Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 30 grudnia 2024 napisz DONOS@

Od Prometeusza, przez kuglarza, Stańczyka do...

Około sto osób – uczniów ogólniaków z Warszawy, Białegostoku i Łomży - uczestniczy w trzynastym już Spotkaniach Humanistów Szkół Twórczych, które w piątek rozpoczęły w I LO w Łomży. Tym razem tematem dwudniowej sesji jest błazen i wszystko w literaturze i sztuce związane jest z postacią błazna i błazeństwem. Zajęcia z młodymi humanistami prowadzą wykładowcy Uniwersytety Warszawskiego.

Jerzy Łuba - dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży
Jerzy Łuba - dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży
Włodzimierz Peesel z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego
Włodzimierz Peesel z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego
Odbywające się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Łomży spotkania humanistów organizowane są w ramach działalności Towarzystwo Szkół Twórczych, którego szkoła była jednym z założycieli. TST skupia kilkadziesiąt najlepszych ogólniaków w kraju. Głównym celem działalności Towarzystwa jest rozwijanie współpracy szkół w zakresie doskonalenia procesów nauczania i wychowania. Temu też mają służyć odbywające się w Łomży od 1996 roku spotkania humanistów. Młodzież z kilku szkół uczestniczy w warsztatach prowadzonych przez specjalistów z dziedziny literatury, filmu, teatru, historii sztuki.
W tym roku tematem przewodnim prelekcji i warsztatów jest błazen. Wykład wprowadzający do dyskusji wygłosił Włodzimierz Peesel z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Jak podkreślał fenomen błazeństwa istnieje od zarania dziejów  Mówił o błaznach mitologicznych – jak choćby Prometeuszu, który spłatał figla bogom i dał ludziom ogień, o średniowiecznych świętach głupców i kuglarzach, którzy rozbawiali ludzi w karczmach i na placach miasta, a także błaznach, którzy jako jedyni na królewskim dworze mogli władcy mówić prawdę prosto w oczy.
Uczestnicy Spotkania Humanistów w trakcie dwudniowej sesji mają zastanawiać się m.in. nad typami błazeństwa, poszukiwać Błazna w malarstwie, i motywu Dżokera we współczesnej kulturze audiowizualnej, a także uczyć się „jak praktycznie wykorzystać swoją głupotę?”.
      
 

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę