Inauguracja w PWSIiP z nowinkami, lekami i poezjami
- Byłam cichą studentką i dwa lata temu nikt by nie przypuszczał, że będę mogła stanąć przed taką publicznością – przemawiała rozpromieniona przewodnicząca Samorządu Studenckiego Justyna Konopka z 3. roku administracji w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, gdzie w nowej auli odbyła się inauguracja roku akademickiego. - Studia to czas pracy nad charakterem. Nie bójcie się pytać, nie bójcie się dociekać. Zapraszam Was na jutrzejsze otrzęsiny! Z wezwaniem do studenckiej zabawy w dyskotece oraz sprostania ślubowaniu, że będą „wytrwale dążyć do zdobywania wiedzy i rozwijania własnej osobowości” mierzy się prawie 2000 studentów PWSIiP.
Aula imienia prof. Antoniego Jakubczaka (1954 – 2012), prorektora PWSIiP, wypełniła się gośćmi nie tylko z Łomży, ale i z całego regionu, zaś kilkoro przybyło z Warszawy i jeszcze dalszych stron. Obecnością wyrazili uznanie inaugurującej 12. rok akademicki uczelni przedstawiciele wszystkich niemal środowisk, od rektorów i naukowców przez władze samorządowe i kościelne po grupy zawodowe. Rektor PWSIiP Robert Charmas wspominał na wstępie, że w tym roku „pożegnaliśmy wspaniałego człowieka i dydaktyka dr Ewę Konopkę (1963 - 2015), od 2005 r. lektora języka angielskiego i od 2011 zastępcę dyrektora Instytutu Społeczno – Humanistycznego”, dzięki której staraniom powstała filologia angielska w PWSIiP. Stało się w Łomży symptomatyczną manierą, że kiedy komuś ma być poświęcona minuta ciszy, to trwa pięć sekund i więcej skrzypienia, trzasków siedzisk, niż zadumy...
Polacy i obcokrajowcy na studiach w PWSIiP
Rektor Charmas w przemowie inauguracyjnej zawarł mnóstwo faktów z życia PWSIiP. Co roku uczelnię przy Akademickiej kończyło ok. 600 osób. Do tej pory mogły po licencjacie zdobyć dyplom magisterski na pielęgniarstwie, a w tym roku doszły studia magisterskie na administracji i informatyce. Charmasowi marzy się przekształcenie wyższej szkoły zawodowej w akademię do 2018 r., czyli na 600-lecie nadania Łomży praw miejskich. Sprzyja temu kategoria naukowa B, uzyskana przez PWSIiP, poświadczająca jakość publikacji i ważność prowadzonych badań, zwłaszcza w dziedzinie: technologii żywności i żywienia człowieka i dietetyki. Współpraca z uznanymi ośrodkami jest także niebagatelna: PW, SGGW, UWM oraz uniwersytety w Ankonie (Włochy) i Gandawie (Belgia). - Moim marzeniem jest, aby nasza uczelnia w Łomy była na miarę grand ecole we Francji, gdzie byłem dwa lata – wyznał rektor.
PWSIiP zatrudnia 118 nauczycieli akademickich, w tym około dwie trzecie traktuje uczelnię jako podstawowe miejsce pracy. Dzięki ich aktywności i zainteresowaniom, organizowane są w PWSIiP rozmaite konferencje, debaty i zebrania.
Nowy rok akademicki rozpoczyna 800 studentów 1. roku na 12 kierunkach studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Na uczelni zdobywa wiedzę i rozwija osobowość prawie 2000 ludzi, a popularne kierunki to: pielęgniarstwo, informatyka, fizjoterapia, administracja, zarządzanie. 38 wykładowców i studentów przyjechało z: Turcji, Hiszpanii, Białorusi, Litwy i Ukrainy. 52 uczelnia wyśle w świat. W minionym roku ak. z dobrze płatnych stażów skorzystało 365 studentów, w tym 36 za granicą.
Wybitni humaniści i nowy periodyk po angielsku
- Uruchamiamy Uniwersytet Otwarty PWSIiP dla słuchaczy bez względu na wiek, status społeczny i wykształcenie – informuje prowadząca inaugurację Jolanta Święszkowska. - To cykl wykładów wybitnych humanistów. W tym roku będziemy gościć socjologów: prof. Jadwigę Staniszkis i prof. Andrzeja Zybertowicza. Pierwszy wykład „Krążenie idei jako klucz do współczesności” odbędzie się 29. października o godz. 14.15, ul. Akademicka 1. Powołujemy pismo „Polish Journal of Applied Sciences” („Polski Magazyn Nauk Stosowanych”), pierwszy numer ukaże się w tym roku. Redaktorem naczelnym został prof. nauk med. Jan Górski. Autor projektu okładki anglojęzycznego periodyku to młody, zdolny uczeń Liceum Plastycznego w Łomży, zwycięzca konkursu LP oraz PWSIiP Damian Pniewski. - Tematem przewodnim była nauka różnej maści – uściśla Damian. - Od gospodarczych i ekonomicznych tematów po cuda techniki. W moim projekcie starałem się trafić gdzieś pomiędzy. Przedstawiam głowę noworodka, symbolizując poczęcie, zmysły, życie... Symboliczna jest również centralna żarówka, która ma oznaczać pomysł.
Krótki film o „Informatyce”, trendy i wiersze
Goście i studenci ujrzeli na ekranie (a jednak, mimo niewyłączonych świateł) krótki film o PWSIiP Kamila Brzostowskiego i Sebastiana Chrzanowskiego. Estetyzując w stylu ukazania życia uczelni i pracy wydziałów, etiuda filmowa nie zakryła wrażenia pustki w czystej i nowoczesnej przestrzeni. - Myślę, że film mówi wiele o atmosferze w naszej uczelni – komentowała z powagą Święszkowska.
Profesor Roman Kaliszan z Katedry Biofarmacji i Farmakodynamiki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wygłosił wykład inauguracyjny na temat „Trendów w poszukiwaniu lepszych leków”. Można było się dowiedzieć, na przykład, że prace naukowców nad lekiem nowatorskim trwają zwykle od 10 do 13 lat i pochłaniają około miliarda dolarów. Sukces komercyjny odnosi tylko ok. 10 proc. medykamentów. Nowy samochód można tym samym kosztem zaprojektować niemal „od zera” w siedem lat i liczyć na sukces komercyjny w granicach 80 procent. Widać, co łatwiejsze. Na koniec goście inauguracji roku posłuchali śpiewającego swoje poezje Roberta Cichowicza z towarzyszeniem gitarzystów: Przemysław Kamińskiego i Cezarego Borusiewicza.
Mirosław R. Derewońko