Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 01 stycznia 2025 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 532

Jerzy Waldorff: „Groby to kotwice narodu...”

W Dzień Wszystkich Świętych, który przypada w tym roku w piątek, tradycyjnie na zabytkowym, starym cmentarzy przy ul. Mikołaja Kopernika w Łomży będzie odbywała się społeczna kwesta na ratowanie zabytków liczącej przynajmniej ponad 212 lat nekropolii. Blisko stu kwestarzy stanie w godzinach 8. - 17. przy wejściach na stary cmentarz, aby zbierać do oznakowanych puszek pieniądze. W Zaduszki i w niedzielę datki od odwiedzających groby bliskich również będą zbierane, tyle że do skarbony stałej przy bramie głównej z 1879 r. oraz do skarbony przenośnej, która będzie krążyła między pozostałymi wejściami.

- Co roku z pieniędzy zebranych podczas kwesty udaje się nam wyremontować co najmniej kilka zabytków – opowiada Józef Babiel, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, które zajmuje się organizacją zbiórki funduszy. - Wszyscy, którzy odwiedzają nasz stary cmentarz, widzą, że nekropolia się pozytywnie zmienia, że przybywa odrestaurowanych nagrobków, płyt grobowych, rzeźb i ogrodzeń. Organizujemy kwestę we Wszystkich Świętych, ponieważ wtedy odwiedzających jest najwięcej. Ale dla nas każdy grosz się liczy, i to od każdego człowieka, ponieważ to wspólne staranie jest ważne, aby zabytki sztuki cmentarnej i cały stary cmentarz, jeden z najstarszych w Polsce obok warszawskich Powązek, odzyskały dawną świetność i blask.
Na pytanie, dlaczego ważna jest dbałość również o groby ludzi, których rodziny często w Łomży już od wielu lat nie mieszkają, wiceprezes TPZŁ Józef Babiel przywołuje swoje pamiętne spotkanie z Jerzym Waldorffem, inicjatorem zbiórki pieniędzy na ratowanie cmentarza powązkowskiego. - Zawsze, kiedy myślę o sensie i wartości naszej społecznej kwesty, mocno brzmią mi w głowie słowa świętej pamięci Pana Waldorffa, które wypowiedział swoim charakterystycznym głosem w odniesieniu do uczestników kwesty w Łomży: „Groby to kotwice narodu...”.  Jeżeli nie będziemy mieć szacunku dla grobów i ludzi, którzy w nich spoczęli, to coś ważnego i jako Polacy, i jako łomżyniacy byśmy zatracali. Nasz stary cmentarz razem z ponad pół tysiącem zabytków na nim to niepowtarzalne dzieło sztuki. Zasługuje na to, abyśmy pielęgnowali go z oddaniem i troską, ponieważ poświęcona ziemia skrywa głębokie uczucia wielu pokoleń mieszkańców Łomży i jest ważną dla historii naszego miasta.
Z datków, zebranych podczas ubiegłorocznej kwesty, udało się wyremontować siedem obiektów, zaś ósmy – wysoka, zabytkowa kaplica metalowa ze zdobieniami – poddawany jest właśnie gruntownej konserwacji.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę