Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 01 stycznia 2025 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

66 rocznica deportacji

Dzieci, kobiety i starcy, rodziny polskich wojskowych, żandarmerii, ziemian, fabrykantów i urzędników polskich - wszyscy oni 66 lat temu w nocy z 12 na 13 kwietnia znaleźli się w wagonach deportacyjnych na Wschód. Był to początek "drugiej wywózki" w głąb Rosji. Zadecydowała o niej 10 kwietnia 1940 r. Rada Komisarzy Ludowych ZSRR. Deportowanych rozsiedlono głównie w Kazachstanie i skierowano do ciężkiej, wykańczającej pracy w kołchozach, w osiedlach robotniczych, różnych przedsiębiorstwach przemysłowych i przy budowie linii kolejowych. Nie miał znaczenia rzeczywisty czy domniemany udział w działaniach polskiej konspiracji - nikt nie był bezpieczny - mówi dr Jerzy Milewski z białostockiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Nie wiadomo dokładnie, ile osób zginęło w wyniku wywózek. Na podstawie materiałów archiwalnych ze źródeł rosyjskich i białoruskich, historycy Instytutu Pamięci Narodowej szacują, że w wyniku czterech masowych deportacji wywieziono w odległe krańce państwa sowieckiego około 340 tysięcy obywateli polskich różnych narodowości. Inne źródła mówią o 700 tysiącach, jeszcze inne - nawet o milionie.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę