.
Noc Bibliotek 2020 również w Łomży
Sporym zainteresowaniem cieszyła się łomżyńska odsłona ogólnopolskiej Nocy Bibliotek, przebiegająca pod hasłem „Klimat na czytanie”. Uczestniczyły w niej niemal wszystkie placówki Miejskiej Biblioteki Publicznej, w których przygotowano dla czytelników różne atrakcje. Pomimo pandemicznych obostrzeń i konieczności wcześniejszych zapisów chętnych do uczestniczenia w projekcjach, spotkaniach i konkursach nie brakowało, podobnie jak do wypożyczania książek czy nawet zapisywania się do biblioteki w nietypowych, wieczornych i nocnych, godzinach.
Noc bibliotek
Czy mieliście okazję odwiedzić bibliotekę, gdy oficjalnie drzwi były już zamknięte? Jak wyglądają miejsca, do których dostęp mają jedynie nieliczni pracownicy biblioteki? Możecie poznać świat książek z nowej, nieoczywistej strony już 10 października w trakcie Nocy Bibliotek 2020 – zachęca Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży, która dołączyła do ogólnopolskiej 6. edycji akcji, która w tym roku przebiega pod hasłem „Klimat na czytanie”.