Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 22 grudnia 2024 napisz DONOS@
BIP Moodle Okręgowa Komisja Egzaminacyjna Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek Rozwoju Edukacji Biblioteka Pedagogiczna w Łomży Kuratorium Oświaty w Białymstoku UM Łomża Miejska Biblioteka Pupliczna

Sonda

Wszystkich głosów 5911

Czy potrzebne są w szkole dni kultury uczniowskiej.


Kamienie pamięci

Uczniowie klasy trzeciej Technikum nr 6 przy Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Łomży: Małgorzata Feler, Karolina Truszkowska, Kamil Górski, Bartosz Piechowicz, Łukasz Kurpiewski i Karol Piekarski pod opieką Pana Krzysztofa Domalewskiego zrealizowali projekt „Kamienie Pamięci – Z modlitwą Ojczyźnie 1939–1989”. Bohaterem projektu jest brat Marian Markiewicz.

Krótki opis działalności bohatera:

-  15 stycznia 1969r. mając 17 lat wstąpił do Zgromadzenia Braci Serca Jezusowego w Puszczykowie pod Poznaniem. Członkowie zgromadzenia nie przyjmują święceń kapłańskich, są braćmi i pracują jako furtianie, zakrystianie, czy kierowcy.

- W 1970 r. po nowicjacie w Puszczykowie brat Marian wyjechał na kilka lat do posługi w Archikatedrze Warszawskiej, w kościele kardynała Stefana Wyszyńskiego. Tam też poznał alumna seminarium Jerzego Popiełuszkę.

- W 1973r. z wyboru kapituły generalnej swojego zgromadzenia został głównym ekonomem i wrócił do Puszczykowa. Zajmował się tam finansami i gospodarowaniem w klasztorze.

- W 1977r. otrzymał propozycję wyjazdu do Rzymu do pracy w Papieskim Kolegium Polskim, którą przyjął i pełnił tę posługę do 1982r. Mieszkają tam księża z różnych polskich diecezji, studiujący na uczelniach katolickich w Rzymie, a także księża biskupi, przybywający do Rzymu. Tutaj właśnie poznał kardynała Karola Wojtyłę, gdy ten przyjeżdżał do Rzymu. Służył mu wtedy jako kierowca przez prawie dwa lata.

Wiózł go po raz ostatni na pamiętne konklawe 14.10.1978r. Jan Paweł II mawiał czasem, że brat Marian jest winowajcą, który zawiózł go na konklawe i zostawił.

Praca brata Mariana w Domu Polskim w Rzymie polegała na obsłudze gości, przywożeniu ich z lotniska, wożeniu na różne uroczystości i audiencje do Watykanu. Posługiwał też przy stole, serwując świetne dania, przygotowywane przez Siostry Służebniczki Wielkopolskie, pracujące w kolegium. Dbał też o czystość w domu i ogrodzie, robił zakupy z siostrą Macieją w sklepach watykańskich i w Mercato. Jeździł także z gośćmi poza Rzym – Na Monte Cassino, do Asyżu i wielu innych włoskich miast.

- W lipcu 1982 brat Marian Markiewicz został odwołany z pracy w Papieskim Kolegium Polskim w Rzymie. - Poszedłem pożegnać się do Ojca Świętego. Na koniec Jan Paweł II powiedział z nostalgią:

„Ty wyjeżdżasz, a ja zostaję…”.

- Wrócił do Polski, a już od września tego roku był organizatorem pielgrzymek do Rzymu. Ojca Świętego spotykał tylko wtedy, gdy oprowadzał po Rzymie pielgrzymki polskie. Jan Paweł II zawsze przyznawał się do znajomości z bratem zakonnym. Brał także udział w przygotowaniach do wizyt Jana Pawła II w ojczyźnie. Pośredniczył w kontaktach ze stroną watykańską, głównie ze służbami ochrony. Brata znali wszyscy „gwardziści” i pracownicy Watykanu. On sam doskonale orientował się w zawiłościach dyplomatycznych ceremonii. Tak było podczas niemal wszystkich pielgrzymek Ojca Świętego do Ojczyzny. Podczas swojej wieloletniej posługi w Polsce i za granicą brat Marian miał okazję posługiwać księdzu Prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu, Józefowi Glempowi, woził Matkę Teresę z Kalkuty.

Najważniejszym doświadczeniem jego życia była jednak posługa przy dzisiejszym świętym Janie Pawle II.

Obecnie posługuje w katedrze łomżyńskiej, pomaga w kurii diecezjalnej i w seminarium łomżyńskim.

W roku 2015 obchodzi 45 – lecie pracy jako brat Marian. W jednym z wywiadów powiedział: „Pan Bóg dał mi tę łaskę, że mogłem służyć innym”.

" Prace nad projektem rozpoczęliśmy od zebrania informacji o bracie Marianie Markiewiczu. Nie mieliśmy z tym problemu, gdyż jego praca, szczególnie po 1978r., przypadła na pontyfikat Jana Pawła II. Wiele razy stykał się kardynałem K. Wojtyłą i późniejszym Ojcem Świętym w Rzymie lub podczas pielgrzymek do Polski. Ma wiele wspomnień związanych szczególnie z Janem Pawłem II. Jest często proszony o podzielenie się swoimi wspomnieniami i przeżyciami. Pierwszy raz jednak podzielił się z nami wspomnieniami dotyczącymi kontaktów ze służbą bezpieczeństwa podczas swojej wieloletniej posługi. Przeprowadziliśmy z bratem Marianem wywiad. Brat zgodził się spotkać z uczniami naszej szkoły aby opowiedzieć młodzieży o swoich przeżyciach związanych z Janem Pawłem II. Zebrany i opracowany materiał w formie port folio i nagranego wywiadu zamierzamy opublikować na stronie internetowej szkoły.

Pragniemy podziękować siostrze Marii Sieczce – uczącej religii w szkole, która wskazała nam brata Mariana jako osobę odpowiednią dla naszego projektu. Dziękujemy Panu dyrektorowi Pawłowi Drożynerowi, który nas wspierał w realizacji projektu".

Poniżej dołączamy Wywiad z bratem Marianem Markiewiczem.

 

opr. Zespół projektowy

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Elżbieta Szleszyńska
wt, 07 kwietnia 2015 21:51
Data ostatniej edycji: wt, 07 kwietnia 2015 22:32:05

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę