Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 22 stycznia 2025 napisz DONOS@

Czepkowanie w przededniu Święta Pielęgniarek i Położnych

12. maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych. Wczoraj (11.05) studentki oraz studenci Pielęgniarstwa Akademii Nauk Stosowanych w Łomży, podczas uroczystości Czepkowania, symbolicznie przypieczętowali wybór swojej drogi zawodowej.

W towarzystwie gości, rodzin i przyjaciół, przedstawicieli środowiska akademickiego, a także instytucji ochrony zdrowia, 52 studentek i studentów złożyło 11 maja  uroczyste ślubowanie oraz przyjęło czepki pielęgniarskie, symbol powołania i wtajemniczenia w zawód. 

- Nasza generacja będzie nastawiona na nowoczesność, bycie na bieżąco z możliwościami technologicznymi, jakie daje współczesna medycyna. Czujemy bardzo głęboką potrzebę bezustannej aktualizacji wiedzy, czytania najnowszych doniesień naukowych. Będziemy łączyć empatię wobec pacjentów z nowymi technologiami, wiedzą. Wiemy, że spoczywa na nas, młodych ludziach, specyficzna rola i odpowiedzialność w systemie ochrony zdrowia, bo średnia wieku w zawodzie pielęgniarki oraz położnej to obecnie 53 lata. Widzimy w tym fakcie nie tylko zagrożenie, ale też pewien atut: na praktykach możemy się uczyć od doświadczonych pielęgniarek, które są dla nas olbrzymim autorytetem i wsparciem – zapewniała Paulina Rabek, wyróżniona z tego grona za wysoką średnią.

Barbara Wasiluk obecnie pracuje w pogotowiu ratunkowym jako kierowca karetki transportowej. Na studia pielęgniarskie do ANSŁ trafiła, aby podnieść własne kwalifikacje zawodowe oraz „wpisać się” w rodzinne tradycje. - Córka jest pielęgniarką, siostra położną. Esencja tego zawodu to pomoc ludziom, bycie blisko ich problemów. W swojej obecnej pracy obserwuję zaangażowanie pań pielęgniarek, ich wielkie serce wobec pacjentów. I taką pielęgniarką chcę być w przyszłości, maksymalnie zaangażowaną w zawód - mówiła Barbara Wasiluk.

Z diagnozy Barometr Zawodów 2023 wynika, że w bieżącym roku największy deficyt pielęgniarek i położnych wystąpi w 84 powiatach i miastach na prawach powiatu w Polsce, które stanowią 22 procent wszystkich tego typu jednostek administracyjnych w kraju. Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Łomży, profesor Dariusz Surowik akcentował trwały deficyt zawodowy i brak zastępowalności pokoleniowej z odczuwalnym deficyt w 336 powiatach (na 380 w kraju).

- Te dane pokazują namacalnie, jak ważna jest nasza dzisiejsza uroczystość – mówił rektor Surowik podczas Czepkowania. - To nie tylko symboliczne złożenie ślubowania oraz przyjęcie czepków pielęgniarskich przez Studentki i Studentów, to wkład naszej uczelni, naszego środowiska akademickiego, w to, abyśmy jutro i w dalszej perspektywie mogli czuć się bezpiecznie w naszym województwie, mieście, powiecie.

Wykład pt. „Pasja, a powołanie do zawodu” wygłosił ks. Sławomir Gawryś, Duszpasterz Służby Zdrowia Diecezji Łomżyńskiej. Do zebranych gości przemawiali Rektor ANSŁ, profesor Dariusz Surowik, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu profesor Małgorzata Knaś-Dawidziuk, Przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek Położnych Izabela Metelska, a także przedstawiciele studentów - Małgorzata Końska, Paulina Rabek, Igor Pogroszewski. Gratulacje za wysoką średnią ocen odebrały: Marta Liżewska, Monika Pruszyńska, Anna Szczesik, Paulina Rabek, Marta Just, Olga Pędzich.

Ceremoniał Czepkowania poprowadziły: Prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu dr Joanna Chilińska oraz nauczycielki akademickie i aktywne zawodowo pielęgniarki dr Agata Gołębiewska, mgr Małgorzata Góralczyk. 

Do tej pory mury ANSŁ opuściło 1708 absolwentów Pielęgniarstwa.

 

źródło: ANSŁ

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę