Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 01 stycznia 2025 napisz DONOS@

Rycerski Kierz

Świat utracony - trudny do wyobrażenia - w którym pozwalano sędziwym drzewom dożywać swojego czasu w rytmie naturalnym. Kiedyś pod dozorem strażników leśnych, tzw. Strzelców, trwała pod Łomżą groźna Puszcza pełna dzikiego zwierza. Dziś w tym miejscu Las Jednaczewski to raczej park podmiejski, z którego część ustanowiono Rezerwatem Przyrody, pod nazwą: Rycerski Kierz. Piękna nazwa wyjątkowego miejsca, gdzie w 1733 r. zginął Stach Konwa - legendarny przywódca Strzelców Kurpiowskich. Z inicjatywy doc.dr Adama Chętnika, w roku 1922 odsłonięto tu pomnik wg opracowania Rudolfa Macury, architekta z Ostrołęki. Mało znany jest fakt, że z Ostrołęki pochodził również fotograf Franciszek Malinowski, który w r. 1890 dokumentując ubiory ludowe, na zbiorowej fotografii uwiecznił postać dawnego strzelca w stroju kurpiowskim. Zobaczmy fragm. fot.- zbliżenie tej postaci. Tak mógł wyglądać rynsztunek słynnego Stacha Konwy: strzelba, solidne spodnie, sukmana i kierpce skórzane, torba łowiecka, fajka oraz charakterystyczny kapelusz typu 'grzybek'. Szkoda, że nikt do tej pory nie wpadł na pomysł, aby zatrudnić rekonstruktora - miłośnika historii - Przewodnika Turystycznego do patrolowania wyznaczonych miejsc Rezerwatu. Jako "żywa ilustracja historii lokalnej" i zachęta do wspólnej fotografii, ozdoba spacerów i uroczystości. Kto lubi "historię ożywioną", ten czuje w tak szczególnych miejscach Genius loci - zjawisko godne wzmocnienia i pielęgnacji. Może w końcu z udziałem fotopułapek na niesfornych wandali? Jakoś "Duch opiekuńczy" nie natchnął strażników drzew do wcześniejszego leczenia (w załączeniu: fot. wycinki potężnego dębu z 2020 r, obok pomnika Konwy). Ten olbrzym stracił szansę na udział w konkursie na lokalną piękność. A jak daleko Łomży do udziału w Konkursie na najciekawsze drzewo? AD 2023 Europejskim Drzewem Roku został 200-letni buk (Arboretum Uniw. Wrocławskiego) wśród zgłoszonych z Polski: 6 dębów, 2 cisów, kasztanowca, lipy, sosny, brzozy. Wspomniany zwycięzca 200-latek, będzie reprezentował Polskę w Europejskim Plebiscycie w lutym 2024 r. Ostatnio Europejskim Drzewem Roku wybrano dąb Fabrykant z Łodzi, a w 2022 r: dąb Dunin z Puszczy Białowieskiej. Są gdzieś w Ojczyźnie niezwykli pasjonaci, co roku przypominający poprzez Konkurs, że mamy wartościowe polskie drzewa będące częścią naszej kultury i historii, pielęgnują je i bronią, aby przetrwały jako pamiątki dla przyszłych pokoleń.

Foto:
Bolesław Deptuła
cz, 27 lipca 2023 21:24
Data ostatniej edycji: cz, 27 lipca 2023 21:37:22

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę