Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 21 maja 2025 napisz DONOS@

Skutki błędnej oceny sytuacji i nadzieja na maturze

Główne zdjęcie
III Liceum Ogólnokształcące w Łomży

Trzy przyjaciółki z „Trzeciego”: Karolina, Julita i Oliwia wychodzą po maturze pisemnej z języka polskiego zadowolone. Trzy i pół godziny spędziły przy stolikach w sali gimnastycznej, głowiąc się nad 15-oma poleceniami. Na niebie króluje słońce, a w ogródkach przy Senatorskiej białe, błękitne i fioletowe bzy. 15-ste polecenie o charakterze rozprawki wymagało podzielenia się przemyśleniami na temat: nadziei w okolicznościach beznadziei albo o wpływie błędnej oceny sytuacji na całe życie człowieka. Porozmawialiśmy z nadzieją na dobre wyniki w sytuacji zimnego, przenikliwego wiatru, stojąc na chodniku po drugiej stronie ulicy. Beznadzieja i błędne oceny szczęśliwie ominęły III LO.

Sympatyczne maturzystki z III LO z uznaniem mówią o pracy 2 polonistek, które przygotowywały je do matury: przez 3 lata nauczała Bożena Konopka, zaś w czwartej klasie – Beata Chojnowska. 14 poleceń, przed pracą pisemną z tematem do wyboru, miało różny charakter. Na przykład, w oparciu o dwa teksty na temat Kosmosu należało napisać notatkę syntetyzującą. Jak opowiadają dziewczęta, trzeba było porównać przeżycia w Stabat Mater z cierpieniem Pani Rollison z „Dziadów” części III, niewidomej matki uwięzionego studenta, spiskującego przeciw carowi. Pojawiła się Pieśń XIV Jana Kochanowskiego, z przesłaniem do dziś aktualnym, żeby władza troszczyła się o obywateli. Komu objawił się Rycerz Zawisza Czarny w „Weselu”? - i dlaczego Poecie, żeby zastąpić dekadentyzm w literaturze problematyka patriotyczną...? Oliwia Ruszczyk ocenia stopień trudności matury z języka polskiego na „całkiem łatwy”, 3 w skali 1 do 10. Natomiast Karolina i Julita określają egzamin jako „umiarkowanie łatwy”, dając 5 w skali 1 do 10, zatem z poleceniami potencjalnie podchwytliwymi.

Literatura jak pryzmat w soczewce

Trzy maturzystki za najłatwiejsze uznały polecenie z plakatem, gdzie miały interpretować wymowę symboliczną elementów graficznych: liczby 1984 i człowieka za murem, co naturalnie pokierowało ich myśli ku powieści „Rok 1984” - „Nineteen Eighty-Four” George'a Orwella i zniewoleniu przez bezwzględny system totalitarny jednostki w futurystycznej dystopii... W Łomży w poniedziałek 1. dnia matur o godzinie wpół do drugiej na dworze jest może z 10 stopni Celsiusa, a do tego chłodne podmuchy niesie wiatr, którego słońce nie jest w stanie ogrzać. Jednak mimo lekkiego zziębnięcia, maturzystki III LO rzeczowo, precyzyjnie wyliczają tytuły z lektur szkolnych, bohaterów, motywy, epizody akcji. Do egzaminu maturalnego w „Trzecim” przystąpiło 109 osób; w Łomży około 1 300.

Julita Gierałtowska wybrała temat o konsekwencjach w życiu błędnego postrzegania sytuacji. Jako przykłady literackie wskazała powieści: „Lalka” B. Prusa – Wokulski zwiedziony pozorami uczucia  Izabeli i targający się na życie; „Zbrodnia i kara” F. Dostojewskiego – Raskolnikow nie zaznaje ulgi po zamordowaniu lichwiarki; „Dżuma” A. Camusa – dziennikarz Rambert zmienia nagle decyzję o ucieczce z ogarniętego epidemią, zamkniętego miasta. Czwartym utworem w wypracowaniu Julity jest dramat „Tango” S. Mrożka – student Artur buntuje się przeciw anarchizmom rodziców, pragnąc powrotu tradycji i dobrych obyczajów. Stopień trudności tematu maturzystka ocenia na 4 (1 do 10).

Karolina Aleksandra Gołaś temat o o skutkach błędnych ocen sytuacji na losy ludzi oceniła na 6 w skali 1 : 10, zatem wybrała – jej zdaniem, łatwiejsze - rozważania o nadziei. Bohaterowie „Dżumy”: dzielny doktor Rieux i dziennikarz Rambert z „Dżumy”; wiara srogo doświadczonego Hioba przez Boga; arka Noego z ratującym ludzkość i stworzenie przed biblijnym potopem; „Proszę państwa do gazu” w Auschwitz z tysiącami ludzi, żyjących złudzeniem, że idą do łaźni, a nie komór gazowych, co ukazał w opowiadaniu Tadeusz Borowski; reportaż Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem” z Markiem Edelmanem na Umschlagplatz w Warszawie, wybierającym, który z Żydów nie pojedzie do obozu w Treblince; straszny „Inny świat” Gustawa Herlinga Grudzińskiego znany z autopsji na Sybirze... Lista lektur jest rozległa, różnorodna, zgodna z tematem, dlatego daje nadzieję na sukces. Uporządkowana wiedza i zdobyte umiejętności to źródło nadziei maturzystów w czasie egzaminów.

 

Mirosław R. Derewońko

tel. red.  696 145 146

Ogłoszenia płatne 4lomza.pl

usługi
Wywóz gruzu, styropianu, starych gabarytów. Kucie posadzek, tynku, sprzątania piwnic, przycinanie drzewek ozdobnych, owocowych, sadzenie krzewów, wycinka, malowanie ogrodzeń, altan. Przeprowadzki.
tel. 797632796
nieruchomości
Do sprzedania mieszkanie w Łomży, ul. Szmaragdowa o pow. 63,33 m2, V piętro, 4 pokoje.
tel. 698506416
usługi
Przygotuję mieszkanie do remontu, kucie posadzek, terakoty, glazury itp. Wywiozę meble, wyniosę gruz. Sprzątanie, piwnic, garaży, strychów działek.
tel. 516549573

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę