Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 07 stycznia 2025 napisz DONOS@

„Ludowa szopka polska”

Niesłabnącą popularnością cieszy się spektakl łomżyńskiego Teatru Lalki i Aktora „Ludowa szopka polska”. Przedstawienie w reżyserii Stanisława Ochmańskiego premierę miało w grudniu 1993 roku. To barwne widowisko folklorystyczne powstało w oparciu o przekazy i pieśni ludowe, głównie kolędy i pastorałki, zebrane przez Henryka Jurkowskiego, a muzycznie opracowane przez Bogumiła Pasternaka. Utrzymana w tradycyjnym stylu scenografia autorstwa Rajmunda Strzeleckiego nawiązuje do ludowych i kościelnych przedstawień sceny narodzenia w Betlejem.

Spektakl złożony jest z kilkunastu obrazów - rozpoczyna część religijna: wejście kolędników, hołd pasterzy, okrucieństwo i pokaranie Heroda. Potem następują sceny intermedialne wraz z galerią postaci różnych stanów i zawodów tworzących plebejski koloryt. Następnie powracamy do scen religijnych, zostając przy hołdzie trzech króli i kolędników dziękujących za kolędę.

Spektakl w Łomży wystawiany jest już 13 sezon. Widowisko bardzo emocjonalnie odbierają dzieci, a bardziej refleksyjnie dorośli. Wartkie tempo, dynamicznie zmieniające się sceny, żwawa muzyka i aktorzy, których nie ogranicza zamknięta przestrzeń sceny sprawiają, że sztuka nieprzerwanie utrzymuje się na afiszach całej Polski. Warto podkreślić, iż na początku lat 70. scenariusz powstał na życzenie reżysera i po raz pierwszy został zrealizowany w teatrze im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie. Sztuka miała swoje premiery także m.in. w Poznaniu, Słupsku, Łodzi i Toruniu.

Stanisław Ochmański urodził się w 1929 roku w Łodzi. Już jako dziecko marzył o pracy aktorskiej. W czasie nauki w liceum pedagogicznym założył szkolny teatr lalkowy, na który zwrócił uwagę dyrektor Teatru Arlekin w Łodzi Henryk Ril. W 1951 roku Ochmański zostaje aktorem Arlekina, później także dyrektorem tego teatru.

Sztuki w reżyserii Stanisława Ochmańskiego grane w Łomży: „Ludowa szopka polska” (1993), „Szkaradka” (1995), „Piękna i Bestia” (1998), „Nowe szaty króla” (1999) i „Ubogi książę” (2002).

MRD

zobacz: Repertuar bieżący TLiA
Pokrewne (tag): szopka, boże narodzenie

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę