Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 27 grudnia 2024 napisz DONOS@

Amazonki

Ruch kobiet po leczeniu raka piersi „Amazonki" powstał z potrzeby serca. Pierwszy Klub został zorganizowany w Warszawie na początku roku 1987, niezależnie od innych organizacji tego typu w Polsce i na świecie.

Jego założycielkami były 3 pacjentki: Elżbieta Jaworska, Bożena Krawczyk i Zofia Michalska oraz ówczesny kierownik Zakładu Rehabilitacji Centrum Onkologii – Inst. im. Marii                  Skłodowskiej – Curie w Warszawie  - dr Krystyna A. Mika.
      Zrzeszyłyśmy się, by się wzajemnie wspierać, by w grupie podobnie, jak my doświadczonych koleżanek, szukać wsparcia i nadziei, budować wiarę, pielęgnować optymizm, przekonanie, że rak to niekoniecznie wyrok że można potem dalej żyć
       -    choć inaczej, może bardziej świadomie, dojrzalej, Wdziej dla innych, ofiarniej. To
przekonanie legło u podstaw pierwszych zorganizowanych grup kobiet po mastektomii
       -    późniejszych Klubów Amazonek. Wzajemne wsparcie, przebywanie razem, wspólna
rehabilitacja, spotkania, życzliwa atmosfera, wzajemna akceptacja - rodziły poczucie bezpieczeństwa,
pomagały zwalczyć uczucie izolacji i osamotnienia, przekonywały, że jest nas dużo, że to nie tylko nas dotknęło nieszczęście.
      Z czasem u większości z nas - członkiń Klubów Amazonek - zaczęła się rodzić chęć dawania, ofiarowania innym tego, co same uzyskałyśmy w Klubie -chęć spłacenia swoistego długu zaciągniętego kiedyś, gdy nam ktoś pomógł otrząsnąć się z szoku beznadziei, podnieść głowę, spojrzeć optymistycznie i dojrzeć przed sobą przyszłość - może trudną, ale realną.
      Tak zrodziły się Ochotniczki - „Sól ziemi" naszego ruchu, najcenniejsza grupa jego członkiń.
Ochotniczki są to kobiety po mastektomii, które nie tylko pokonały własną chorobę i lęk, ale starają się pokazać na własnym przykładzie, że raka piersi można pokonać, a skutki leczenia zminimalizować. Ochotniczki, obok pracy w szpitalach, prowadź telefon zaufania, biorą czynny udział w klubowych grupach wsparcia psychicznego.
      Federacja Polskich Klubów Kobiet po Mastektomii „Amazonki" powstała na począł ku roku 1993. Zrzesza ok. 12 tysięcy kobiet (przeszło 100 klubów na terenie całego kraju}. Kluby „Amazonek" powstają nawet w małych ośrodkach. W wielu miastach taki klub jest jedynym miejscem, w którym kobieta po operacji może zasięgnąć rad fizjoterapeuty czy psychologa.
      W klubach bowiem zatrudnieni są profesjonaliści: psycholog i fizjoterapeuta. Amazonki zabiegają o to, by przekonać polskie kobiety o konieczności czuwania nad swoim zdrowiem wobec zagrożenia chorobami nowotworowymi. Współpracują z masmediami w Polsce i na świecie. Są członkiem międzynarodowej organizacji kobiet po leczeni raka piersi Reach to Recovery International. Wydają ulotki i broszury.
      Animatorem i współorganizatorem Ruchu Amazonek od samego początku była d Krystyna A. Mika.
      W zależności od okoliczności i potrzeb była dla nas wsparciem, oparciem lub po rasoiem ochronnym. Zawsze miała wizję ruchu Amazonek w Polsce i widziała go m szerokim, światowym tle. Służyła swoim doświadczeniem i wiedzą. Zawsze życzliwa i oddana. Jest autorką pierwszego w Polsce Poradnika dla kobiet po mastektomii oraz innych pozycji książkowych. Poradnik od roku 1989 do chwili obecnej doczekać się 6-ciu edycji.
      Federacja Polskich Klubów Kobiet po Mastektomii „Amazonki" jest pierwsza i jaj dotąd jedyną organizacją pozarządową, której bezpośrednim celem jest pomoc  chorej, bezradnej i zagubionej w swoim nieszczęściu  kobiecie .

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę