Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 25 grudnia 2024 napisz DONOS@

Historia powstania państwowej szkoły wyższej w Łomży

Główne zdjęcie
Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży

Mija pięć lat od utworzenia Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Autorem jej utworzenia jest prof. Kazimierz Pieńkowski, który przez pięć lat pełnił funkcję rektora Uczelni. We wstępie do wydanego z okazji jubileuszu albumu profesor ujawnia okoliczności, nieznane fakty, i zaangażowanie działaczy... w narodziny uczelni umożliwiającej bezpłatne studia w Łomży.

prof. Kazimierz Pieńkowski
prof. Kazimierz Pieńkowski

(…) Ponieważ urodziłem się na Ziemi Łomżyńskiej, bez zastanowienia wybrałem lokalizację uczelni w Łomży.(...) Zwróciłem się do Wojewody Podlaskiego, pana Marka Strzalińskiego. Nie był on jednak absolutnie zainteresowany utworzeniem państwowej szkoły wyższej w Łomży.
W rozmowie u Starosty Łomżyńskiego - Wojciecha Kubraka, w której oprócz nas udział brali: Marszałek Województwa Podlaskiego -Sławomir Zgrzywa, rektor Wyższej Szkoły Agrobiznesu -prof. Roman Engler i prezes Stowarzyszenia Wspierania Edukacji i Rynku Pracy - Roman Szmyt, panowie Roman Szmyt i prof. Roman Engler oświadczyli, iż dodatkowa wyższa szkoła w Łomży jest niepotrzebna, gdyż dwie już funkcjonują.
Ze względu na negatywny stosunek do utworzenia państwowej uczelni Wojewody Podlaskiego - Marka Strzalińskiego, zwróciłem się do posła, pana Mieczysława Czerniawskiego, przewodniczącego Komisji Finansowej w Sejmie.
Kilka prób rozmów z posłem Mieczysławem Czerniawskim nie dało rezultatów, gdyż Pan Poseł odkładał rozmowę ze mną na koniec dnia i nie dochodziły one do skutku.
W końcu zwrócił się do mnie dr Jerzy Cwalina informując, iż pan mgr Stanisław Grodzki wraz z panią mgr Teresą Polecką i panem mgr Zenonem Piechocińskim chcą spotkać się ze mną, aby doprowadzić do współpracy z posłem Mieczysławem Czerniawskim, gdyż on im obiecał, że zajmie się sprawą utworzenia państwowej szkoły wyższej w Łomży, o ile Kanclerzem zostanie Henryk Trojanowski.
Tak się też stało i 22 czerwca 2004 roku Rozporządzeniem Rady Ministrów zostały utworzone cztery państwowe szkoły wyższe: w Łomży, Gnieźnie, Głogowie i Wałczu. (…) Pierwszym Rektorem Uczelni, z mianowania Ministra Edukacji Narodowej i Sportu - Mirosława Sawickiego - został Profesor Kazimierz Pieńkowski.(...)
źródło: Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży - 5 lat działalności Uczelni 2004-2009.

Warto przy tej okazji przypomnieć także o jednym wydarzeniu, które mieliśmy (nie)przyjemność obserwować w lutym 2004 roku. Oto jak wówczas relacjonowaliśmy:
(...)Pięciu zacnych i wybitnych mieszkańców Łomży debatowało ostatnio nad tym “Jaka publiczna szkoła wyższa potrzebna jest Łomży?” (...) A jak ważne było to spotkanie świadczy dokument jaki panowie raczyli ustalić i przyjąć. Dokument to: “Deklaracja w sprawie publicznej szkoły wyższej w Łomży”, deklaracja, która ma niewielkie szanse na przedruk w podręcznikach historii i to nie tylko ze względu na sygnatariuszy. Roman Engler rektor prywatnej Wyższej Szkoły Agrobiznesu, Waldemar Pędziński rektor prywatnej Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości im. Bogdana Jańskiego, Sławomir Zgrzywa radny Sejmiku Województwa Podlaskiego, Jan Jarota przewodniczący Rady Miasta Łomży i Krzysztof Choiński – wiceprezydent Łomży ds. oświaty ustalili: że Łomży potrzebna jest publiczna szkoła wyższa, bezpłatnie kształcąca w systemie dziennym w specjalnościach języki obce, kierunki nauczycielskie, kierunki techniczne, przedsiębiorczość, europeistyka, inne, wynikające z aktualnych analiz. Dodatkowo panowie ustalili także, że powyższe warunki są bezwzględne i będą stawiane wszelkim partnerom zainteresowanym utworzeniem publicznej szkoły wyższej w Łomży. (Nie wiadomo jednak, czy to przez nieuwagę czy specjalnie, nie znalazły się w planie bezpłatnego kształcenia łomżan kierunki, za które w już istniejących uczelniach się płaci.)(…)
źródło: KAGANIEC oświaty – 4lomza.pl Gazeta Bezcenna nr 25, 12 luty 2004r.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę