Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 30 grudnia 2024 napisz DONOS@

Brak lokalu – to główna bolączka łomżyńskiego Muzeum

Główne zdjęcie
Budynek muzeum
ul. Krzywe Koło 1

Istniejące w Łomży już od niemal 60-ciu lat Muzeum Północno-Mazowieckie podsumowało kolejny rok swojej działalności. Składająca się z trzech części placówkę w minionym roku odwiedziło ponad 45 tysięcy osób, a ilość muzealnych eksponatów przekroczyła już 26 tysięcy sztuk. Niestety są też problemy. Jerzy Jastrzębski dyrektor Muzeum na pierwszym miejscu, poza odpowiednią wysokością środków finansowych, wymienia bazę lokalową. Ciągle nierozstrzygnięta jest sprawa własności budynku przy ul. Krzywe Koło 1 – głównej siedziby Muzeum.

Komisja Regulacyjna w Warszawie nie uzgodniła orzeczenia w sprawie wniosku o przywrócenie własności nieruchomości na rzecz parafii ewangelicko-augsburskiej w Piszu. Zatem budynek ,w którym obecnie znajduje się muzeum nie ma nadal właściciela. Tymczasem ocena stanu technicznego budynku przeprowadzona w grudniu 2004 r. wykazała, że jego stan jest zły, i choć nie grozi on bezpieczeństwu ludzi, wymaga szybkiego remontu z uwzględnieniem wzmocnienia konstrukcji nośnej. Muzeum w obecnym stanie prawnym może tylko ponosić koszty związane z normalnym użytkowaniem, nie może być natomiast mowy o kapitalnym remoncie.
Tymczasem coraz bardziej dramatyczna staje się także sytuacja muzealnych magazynów. Dziś porozrzucane na terenie całego miasta magazyny nie dość, że generują ciągle wyższe koszty jednocześnie są już zapełnione. W planach na rok 2004 Muzeum miało wynajęcie od Biblioteki Miejskiej pomieszczeń z przeznaczeniem ich na cele magazynowe. Niestety cięcia, w wysokości 90 tysięcy złotych, które dotknęły placówkę we wrześniu i październiku uniemożliwiły te i inne działania związane m.in. z zabezpieczeniem zbiorów.
Tymczasem eksponatów wciąż przybywa. W 2004 roku liczba muzealiów zwiększyła się o 900 sztuk. Gro z nich to dary i przekazy placówkę stać było jedynie na zakup 31 eksponatów. Na koniec 2004 roku muzeum posiada 17323 numery inwentarzowe, pod którymi zapisanych jest 26217 muzealiów.

Najcenniejszymi zbiorami Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży są, wręcz bezcenne, zbiory bursztynu kurpiowskiego. Stała wystawa prezentujące te skarby pt. „Bursztyn z dorzecza Narwi” w budynku przy ul. Krzywe Koło prezentuje jednak tylko skromną ich część. Cały zbiór bursztynów liczy ponad tysiąc eksponatów i w większości zalega w magazynach.
Zbiory są często przedmiotem zainteresowania mediów w całym kraju, chętnie są wypożyczane przez Muzea, w tym zagraniczne. Kurpiowskie złoto północy prezentowane było m.in.: na wystawach m.in. w Wenecji, Passau, Dűsseldorfie, Norymberdze, Lipsku.


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę